Senovės Graikijos menas projektas



Senovės Graikijos menas. Graikų palikimas. Meno pradžia. Meno bruožai. Pirmosios skulptūros. Naujovės skulptūrų mene. Visai kaip žmonės. Architektūros pradžia. Kapitelių tipai. Grakštūs pastatai. Žymiausi statiniai. Dailė ir keramika. Graikų indų gaminimas. Informaciniai šaltiniai.
Graikų palikimas Meno pradžia Meno bruožai Pirmosios skulptūros Naujovės skulptūrų mene Visai kaip žmonės Architektūros pradžia Kapitelių tipai Grakštūs pastatai Žymiausi statiniai Dailė ir keramika Graikų indų gaminimas.
Seniausios mums žinomos graikų skulptūros, vaizduojančios žmogų, sukurtos pirmuoju graikų kultūros klestėjimo laikotarpiu, kuris vadinamas archainiu (VIII-V a. pr. Kr.). Tam metui būdingos kūro ir koros statulos vaizduoja stovinčius, į žiūrovą atsigręžusius jaunuolius, kurių poza (kojų padėtis, sugniaužti kumščiai), šukuosena ir drabužiai mėgdžiojo monumentalias, griežtas Egipto dailės paminklų figūras.
Esminė naujovė yra tai, kad atsirado pirmosios laisvai stovinčios statulos visoje dailės istorijoje. Prie figūrų nebeliko jokios ,,nereikalingos” medžiagos: atsirado protarpiai tarp alkūnės ir liemens, tarp kojų – neįmanomas dalykas egiptiečiams. Dėl taip išlaisvinto kūno ir kitokios veido išraiškos, dar kitaip vadinamos archaine šypsena, visa figūra atrodo tikroviškesnė ir žmogiškesnė.
Naujojo tipo figūros – ir taurios, ir žmogiškos. Toks derinys atspindi graikų požiūrį į dievus. Nors ir laikydami dievus nemirtingais ir galingais, graikai vaizdavosi, kad tai žmogaus pavidalo būtybės, kurių ir jausmai – visai kaip žmonių: jie nekenčia, myli ir pavyduliauja.
Graikų architektūra pradėjo formuotis apie 600 m. iki Kr. Jos simboliu tapo Partenono šventyklos, pastatytos Atėnuose ant akropolio kalvos.