Termofikacinės elektrinės


Įvadas. Istorija. Klasifikacija ir technologijos. Privalumai ir trūkumai. Termofikacinės elektrinės Lietuvos energetikos sistemoje. Išvados. Naudota literatūra.


Tik labai mažai elektros energijos pasaulyje pagaminama ne mechaniniu būdu. Absoliuti diduma jos gaunama mechaninę energiją, generatorių pagalba, verčiant elektros energija. Ne išimtis, aišku, ir elektros energijos generavimas Lietuvoje.

Šiame referate aprašomos termofikacijos principu veikiančios elektrinės gali naudoti visus iš paminėtų aukščiau įrenginių – ir garo katilus su turbinomis, ir vidaus degimo variklius. Referato tikslas, trumpai apžvelgus Lietuvos šiluminių elektrinių istoriją, yra pateikti termofikacinių( kogeneracinių ) elektrinių klasifikaciją ir technologijų įvairovę, aprašyti kogeneracinių jėgainių privalumus bei trūkumus.

Taip pat, remiantis akcinės bendrovės „Litgrid“, Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės komisijos ( VKEKK ), Lietuvos energetikos ministerijos pateikiama informacija, išnagrinėti termofikacinių jėgainių indėlį į Lietuvos energetikos ūkį. Kaip pavyzdys yra pateikiamas kogeneracinių jėgainių kompleksas akcinėje bendrovėje „Achema“.

Referatui reikalinga informacija ir duomenys gauti iš valstybinių ir specializuotų internetinių svetainių, informacinių portalų, taip pat iš periodinės spaudos ir televizinių laidų bei debatų.

Kogeneracija – bendra šilumos ir elektros gamyba to paties energijos gamybos proceso metu. Kogeneracija vykdoma termofikacinėse jėgainėse. Lietuvoje, kaip ir daugelyje kitų valstybių, elektros energija, pagaminta stambiose šiluminėse ( kondensacinėse arba termofikacinėse ) elektrinėse, centralizuotai tiekiama vartotojams. Didelė dalis (apie 43%) šiluminės energijos vartotojams taip pat centralizuotai tiekiama iš termofikacinių elektrinių.

pramonės KJ, gaminančios garą pramonės įmonėms ( „Achema“, „Lifosa“, „Orlen Lietuva“ ).

Deja, termofikacinės elektrinės turi ir trūkumų. Kaip ir kondensacinės, termofikacinės elektrinės nėra manevringos, t.y. paleidžiamos per 3 – 10 val.. Šilumą centralizuotai perduodant šilumos tinklais, neišvengiamai patiriami nuostoliai – dalis energijos išskiriama į aplinką, todėl jėgainės statomos kuo arčiau šilumos vartotojų. Be to, avarijų atveju ( ypač perdavimo tinkluose ), vartotojams nutrūksta šilumos ir elektros energijos tiekimas.

Termofikacinių elektrinių darbą sąlygoja ir sezoniškumas – jos veikia tada, kai prasideda šildymo sezonas, be to, jos pagaminamas elektros kiekis priklauso nuo pagamintos šilumos kiekio. Ši problema dalinai išsprendžiama kogeneracinėse jėgainėse su dujų turbinomis ar dirbančiose kombinuotu ciklu, bet tada padidėja ir eksploatacinės išlaidos. Sezoniškumas riboja ir termofikacinių elektrinių, kaip rezervinės galios generatorių panaudojimą. Tai netaikytina mažosioms įmonių kogeneracinėms jėgainėms, kuriose pagamintas garas panaudojamas tų įmonių gamybos procese.

  • Microsoft Word 185 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2270 žodžiai)
  • Universitetas
  • Antanas
  • Termofikacinės elektrinės
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Termofikacinės elektrinės. (2017 m.). https://www.mokslobaze.lt/termofikacines-elektrines.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 21 d. 08:14
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo