Ekologija


Įvadas. Kas yra ekologija? Ekologija ir gamtos apsauga lietuvoje:dabartis ir perspektyvos. Ekologija ir aplynkotyra.

Taigi, pirmiausia išsiaiškinkime kas yra ekologija? Apibrėžimas sako, kad ekologija – tai mokslas, tiriantis gyvųjų organizmų santykius su gyvenamąja aplinka, įskaitant tokius fizinius veiksnius kaip klimatas, geografinės sąlygos, gyvosios ir negyvosios gamtos sąveiką. Aplinką sudaro tiek patys organizmai, tiek juos supanti negyvoji gamta – žemė, vandenys, oras. Todėl ekologija taip pat tiria uolienų, oro, vandens sudėtį. Žodis ekologija kilęs iš graikų kalbos (oikos reiškia namą, būstą ir logos – mokslą). Pirmą kartą žodis ekologija buvo pavartotas 1893 metais.

Ekologija per paskutinius keletą metų tapo labai populiariu ir madingu žodžiu. Tačiau ne visi supranta ir žino šio žodžio tikrąją reikšmę. Ekologija palyginti yra nauja mokslo šaka, nagrinėjanti organizmų ryšį su aplinka. Neretai aptinkamas ir kitas dažnai vartojamas terminas – ekologinis požiūris. Ekologinis požiūris, tai toks požiūris kuomet planuojant ir atliekant darbus, ekologiniai kriterijai laikomi svarbiausiais. Taip pat siekiama, kad kenksmingų medžiagų išmetimas gamtoje būtų ne didesnis negu pati gamta pajėgi atlaikyti.

Per keletą paskutinių amžių žmogaus poveikis aplinkai tapo milžiniškas. Iškastinio kuro deginimas užteršė mus supančią aplinką ir pakeitė atmosferą. Trąšų ir pesticidų panaudojimas leido padidinti žemės ūkio našumą ir išmaitinti augančią žmonių populiaciją. Tačiau apie daromą žalą pradėta galvoti tik tuomet kai ši veikla turėjo jau gilias tradicijas ir skaudžias pasekmes. Vykdoma veikla nuo energijos panaudojimo ir naudingų iškasenų gavybos iki žemės ūkio, pramonės ir urbanizacijos yra įgavusi tokį milžinišką mastą, kad aplinka kinta iš esmės. Keičiasi atmosferos sudėtis, vanduo teršiamas visuose vandens ciklo etapuose. Dirbtinės ir dažnai toksiškos medžiagos naudojamos kovai su kenkėjais ir begalėje pramoninių procesų. Jūriniai gyvūnai medžiojami įvairiais įrankiais ir tinklais nepaisant grėsmės tolesniam jų gyvavimui ir rūšių išnykimui.

Ekologijos uždavinys – gilinti mūsų supratimą apie ryšius tarp gyvųjų organizmų ir juos supančio negyvojo pasaulio. Ekologai jau siūlo aplinkai palankius būdus kaip patenkinti žmogaus poreikius, nurodydami beveik visas žmogaus veiklos ekologines pasekmes. Tačiau norint išspręsti šias problemas žmogus turi norėti pasinaudoti šiomis žiniomis ir pats prisidėti prie ekologijos.

  • Microsoft Word 99 KB
  • 2012 m.
  • 6 puslapiai (10 žodžiai)
  • Mokykla
  • Inga
  • Ekologija
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ekologija. (2012 m.). https://www.mokslobaze.lt/ekologija.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 12:19
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo