Austrijos saugomų teritorijų analizė bei Joniškio rajono saugomų teritorijų tvarkymas



Įvadas. Naudotų sąvokų ir santrumpų sąrašas. Literatūros apžvalga. Darbo rezultatai. Austrija. Joniškio rajonas. Saugomų teritorijų žemės naudmenų pasiskirstymas ir ekologinis stabilumas. Draustinių teritorijų palyginimas pagal prioritetus. Valstybinio parko analizė. Išvados. Literatūros sąrašas.
Saugomos teritorijos užima 29 % Austrijos ploto. Gamtosaugai skiriama 1,1 % Austrijos BVP (daugiausia iš visų Europos valstybių). 26 nacionaliniai parkai, žymiausi:
Žagarės botaninis - zoologinis draustinis, kurio plotas 843,5 ha.įsteigtas išsaugoti šiaurės Lietuvai būdingus ąžuolyninius eglynus, įvairiarūšę gyvūniją, bei vieną iš gausiausių Lietuvoje plačialapių klumpaičių populiaciją. Be plačialapės klumpaitės, draustinyje aptinkamos ir kitos saugomos augalų rūšys: įvairialapė usnis, didžioji astrantija, šiurkštusis katilėlis, pievinė poavižė, tarpinis rūtenis, aukštoji gegūnė, baltijinė gegūnė, statusis atgiris, retažiedė miglė, juodagalvė bajorė, miškinė dirsuolė, melsvasis mėlitas, pataisas - statusis atgirys, samanos: plunksninė pliusnė, žalioji tumė. (Žiemgala, 2007)
tvarkyti teritorijas, išlaikant kiek galima natūralesnę aplinką, atspindinčią regioninius ypatumus;
tinkamai valdyti lankytojų srautus ekologinio švietimo, kultūros bei rekreacijos tikslais;
teritorijas tvarkyti atsižvelgiant į vietos gyventojų poreikius, prisidedant prie socialinių, ekonominių sąlygų gerinimo;
išsaugoti tarptautines ir nacionalines gamtos kultūrines bei istorines vietoves mokslo, švietimo, rekreaciniams, turizmo ir estetiniams tikslams;
sudaryti sąlygas lankytojams, susipažinti su kultūros, istorijos ir estetinėmis teritorijos vertybėmis;
uždrausti arba eliminuoti veiklas, kurios gali pakenkti teritorijos įsteigimo tikslams;
Sveikata ir gyvybingumas. Saugomų teritorijų ekosistemų sveikatos ir gyvybingumo palaikymas.
Apsauginės funkcijos. Saugomų teritorijų tvarkymo (ypač dirvožemio ir vandens) apsaugos funkcijų priežiūra ir tinkamas stiprinimas.
Pagal pateikta paveikslėlį matyti, kad pilkieji plotai nėra Natura 2000 plotai. Šie plotai priklauso savivaldybėms. Žalieji plotai yra teritorijos, kuriuose didžioji dalis užima Natura 2000 saugomos teritorijos. Raudonieji ir oranžiniai plotai yra pusiau saugomi, pusiau žmonių veikla užimtos teritorijos.
Austrija kaip kalnynų šalis labai saugo savo gamta. Kiekviena šalis pagal esama gamta ir prioritetus išsirenka gamtos saugojimo kryptis. Austrijoje šie kriterijai yra tokie:
Išnagrinėjus esamas naudmenas, nustatyta, kad daugiausiai analizuojamose teritorijose sudaro žemės ūkio paskirties žemės t.y. dirbama žemė, pievos ir ganyklos, sodai. Kadangi Joniškio rajone stipriai yra vykdoma žemės ūkio veikla nenuostabu, kad šių naudmenų vyrauja daugiausiai, net ir draustiniuose. Pagal esamas naudmenas nustatytas ekologinis stabilumo koeficientas, kuris, parodė, kad iš tik dviejose nagrinėjamose teritorijose t.y. Gaudikių geomorfologinis draustinis ir Žagarės urbanistinio draustinio ekologinis stabilumas yra žemesnis nei kitų nagrinėtų vietovių.
Detalesniam pasirinkto rajono analizei buvo pasirinkta išnagrinėti draustinius pagal kriterijus. Šie kriterijai padės labiau suprasti draustinio naudojimo būdą. Rajono analizavimui buvo pasirinkta biologinės įvairovės prioritetai. (1 lent.)
Šie individualiai pasirinkti kriterijai buvo pasirinkti norint labiau pabrėžti biologinės įvairovės svarbą. Kriterijai pažymėti max rodo svarbiausią naudą nešančius kriterijus draustiniams, o min kryptis rodo ko mažiausiai reikia draustiniams.
Iš atlikto Pareto testo užfiksuoti visi penki analizuojami draustiniai. Šio testo rezultatas parodo, kad visi 5 draustiniai pagal biologinės įvairovės išsaugojimą yra ganėtinai vienodi.
Išanalizavus pasirinktus duomenis pagal bendrą plotą, kaip pagrindinį kriterijų, užfiksuoti neatitikimai Pabalių botaniniame draustinyje. Šis draustinis yra pats mažiausias iš visų, dėl to, lyginant pagal pagrindinį kriterijų bendrą plotą ši vietovė ir išsiskyrė.
Atlikus ši testą buvo tikimasi, kad Pabalių botaninis draustinis gali kisti. Tačiau atlikus šį testą, pastebėta, kad dėl savo nedidelio ploto, jis negali aplenkti kitų draustinių ir išlieka tokioje pačioje pozicijoje.
Nagrinėjant šią schemą matyti, kad visos prioritetinės zonos užima panašų plotą. Tik gyvenamoji zona yra pasidalinusi į dvi dalis.
- Microsoft Word 4271 KB
- 2022 m.
- Lietuvių
- 23 puslapiai (4280 žodžiai)
- Universitetas
- Dovydas
-