Teisės normų įgyvendinimas


Įžanga. Dėstomoji dalis. Teisės normų įgyvendinimo sąvoka. Teisės įgyvendinimo prielaidos. Du požiūriai į teisės įgyvendinimo rūšis. Teisės naudojimasis, laikymasis, vykdymas. Prof. Vaišvilos požiūris. Teisės taikymas. Teisės taikymo priežastys. Teisės taikymo proceso požymiai. Išvados. Literatūros sąrašas.

Tema - teisės normų įgyvendinimas - buvo pasirinkta ne atsitiktinai, ši tema yra įdomi ir aktuali, nes kiekvienas žmogus turi teises ir pareigas, kurios yra reglamentuotos nacionaliniuose įstatymuose ir kituose teisės norminiuose aktuose, kuriomis gali pasinaudoti atitinkamoje situacijoje. Teisės įgyvendinimas aktualus visais teisės istorijos laikotarpiais, nuo pat teisės susikurimo Atėnuose iki šiuolaikinės Lietuvos teisinės sistemos.

Teisė negali būti neįgyvendinta, ji turi būti realizuojama veiksmais ar neveikimu, o tam turi būti sudarytos tinkamos sąlygos teisinėje sistemoje, pradedant pareigūnų darbu, baigiant teismais. Teisės normų įgyvendinimas yra svarbus reiškinys žmonių gyvenime. Tai ir bandysiu įrodyti savo rašto darbu.

Rašto darbo struktūra nesudėtinga. Darbo pradžioje randasi turinys, kuris padės susiorientuoti rašto darbe. Dėstomosios dalies pradžioje bus pateikta teorinė medžiaga, kuri leis susipažinti su teisės normų įgyvendinimu Lietuvoje. Bus atskleistos teisės įgyvendinimo priežastys, požymiai, autorių požiūriai, formos ir kita naudinga informacija. Viso darbo metu bus pateikiami atitinkami pavyzdžiai, kurie parodys realias situacijas, kuriose bus naudojamas teisės normų įgyvendinimas. Dėstomosios dalies pabaigoje bus pateiktos viso darbo išvados. Darbas baigiamas literatūros sąrašu, kuriuo galima bus pasinaudoti ateityje, norintiems pasigilinti į teisės normų įgyvendinimą.

Šio darbo idėjinė kryptis – išaiškinti teisės normų įgyvendinimo sąvoką, atskleisti kelių teisės teoretikų propaguojamas skirtingas teisės normų įgyvendinimo teorijas, atskleidžiant visas teisės įgyvendinimo formas ir jų turinį.

Šios temos literatūros sąrašą galima rasti rašto darbo pabaigoje. Pagrindiniai darbo šaltiniai tai – monografijos, vadovėliai, nacionaliniai įstatymai.

Teisės įgyvendinimas yra sudarytas iš dviejų dėmenų – teisė ir įgyvendinimas. Visų pirma reikėtų išsiaiškinti, ką reiškia šios dvi sąvokos. Teisė – priemonių visuma, teisingumui visuomenėje nustatyti ir užtikrinti. Įgyvendinimas, kitaip tariant realizavimas, socialiniame gyvenime reiškia veiksmus, kuriais pasiekiamas užsibrėžtas tikslas. Sudėjus šiuo du dėmenis gauname teisės įgyvendinimą – tai tokia veikla, kurios metu yra realizuojami teisės principuose ir normose nustatyti reikalavimai. Įgyvendinimas papildo teisę, padaro veiksmingus teisės normose nustatytus reikalavimus. Įgyvendinimas negali būti tik užrašytas teisės normose, jis turi realiai veikti gyvenime, daryti poveikį faktiniams visuomeniniams santykiams. Jeigu įgyvendinimas nedaro jokio poveikio, tai teisė yra neveiksminga ir neefektyvi, tuo atveju galime kelti klausimą, ar teisė išvis yra reikalinga.

Teisės teorijos įvade teisės įgyvendinimas apibrėžtas šia sąvoka - „Teisės įgyvendinimas – tai teisės, kaip socialinio reiškinio, realaus poveikio visuomeniniams santykiams darymas.“ Taigi, teisė įgyvendanama tada, kai įvykdomas veiksmas ar neveikimas, o ne tada, kai teisę išaiškinama, kas ją sudaro. Pavyzdžiui, jeigu turime Lietuvos Respublikos Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymą, tai įgyvendinimas nereiškia šiame įstatyme aiškinimo, kokie principai yra naudojami – laisvė, lygybė ir kiti. Teisės normų įgyvendinimas šiame įstatyme reiškia realų teisės normų reazlizavimą – priimadami į darbą, darbaviai turi taikyti vienodus atrankos kriterijus ir priėmimo sąlygas, už tokį pat ar vienodos vertės darbą mokėti vienodą darbo užmokestį ir t.t..

  • Teisė Referatas
  • Microsoft Word 71 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2461 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edgar
  • Teisės normų įgyvendinimas
    10 - 9 balsai (-ų)
Teisės normų įgyvendinimas. (2015 m. Lapkričio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/teises-normu-igyvendinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 19 d. 04:47
×