Svarbiausi islamo religijos bruožai


Islamo bruozai. Pagrindiniu pasaulio religiju bruozai. Pagrindiniai islamo bruozai. Islami bruozai. Kur ir kada atsirado islamo bruozai. Svarbiausi arabų kalifato valdymo bruožai.

Įžanga. Islamo istorija. Pranašas Mohamedas. Šešios tikėjimo tiesos (postulatai) Islame. Penkios islamo prievolės. Moterų padėtis musulmoniškose šalyse. Santuoka ir šeima. Džihadas. Islamiškoji teisė. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas.

Šiame darbe, remdamasi sukauptomis žiniomis bei įvairia literatūra aprašysiu vieną iš pagrindinių pasagulio religijų – islamą.

Islamas (arab. الإسلام al-'islām) – viena iš penkių didžiausių pasaulio religijų. Žodis “Islamas” reiškia “paklusnumą” arba “nuolankumą” Alacho valiai, kuris yra vienintelis Dievas. Šią monoteistinę (kada išpažįstamas vienas Dievas) pasaulyje šiuo metu išpažįsta apie 1,5 milijardo žmonių.

Išpažįstančių islamą skaičius didėja sparčiausiai, lyginant su kitomis religijomis. Todėl galime prognozuoti, jog tokiais augimo tempais islamas per artimiausius 50 metų taps labiausiai paplitusia religija pasaulyje. Ši religija daugiausiai paplitusi pietvakarių Azijoje ir šiaurės Afrikoje. Islamo religija atsirado VII a. Rytų Azijoje, kai pranašas Mahometas suvienijo arabų gentis. Muhamedas pasiskelbė pranašu lemtingu momentu, kai Arabijai reikėjo naujų vilčių. Jis buvo tarsi priešpastatytas žydų garbinamam mesijui, ir arabai jį pripažino dėl to, kad aplenktų žydus ir būtų už juos pranašesni. Taip pat Muhamedui pasitarnavo nesantaika tarp dviejų konkuruojančių miestų – jį atstūmusios Mekos ir jį priėmusios Medinos. Tapęs politiniu Medinos, po to ir Mekos bei visos Arabijos vadovu Muhamedas tvėrė kelią islamui, taip išplatindamas jį po visą Arabiją ir sukurdamas Arabų valstybę.Šventoji musulmonų knyga yra vadinama Koranu. Tai yra musulmonų išpažinėjų pagrindinė religinė knyga. Ji yra religinių, mitologinių ir teisinių tekstų rinkinys. Korano ir sunos religinės, dorovinės, buitinės ir teisinės normos sudaro rašytinės musulmonų teisės, šariato, pagrindą. Ši knyga sudaryta iš 114 dalių (surų).

Koranas musulmonams apibrėžia šešis postulatus, tai yra tiesas, kurių privalu laikytis (Tikėjimą Alachu, angelais, pranašais, knygomis, Teismo diena, gėriu ir blogiu). Kiekvienas musulmonas privalo laikytis 5 pagrindinių pareigų (arkanų), kurie bus apibūdinti plačiau.

Nors musulmonai, atlikę visus Korane aprašytus ritualus, gali mestis bet kur, tačiau svarbiausia jų maldų vieta yra jų maldų namai, arba mečetė.

Nuo tų metų Mahometas laikytas pranašu.Tačiau Mekoje jis didelio pripažinimo nesusilaukė, tik įgijo daug priešų taigi 622m. jis su savo šalininkais išsikelia iš Mekos į Mediną. Ši data laikoma islamo religijos pradžia – nuo yra skaičiuojami metai musulmonų kalendoriuje.

Pranašas mirė 632 metai, palikęs tik žodines priesaikas. Todėl po jo mirties keturi jo įpėdiniai, pasivadinę kalifais, visą Koraną užrašė. Pradėdami grobikišką politiką jie skleidė Islamą vis platesnėje teritorijoje. VII Amžiuje jie užgrobė jie užgrobė visus Artimuosius Rytus, Viduržemio jūros pakrantę ir Centrinę Aziją. Šiuose kraštuose įvyko masiniai atsivertimai į islamą. Bagdadas tapo kalifato, milžiniškos valstybės, nusidriekusios nuo Centrinės Azijos iki Atlanto vandenyno, sostine.

Arabai buvo geri kariai, tačiau neturėjo patirties, kaip valdyti didelę valstybę. Kalifatas buvo grobikiška imperija su stipriais vidiniais prieštaravimais. Prabangus valdovų gyvenimas piktino pamaldžiuosius musulmonus ir silpnino kalifato autoritetą. Musulmoniškoji Ispanija nuo kalifato atsiskyrė dar 756m. Ten susikūrė Kordobos kalifatas, kuris savo apogėjų pasiekė 10a. Maždaug nuo 900m. musulmonų imperijos irimas vyko vis sparčiau. 1095m. krikščioniškoji Vakarų Europa, pasinaudojusi kalifato skilimu, pradėjo vadinamuosius kryžiaus žygius. 13a. Puolimą prieš musulmonus pradėjo nauja klajoklių tauta - mongolai.Didelė musulmonų pasaulio dalis virto griuvėsiais.1258m. mongolai užgrobė Bagdadą ir sunaikino paskutinius Bagdado kalifato likučius.

Islamo plitimas nepriklausė nuo arabų imperijos. 1000-1400m., t.y. po Arabų imperijos žlugimo, islamas paplito ir kitose pasaulio dalyse. Afganistano valdovai pradėjo Indijos užkariavimą, o arabų prekybos kolonijos Indonezijoje nulėmė islamo įsigalėjimą Azijos pietryčiuose. Šiandien Indonezija yra daugiausiai musulmonų gyventojų turinti valstybė pasaulyje.

Nuo pat arabų imperijos žlugimo ši religija plito vis dienesniame plote. Šiuo metu pasaulyje islamą išpažįsta apie 1,5 milijardo žmonių.

  • Tikyba Kursinis darbas
  • Microsoft Word 1884 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (3711 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gail
  • Svarbiausi islamo religijos bruožai
    10 - 4 balsai (-ų)
Svarbiausi islamo religijos bruožai. (2015 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/svarbiausi-islamo-religijos-bruozai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 24 d. 10:10
×