Vėlynių tradicijos ir papročiai


Etnologija. Vėlynių tradicijos ir papročiai. Tikėjimas, kad žmogui mirus gyvenimas nepasibaigia, yra labai senas ir bendras visai žmonijai. Tinkamiausias laikas pasirodyti vėlėms, aišku, yra vėlyvas ruduo – apmirštančios gamtos metas. Šventiesiems nereikia mūsų pagalbos ar maldų, mes patys kreipiamės į juos su prašymais. Žvakių kapinėse nedegindavo. Dažniausia minimi mirusiųjų atminimo ir pagerbimo papročiai. Vėlinių apeigose iškyla du svarbiausi momentai. Vėlinių vakarą. Per vėlines žmonės puošdavo mirusiųjų kapus. Visai neseniai dar tikėta, kad naktį iš lapkričio pirmosios į antrąją iš ano pasaulio sugrįžusios vėlės. Mūsų dienų vėlinių simbolis – kapinaitėse žibančios žvakutės. Mirusiųjų pagerbimo papročiai lietuvoje. Šiandien mes prisimename mirusiuosius.

Tikėjimas, kad žmogui mirus gyvenimas nepasibaigia, yra labai senas ir bendras visai žmonijai. Juo remiasi beveik visos religijos. Iš to jausmo ar tikėjimo kilo daugybė papročių ir kasdienio gyvenimo reiškinių. Visos kultūringos tautos gerbia savo mirusius artimuosius: stato jiems paminklus, turi ypatingas šventes, kada išėjusius anapilin prisimena ir pagerbia. Senovės lietuviai, o ir mes iki šių dienų, vis dar gerbiame mirusius senolius per Vėlines. Vėlinės – mirusiųjų šventė. Gyvieji eina į kapines mirusiųjų aplankyt, o prietaringi žmonės tiki, jog mirusieji ateina pas gyvuosius. Žmonėse ir šiandien galime išgirsti šiurpiausių pasakojimų apie numirėlių apsilankymą pas gyvuosius. Taip jau yra nuo senų laikų. Turbūt dėl to toks stiprus mirusiųjų garbinimo kultas. Vėlinių kilmė siejama su lietuvių tikėjimu, kad mirštant žmogui nuo kūno atsiskiria vėlė, kuri paskui bendrauja su gyvaisiais juos lanko. Vėlių garbei rengiamos šventės tradicija siekia pagonybės laikus. Etnografai teigia, jog mirusiųjų ir protėvių kultas būdingiausias žemdirbių tautoms.

  • Etnologija Referatas
  • Microsoft Word 15 KB
  • 2013 m.
  • 6 puslapiai (1961 žodžiai)
  • Agota
  • Vėlynių tradicijos ir papročiai
    10 - 3 balsai (-ų)
Vėlynių tradicijos ir papročiai. (2013 m. Gegužės 28 d.). https://www.mokslobaze.lt/velyniu-tradicijos-ir-paprociai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 21:58
×