Slaugos specialistų vaidmuo sveikatos ugdyme


Slaugos specialistų vaidmuo sveikatos ugdyme. Slaugos istorija , ugdymo atsiradimo priežastys. Apimanti sveikatos ugdymą. Slaugytojų sveikatos ugdymo aktualumas ir svarba slaugymo procese. Bendruomenės slaugytojai jų vaidmuo sveikatos ugdyme. Bendrosios slaugytojo funkcijos. Bendruomenės slaugytojai ir šeima. Sveikatos priežiūros specialisto vaidmuo ugdant sveikos gyvensenos mokymo įstaigose.


Tikslas: įrodyti,kad slaugos specialistai atlieka svarbų vaidmenį sveikatos ugdyme ir tai yra neatsiejama slaugymo proceso dalis.Šiam tikslui pasiekti buvo iškelti darbo uždaviniai.

1.Trumpai apžvelgti slaugos istoriją ir išsiaiškinti ugdymo meno atsiradimo priežastis slaugymo procese.

2.Įrodyti slaugytojų sveikatos ugdymo aktualumą,svarbą slaugoje,remiantis žymių mokslininkų nuomonėmis bei jų požiūriais.

Viduramžiais Europos sveikatos priežiūrai lemiamos reikšmės turėjo krikščionybė,kuri skatino slaugos progresą,skelbdama artimo meilę,atjautą ir pagalbą našlaičiams,benamiams, ligoniams ir keliautojams. Ankstyvajai krikščionybei būdinga pagarba moteriai,jos sugebėjimų ir veiklos įvertinimas. Jai įsigalėjus,moteris,nepaisant luomo ir padėties ,buvo pašaukta atlikti gailestingumo darbą. Slaugos paslaugas teikė mergelių,našlių, bažnyčios diakonų(ių) organizacijos.

XXI amžius-tai sumaišties ir nuolatinio skubėjimo era. Žmogus,esantis šio viesulo cente,paskendęs nuolatinėse savo problemų sprendimų paieškose,apleidžia sveikatą,nekreipia dėmesio į kūno siunčiamus įspėjimo signalus dėl galimos savijautos pablogėjimo. Žmogus nesirūpina savo,kaip asmenybės, bei organizmo gerove. Tai kodėl su kiekvienais metais didėja sunkių ligų susirgimų rizika? Atsakymą į šį klausimą nesunku nuspėti..- žmogaus netinkama gyvensena. Tuomet šios problemos įveikimo misija atitenka ne kam kitam kaip slaugytojams,kurių viena pagrindinių funkcijų-mokyti pacientus sveiko gyvenimo būdo.

Sparti visuomenės plėtra ir poreikių žmogaus bei visuomenės sveikatos priežiūrai kaita lemia ir pačių sveikatos specialistų veiklos kaitą.Dabartinė pasaulio situacija jiems kelia reikalavimus sudaryti visas prielaidas,kad žmogus išmoktų tinkamai rūpintis savo sveikata bei išsiugdytų gebėjimus ją saugoti. Todėl slaugytojų pagrindinė veiklos esmė turi būti savarankiškas ir kvalifikuotas žmonių mokymas tausoti savo sveikatą,stiprinti ją,tai pareiga,kurią privalo atlikti, su tikslu -apsaugoti pacientą nuo busimos žūties.Sėkmingą sveikatos stiprinimo veikla neįmanoma be sveikatos ugdymo.Sveikatos mokymas yra sudėtinė ligų prevencijos priemonė,kuri,pagal Franklin Apfel,tokia pat galinga,kaip ir chirurgo skalpelis. Slaugytojas,mokydamas sveikos gyvensenos,gali pakeisti paciento supratimą,požiūrį,paveikti elgseną ar gyvenimo būdą. Vienas pagrindinių sveikatos ugdymo tikslų yra propaguoti sveikesnę žmogaus elgseną,nes ji gali būti tiek pagrindinė sveikatos pablogėjimo priežastimi,tiek ir pagrindinis sprendimo būdas:pakeisdami savo elgesį,pacientai gali išspręsti daugelį problemų ir neleisti kilti naujoms.Taigi slaugytojų vaidmuo sveikatos ugdyme yra be galo svarbus,nes slaugos specialistas yra tas žmogus,kurio tiklas išklausyti pacientą,prailginti gyvenimą,sustiprinti fizinę,dvasinę sveikatą,apsaugoti nuo ligų,dalinantis savo,kaip specialisto,patirtimi.

Pasak I.Mikutavičienės „sveikatos ugdymas–tai moksliškai pagrįstas pedagoginis procesas, paremtas ugdytojų ( slaugytojų) ir ugdytinių (pacientų ar sveiko asmens) sąveika

Taigi ,slaugytojo veikla bendruomenėje labai įvairi,todėl ir jo žinios turi būti plačios ir visapusiškos.Susidarius tam tikroms aplinkybėms,bendruomenės slaugytojui gali prireikti ir elementarių gydytojo,fizioterapeuto,socialinio darbuotojo,teisininko žinių.Bendruomenės slaugytojas dirba ne tik su vienu pacientu,bet ir su žmonių grupėmis.Todėl ši veikla susijusi su ligonių ir bendruomenės narių mokymu-sveiko ir racionalaus gyvenimo principų propagavimu,prifilaktinio,švietėjiško pobūdžio paskaitomis,užsiėmimais ir panašiai.

  • Medicina Referatas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (2329 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kamilė
  • Slaugos specialistų vaidmuo sveikatos ugdyme
    10 - 1 balsai (-ų)
Slaugos specialistų vaidmuo sveikatos ugdyme. (2016 m. Rugpjūčio 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/slaugos-specialistu-vaidmuo-sveikatos-ugdyme.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 18:06
×