Pasaulio bankas ir jo vaidmuo globalioje ekonomikoje


Įvadas. Pasaulio bankas. Globalioji ekonomika. Pasaulio banko vaidmuo globalioje ekonomikoje. Išvados. Literatūra.


Norėdama valstybė tapti Pasaulio Banko nare

Pasaulio Banko 5 grupės sudarančios institucijos:

Tai buvo svarbus žingsnis kuriant užsienio investicijų apsaugos tarptautinę teisės sistemą. ICSID – tai nepriklausomas ir pasaulyje pirmaujantis ginčų sprendimo centras, skirtas išskirtinai tik tarptautinių investicinių ginčų sprendimui. Šis centras turi didelę patirtį ir administruoja daugumą investicinio arbitražo bylų. Valstybės susitarė dėl ICSID kaip investuotojo ir valstybės ginčų sprendimo būdo daugelyje tarptautinių investicijų sutarčių ir daugelyje investicijų įstatymų bei privačių sutarčių. ICSID yra nepriklausomas, depolitizuotas ir veiksmingas investicinių ginčų sprendimo centras.

Globali ekonomika kuria verslo aplinką, kuri radikaliai skiriasi nuo ankstesnės. Kalbant apie globalios ekonomikos ypatumus, naudinga įvertinti, jog besiplečiantys rinkų tarpusavio ryšiai keičia tarp tautinės konkurencijos prigimtį ir konkurencingumo veiksnius. Tai atveria įmonėms pasaulines rinkas, suteikia platų žmonių ir kitų išteklių pasirinkimą, suaktyvina partnerystės procesą ir sukuria konkurencinį spaudimą.

Globalizacijos samprata ekonominiu požiūriu apima besiplečiantį tarptautinį išteklių ir gamybos veiksnių (darbo jėgos, kapitalo, prekių) judėjimą. Globalizacija vienoms įmonėms atveria didžiules pasirinkimo galimybes, kitoms – apriboja jas, sukuria naujus pavojus. Globalizacija yra naujas fenomenas pasaulio ekonomikoje, sudėtingesnė ir pažangesnė internacionalizacijos forma. Ji tapo viena iš svarbiausių šio amžiaus reiškinių pasaulio ekonominiame, socialiniame ir politiniame gyvenime. Eksportuotojai siekia valiutos kritimo, importuotojai – savo valiutos kurso augimo.

Globalizacija rodo augančią nacionalinių ekonomikų integraciją per prekybą ir tiesiogines užsienio investicijas. Ji yra susijusi su funkciniu integravimosi laipsniu tarptautiniu mastu išsklaidytose ekonominėse veiklose, gaminant ir pateikiant homogeniško tipo produktus globaliai.

Apibendrinant galima teigti, jog Globalizacijos sąvokai nauja prasmė suteikiama tik globalizaciją apibrėžiant kaip ateritorinių ir suprateritorinių santykių tarp žmonių plėtrą. Globalizacija yra visų šiuolaikinio socialinio gyvenimo santykių ir ryšių plėtra, suintensyvėjimas, gilėjimas ir greitėjimas pasauliniu mastu, ir yra siejama su erdvės ir laiko susitraukimu, santykinai išnykimu, kai dėl išvystytų technologijų ir ryšių tinklų geografinis nuotolis nedaro įtakos nei informacijos perteikimui, nei komunikacijai, nei įvykiams. Kartu išauga įvairių pasaulio regionų bendruomenių tarpusavio priklausomybė ir persiliejimo efektas.

Pagrindiniai konkurentai Pasaulio Bankui yra Azijos plėtros bankas, Amerikos plėtros bankas, Tarptautinės valiutos fondas. Visgi Pasaulio Banko misija yra platesnė – tiek tikslų tiek regionų atžvilgiu. Azijos plėtros bankas orientuotas į Azijos regioną, Amerikos plėtros banakas – į Amerikos, o Tarptautinis valiutos fondas suinteresuotas plėtoti pasaulinę prekybą besivystančiose šalyse siekiant tarptautinio piniginio bendradarbiavimo, subalansuotos tarptautinės prekybos augimo, valiutų keitimo kursų stabilumo, daugiašalės atsiskaitymų sistemos sukūrimo. Pasaulio bankas dirba visuose regiuonose, plėtojant tiek vidaus, tiek tarptautinius santykius.[7]

Pasaulio bankas, [žiūrėta spalio 2d.] Prieiga per internetą: https://finmin.lrv.lt/lt/es-ir-tarptautinis-bendradarbiavimas/tarptautines-finansu-institucijos/pasaulio-bankas

Pasaulio banko naujienos. [žiūrėta spalio 2d.] Prieiga per internetą:

  • Ekonomika Kursinis darbas
  • Microsoft Word 52 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (4905 žodžiai)
  • Universitetas
  • Renata
  • Pasaulio bankas ir jo vaidmuo globalioje ekonomikoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Pasaulio bankas ir jo vaidmuo globalioje ekonomikoje. (2016 m. Balandžio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/pasaulio-bankas-ir-jo-vaidmuo-globalioje-ekonomikoje.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 19:48
×