Prezentacija apie grybų karalystę



Grybų karalystė. Nejudrūs, maistą siurbiantys vartotojai. Nors grybų yra ir vandenyse, bet jie teisėtai laikomi tipiškais sausumos gyventojais. Spėjama, kad grybai atsirado maždaug prieš 600 milijonų metų. Grybų skyriai. Zigomicetai (pelėsiai) Aukšliagrybiai (briedžiukai. Grybai dauginasi ir lytiškai, ir nelytiškai. Tiek nelytiškai, tiek ir lytiškai daugindamiesi grybai gamina nejudrias sporas. Grybo hifai. Sporos gali atsirasti. Lytinis dauginimasis prasideda susiliejus skirtalyčių ir individų hifams. Grybų reikšmė. Evoliucionuodama kiekviena grybų rūšis prisitaikė prie atitinkamų gyvenimo sąlygų. Gamta nesuteikė grybams, skirtingai nei augalams. Grybų sistematika yra viena iš sunkiausių šiuolaikinių mikologijos tyrimo sričių. Grybų reikšmė mityboje ir maisto pramonėje. Grybai – vieni seniausių žmogaus valgomų produktų. Senuose grybuose atsiranda maistui netinkamų ar net nuodingų medžiagų − aminų. Daugelio grybų mitybos. Pagal mitybos būdą Mikoriziniai grybai – su aukštesniaisiais augalais sudaro mikorizę. Klausimai. Kaip dauginasi grybai? Nuo ko priklauso grybų augimas.
Nejudrūs, maistą siurbiantys vartotojai, kurių sandara sudėtingesnė už jų pirmtakų protistų( gleivūnų ir oomicetų).
Nors grybų yra ir vandenyse, bet jie teisėtai laikomi tipiškais sausumos gyventojais.
Zigomicetai (pelėsiai) Aukšliagrybiai (briedžiukai, triufeliai,mielės) Papėdgrybiai ( dauguma valgomųjų grybų ir šungrybių, kūlės, rudys) Grybšiai ( pienligės sukelėjas, pelejūnas).
Tiek nelytiškai, tiek ir lytiškai daugindamiesi grybai gamina nejudrias sporas, kurias vėjas, lietus ar gyvūnai išnešioja. Spora- tai plisti ir daugintis skirta smulki ląstelė, iš kurios išauga naujas organizmas. Palankiomis sąlygomis iš sporų dirvožemyje formuojasi grybiena- siūliškų gijų, vadinamų hifais.
Sporos gali atsirasti ir nelytiniu, ir lytiniu būdu. Jos susidaro vykstant mitozei. Kai kurie grybai dauginasi fragmentais, grybienos atplaišomis. Mielės-pumpuruodami susiformuoja maža dukterinė ląstelė, kuri išaugusi atsiskiria ir tampa savarankišku vienaląsčių organizmu.
Lytinis dauginimasis prasideda susiliejus skirtalyčių ir individų hifams. Atsiranda diploidinis hifas, sudrantis diploidines, nepalankiems veiksniams atsparias zigosporas. Zigosporoje vyksta mejozė ir susidaro rekombinantinės haploidinės sporos, kurias išnešioja vėjas ar vanduo. Paskui ciklas kartojasi nuo pradžių.
Kaip dauginasi grybai? Nuo ko priklauso grybų augimas? Kurie grybai maistingesni? Kuri grybo dalis maistingesnė?