Civilinio proceso konspektai


Tema. civilinio proceso teisė kaip savarankiška teisės šaka. Civilinio proceso samprata. Civilinio proceso stadijos. Civilinio proceso teisenos. Civilinio proceso teisės šaltiniai. Tema. civilinio proceso teisės principai. Tema. civiliniai procesiniai teisiniai santykiai. Tema. teismų kompetencija (cpk 22 – 36 str. ). Tema. šalys civiliniame procese (cpk 41 – 45 str. ). Šalių samprata. Procesinis bendrininkavimas (cpk 43 – 44 str. ). Procesinių teisių perėmimas. Tema. tretieji asmenys civiliniame procese. Tretieji asmenys (cpk 46-47 str. ). Tema. atstovavimas (cpk 51-60 str. ). Tema. prokuroro, valstybės ir savivaldybių institucijų bei kitų asmenų, ginančių viešą interesą, dalyvavimas civiliniame procese. Prokuroras civiliniame procese. Tema. procesiniai terminai cpk 72-78 str. Samprata ir rūšys. Tema. bylinėjimosi išlaidos ir teismo nuobaudos. Bylinėjimosi išlaidų samprata.

Neseniai Lietuva pralaimėjo dar dvi bylas dėl EŽTK 6 str. Pažeidimo, kuris garantuoja teisę į bylos išnagrinėjimą per protingą laiko tarpą. Vienoj byloj buvo nagrinėjama 8 m., kitoje – 9 m. Italijoje teismo procesai vyksta ir 15 m.

Civilinis procesas prasideda nuo civilinės bylos iškėlimo. Pradinis veiksmas yra ieškovo. Teisėjas priima ieškinį arba grąžina tam tikram terminui pašalinti netikslumus. Kita stadija pasirengimas civilinės bylos nagrinėjimui. Iškart teismas negali pradėt teismo proceso, nes turi tik vienos šalies poziciją, reikia išklausyti ir kitą ginčo pusę. Persiunčiama ieškinio kopija su visais priedais atsakovui ir nustatomas terminas, per kurį turi atsakyti atsakovas. Trečioji stadija - teisminis nagrinėjimas. Šalių pasisakymai, liudytojų apklausa.. Teisėjas išklauso, pasako datą, kada bus paskelbtas tesimo sprendimas. Kita stadija, tai šalių teisė į apeliaciją (apeliacinis procesas). Apeliacija prasideda, nuo apeliacinio skundo padavimo. Įteikia jį sprendimą priėmusiam teismui, kuris patikrina, ar gerai parašytas, ar sumokėta, tada persiunčia į apeliacinę instituciją. Pasibaigus apeliacijai dar išlieka galimybė kasacinei stadijai. Parašomas kasacinis skundas ir paduodamas Aukščiausiajam teismui. Ar priimti skundą sprendžia pats aukščiausias teismas. Po kasacinės stadijos dar išlieka galimybė, proceso atnaujinimas. Jei po bylos išnagrinėjimo paaiškėja aplinkybės, kurios kelia abejones ar tinkamai teismo procesas buvo vykdomas, yra baigtinis sąrašas aplinkybių, dėl kurių gali būti atnaujinamas teismo procesas. Grįžta byla nagrinėti į pirmos instancijos teismą. Gali būti ir į kasacinę instanciją, jei EŽTT nusprendžia, kad buvo netinkamai sprendžiama byla. Gali ir į apeliacinę, kai proceso dalyviai buvo šališki.

Kodėl teismo procesai tęsiasi iki keleto metų? Atsakymas susijęs su tuo, kad CP yra ne šiaip chaotiška veikla, o ji yra labai formalizuota. CPK sako, kad ta veikla turi vykti labai nuosekliai, žingsnis po žingsnio. Tai vadinamos civilinio proceso stadijos.

CB iškėlimas. Procesas prasideda suinteresuoto asmens iniciatyva, ieškovas nusprendžia kreiptis į teismą. Pareiškimas iškelti CB yra įteikiamas teismui. Pirmos instancijos teismo teisėjas sprendžia CB priėmimo klausimą. Ši stadija gali baigtis trejopai: a) užrašo ranka priimti (parašas ranka); b) teisėjas atsisako priimti, surašo nutartį; c) teisėjas nustato formalius ieškinio pareiškimo trūkumus (nesumokėtas žyminis mokestis, nenurodytas atsakovo adresas). Laiko požiūriu ši stadija gali trukti savaitę laiko (priklausomai nuo to ar prašoma taikyti spec. Laikinas apsaugos priemones (sulaikymo) priemones – nuspręsti per max 3 d.). 185 878 sk. CB, kurias I instancijos teismai gavo 2008 m. Palyginimui, 1994 m. Buvo gauta tik 64 700 bylų. Kasmet padaugėja po 30 000 bylų.

Pasirengimas bylos nagrinėjimui. Jei pareiškimas yra priimtas, tai pirma stadija baigiasi, CB yra iškelta, bet teisėjas negali pradėti nagrinėti bylos dėl to, kad žino tik ieškovo poziciją; procesas turi būti sąžiningas (negali būti priimtas sprendimas išklausius tik vienos šalies). Atsakovas turi gauti ieškinio pareiškimo kopiją, turi būti suteiktas laikas atsiliepimui. Ši stadija skirta išsiaiškinti visus dalyvius dalyvaujančius procese, suteikti laiko pasirengti teisėjui ir proceso šalims bylos nagrinėjimui. Ši stadija gali trukti iki 6 mėn.

CB nagrinėjimas. CB nagrinėjama žodžiu teismo posėdyje dalyvaujant bylos šalims. Su seminaristais turėtume keliaut į apygardos teismą. Idealas yra toks, kad bylos nagrinėjimas tęstųsi tik vieną teismo posėdį (CPK 7 str.). Dažniausiai teisminis nagrinėjimas susideda iš „n“ teismo posėdžių. Teisėjas ateina į teismo posėdį, o ten nėra nei ieškovo, nei atsakovo. Kitą kartą nėra atsakovo. Tada atvyko abi šalys, bet neatvyko ieškovo advokatas. Nagrinėjimas gali užimti nuo 2 mėn. iki 12 m. (pagal praktiką). Nagrinėjimas baigiamas sprendimo priėmimu.

Čia baigiasi pirma instancija. Kai bent viena šalis būna nepatenkinta teismo sprendimu, šalys pasinaudoja savo apeliacijos teise. Ideali situacija bylos nagrinėjimas pirmoje ir antroje instancijoje gali trukti iki 1 m.

Apeliacija. Jei bylą nagrinėjo apylinkės teismas, apeliacinis skundas paduodamas apygardos teismui. Jei pirma instancija nagrinėjo apygardos teismas, perduodamas apeliaciniam teismui. Procesas apeliacinėje instancijoje užima maždaug 6 mėn.

Kasacija. Bylą nagrinėja LAT. Nėra laikoma trečia instancija, nes yra analizuojama tik teisinė situacija, netiriami fakto klausimai. Netgi po kasacijos nesame tikri, kad procesas yra pasibaigęs. Ideali situacija, kad trunka apie 6 mėn. (kadangi vien kasacinio apskundimo terminas yra 3 mėn.).

  • Microsoft Word 145 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 49 puslapiai (21279 žodžiai)
  • Universitetas
  • Julius
  • Civilinio proceso konspektai
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Civilinio proceso konspektai. (2015 m.). https://www.mokslobaze.lt/civilinio-proceso-konspektai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 15:07
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo