Populiacijų ekologija Bendrijų ekologija Ekosistemos



Populiacijų ekologija. Sąvokos. Gyvosios gamtos karalijos , jų tarpusavio ryšys. Kodėl rūšys egzistuoja populiacijomis. Kokie 4 veiksniai turi įtakos populiacijų dydžiui ? Kas trukdo populiacijai išaugti iki begalybės ? Eksponentinis ir logistinis populiacijų gausėjimo modeliai. Biotinis potencialas –. Populiacijos dydžio reguliavimas. Kokia kreivė vaizduoja žmonijos populiacijos gausėjimą ar ji tinka atskiroms šalims ? Bendrijos sudėtis ir įvairovė. Ekologinė bendrija –. Ką vadiname buveine ir ekologine niša ? Buveinė. Sąveikos tarp rūšių bendrijoje rūšys. Bendrijų kaita ir jos rūšys. Kuo skiriasi jaunos ir brandžios bendrijos Bendrijų kaita. Prisitaikymų adaptacijų prie aplinkos rūšys. Prisitaikymai prie aplinkos temperatūros. Prisitaikymai prie vandens kiekio. Prisitaikymai prie šviesos. Ką vadiname demografiniu sprogimu , pateikite pvz. Nurodykite 2 sąlygas kada gali įvykti demografinis sprogimas. Demografinis sprogimas –. EKOSISTEMOS. Išvardinti ir apibūdinti ekosistemos sudėtines dalis , ekosistemos biotines dalis. Apibūdintis bendrąją ir grynąją pirminę produkciją , pirminę , antrinę. Pirminė produkcija. Kaip pasiskirsto maiste esanti energija. Kurių energetinis efektyvumas didesnis – šiltakaraujų ar šaltakraujų ? Kuo skiriasi energijos ir medžiagų judėjimas ekosistemoje. Produkcinė piramidė biomasės –. Kuo skiriasi dujinis ir nuosėdinis ciklas.
Ekologija – tai mokslas apie gyvųjų organizmų tarpusavio santykius ir jų ryšius su negyvąja aplinka: vandeniu, atmosfera, uolienomis ir kt.
Biosfera – tai planetos dalis kurioje paplitusi gyvybė. (hidrosferos, atmosferos, litosferos).
Populiacijos tankis – individų skaičius tam tikrame plote ar tūrio vienete.
Abiotiniai veiksniai – negyvosios aplinkos veiksniai ( temperatūra, šviesa, drėgmė, slėgis)
Biotiniai veiksniai – tai gyvųjų organizmų tarpusavio santykiai. (konkurentai, plėšrūnai, parazitai).
Tarpusavio ryšiai: Nei viena biologinė rūšis, nei rūšių grupės negalėtų išgyventi izoliuotos, atskirtos nuo likusių ekologinės bendrijos narių.
Gamintojai priklauso nuo skaidytojų. Gyvaėdžiai priklauso nuo gamintojų. Skaidytojai proklauso nuo gamintojų ir gyvaėdžių.
4. Kokie 4 veiksniai turi įtakos populiacijų dydžiui? Kas trukdo populiacijai išaugti iki begalybės?
Populiacijoms trukdo išaugti iki begalybės didelis vislumas, kurį lydi didelis tų organizmų mirtingumas, o mažą vislumą – mažas mirtingumas. Aplinkos pasipriešinimas - tai salygos kurios trukdo daugintis.
Eksponentinis gausėjimas – tai augimas pagal geometrinę progresiją, kai su kiekviena karta individų skaičius padidėja kelis kartus. Tokiam gausėjimui būdingos dvi fazės:
Logistinis gausėjimas – toks populiacijos gausėjimas, kai tam priešinasi aplinka . Tokiam gausėjimui būdingos šios fazės:
Šiuo metu žmonių populiacija yra eksponentinio augimo fazės, taigi auga labai sparčiai. Ji netinka atskiroms šalims, nes skirtingose šalyse gyventojų populiacijos auga nevienodu greičiu.
žmogaus sukurtos – tai bulvių laukas, ganykla, sodas, daržas, gėlynas. Jos yra panašios į gamtines, bet turi esminių medžiagų ir energijos perdavimo skirtumų.
Tarprūšiniai – skirtingų rūšių atstovų santykiai. Gali būti: konkurencija, plėšrūnų ir jų grobio sąveika, simbiozė – tai rūšių gyvenimas kartu:
Bendrijų kaita (ekologinė sukcesija) – tai reiškinys, kai viena ekosistema per tam tikrą laiką ir tam tikru nuoseklumu pakeičią kitą ekosistemą. Kaitos priežastys slypi pačioje bendrijoje. Jai vykstant gyvieji organizmai pamažu keičia negyvąją aplinką sau nepalankia linkme ir iš lėto sukuria terpę, tinkamą kitos bendrijos organizmams.
- Microsoft Word 1191 KB
- 2017 m.
- Lietuvių
- 12 puslapių (1660 žodžiai)
- Gimnazija
- Brigita
-