Asmenybės psichologija


Asmenybės psichologija bei jos tyrinėjimo objektas. Pagrindinės asmenybės psichologijos problemos. Prieštarmė prieš šias problemas nagrinėjančjių teorijų nagrinėjimą. Z. Froido psihoanalitinė asmenybės teorija. Asmenybės struktūra. Asmenybėje vykstantys procesai ir jų dinamika. Asmenybės vystymasis. Analitinė (gelmių) psichologija. Kitos asmenybės struktūros ir savybės. Sąveika tarp asmenybės dalių. Asmenybės vystymasis. Individualioji psichologija. Neopsichoanalitinė asmenybės teorija. Baziniai poreikiai. Saugumo poreikis ir santykis su tėvais. Išstumtas priešiškumas. Bazinis nerimas. Gynybos mechanizmai. Neurotinės tendencijos (neurotic trends). Konfliktas tarp jų. Bihevioristinės asmenybės (s-r tipo) teorijos. Operantinio elgesio teorija. Operantinis elgesys, pastiprinimas ir operantinis sąlygojimas. Humanistinės psichologijos asmenybės teorija. Humanistinės psichologijos asmenybės teorija. Socialinio mokymosi (social learning) teorija. Modeliavimo ir savo efektyvumo suvokimo vystymasis.

Psichologija - mokslas tiriantis psichinius reiškinius, jų kilmę, raidą, reiškimosi formas ir mechanizmus. Iš esmės jos pagrindinis objektas yra žmogaus psichika arba elgesys (nors tai labiau priklauso nuo atskirų psichologų teorinės orientacijos). Viena iš psichologijos sričių yra asmenybės psichologija. Šiai sričiai priskiriamos tos psichologinės teorijos, kurios nagrinėja žmogų kaip visumą. Būtent tuo asmenybės teorijos skiriasi nuo kitų psichologijos sričių, kurios apsiriboja tik tam tikrais žmogaus psichikos ar elgesio aspektų tyrimais. Tad asmenybės teorija yra ta teorija, kuri bando paaiškinti daugiau ar mažiau visus psichikos ar elgesio fenomenus (kurie, kaip atrodo jos autoriui, turi esminio reikšmingumo žmogaus egzistavimui), tuo tarpu tos teorijos, kurios analizuoja tik tam tikras psichikos reiškinių ar elgesio aspektų rūšis, yra vienaspektinės (single-domain) teorijos (pvz. : suvokimo, klausos, atminties teorijos ir pan. ). Taigi, asmenybės teorijos yra daug platesnio pobūdžio nei kitokio tipo psichologijos teorijos, nes jos bando visapusiškai paaiškinti ir nuspėti žmogaus elgesį. Tad savo esme asmenybės teorija turėtų būti integratyvi, , aiškinti įvairius psichologinius reiškinius, procesus ir jų sąveikas, potencialiai apjungdama įvairių psichologijos sričių tyrinėjimų rezultatus. Pagrindinė tokios teorijos užduotis būtų sukurti pilną žmogaus funkcionavimo modelį, kurio pagrindu būtų galima prognozuoti žmogaus elgesį.

Tačiau nors asmenybės psichologijos tyrinėjimų sritis yra gana aiški, gerokai sunkiau yra apibrėžti jos pagrindinį objektą - asmenybę. Čia susiduriame su asmenybės psichologijos (lygiai taip pat kaip ir bendrosios psichologijos) komplikuotumu, nes esant dabartiniam psichologijos kaip mokslo išsivystymo lygiui, nėra visuotinai priimtos vieningos mokslinės paradigmos, kuri leistų vienareikšmiškai apibrėžti asmenybės terminą. Todėl asmenybės apibrėžimas labai priklauso nuo ją apibrėžiančiojo teorinės pozicijos ir praktiškai kiekviena teorija pateikia savą asmenybės apibrėžimą. Toks konkrečios teorijos pateikiamas asmenybės apibrėžimas labai priklauso nuo problemų, kurias iškelia ta teorija, srities, bei nuo siūlomų atsakymų į šias problemas. Todėl prieš pabandant atsakyti į klausimą ‘kas yra asmenybė?’ dera peržvelgti pagrindines problemas, kurias nagrinėja įvairios teorijos, problemas, su kuriomis susiduria asmenybės psichologija, galima įvardinti kaip tam tikras kontroversijas, kur prieštaravimus sudaro skirtingi bandymai spręsti šias problemas.

  • Microsoft Word 87 KB
  • 2010 m.
  • 26 puslapiai (23554 žodžiai)
  • Asmenybės psichologija
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Asmenybės psichologija. (2010 m.). https://www.mokslobaze.lt/asmenybes-psichologija.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 20:52
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo