Elektros kontaktinės automatikos įtaisai



Elektros kontaktinės automatikos įtaisai. Vykdymo įtaisai. Kai kurių siurblių konstrukcijos. Užsklandinis (šiberinis) siurblys. Sliekinis (sraigtinis) siurblys. Stūmoklinis siurblys. Membraninis siurblys. Silfoninis siurblys. Medžiagų srautas gali būti keičiamas nukreipimo įtaisais. Reguliavimo vožtuvų konstrukcijos. Elektromagnetų šerdis. Elektromagnetų traukos charakteristikos. Elektromagnetinis vožtuvas. Frikcinė mova. Miltelinė mova. Slydimo mova. Komandinių signalų formavimo įtaisai. Kelio ir galiniai jungikliai. Svirtinis galinis jungiklis. Magnetais valdomi kontaktai (herkonai). Tarpiniai elementai. Tarpinės relės. Elektromagnetinė neutralioji relė. Poliarizuotoji relė. Daugiakontaktė elektromagnetinė relė. Indukcinės relės. Hermetiniai magnetais valdomi kontaktai (herkonai). Elektroninė laiko relė. Pneumatinė laiko relė. Kontaktoriai. Apsaugos, signalizacijos ir blokavimo priemonės automatizavimo schemose. Saugikliai. Maksimalios srovės relė. Automatiniai jungikliai. Šiluminės relės. Sukimosi greičio jutikliai.
K. Balžekas. Automatizavimo sistemų schemotechnika. Kaunas, 2003.
Kiekviena reguliavimo ar valdymo sistema turi skirtingo veikimo principo vykdymo įtaisą (mechanizmą), kuris naudoja įvairią energiją ir būna sujungtas su įvairių konstrukcijų poveikio elementu, o poveikio elementas keičia medžiagos ar energijos srautą dozuojant ar droseliuojant.
Vykdymo įtaisu gali būti technologinis įrenginys (siurblys, kompresorius, ventiliatorius) ar mechanizmas (transporteris, maitintuvas, numetiklis ir pan.), jei automatinio režimo metu jis valdomas pagal reguliatoriaus (valdymo bloko) komandas.
Renkant reguliavimo įtaisą (poveikio į objektą elementą) reikia atsižvelgti į jo statinę charakteristiką, nes statinė charakteristika turi įtakos visos reguliavimo sistemos kokybei ir stabilumui.
Vykdymo įtaisas, kaip sudėtinė reguliavimo sistemos dalis, charakterizuojamas statine charakteristika. Pagal tai, kaip formuojama statinė charakteristika, vykdymo įtaisai skirstomi į: dozuojančius (siurblio tipo) ir droseliuojančius.
Dozuojantys vykdymo įtaisai reguliuojantį poveikį formuoja, keičiant dozatoriaus (siurblio) sukimosi greitį, eigą ar darbo ciklų skaičių, o kai kurie ir slėgį linijoje. Droseliuojantys vykdymo įtaisai panaudoja technologinio srauto energijos išsklaidymą hidrodinaminiu ar magnetiniu hidrodinaminiu būdu, t.y. keičiant srauto skerspjūvio plotą ar srauto linijų efektyvų ilgį.
Medžiagų srautas gali būti keičiamas nukreipimo įtaisais, kurie keičia paduodamo į išcentrinės mašinos rotorių srauto greitį ir kryptį.
Elektromagnetas yra labiausiai paplitęs elektrinio signalo keitiklis į mechaninę energiją, kuris panaudojamas kėlimo ir stabdymo įtaisuose, komutaciniams aparatams (relėms, kontaktoriams), mechaninėms ar pneumatinėms grandinėms įjungti ar išjungti, besisukantiems velenams sujungti ar atjungti, vožtuvams, sklendėms ar skirstytuvams uždaryti ar atidaryti.
- MS PowerPoint 3794 KB
- 2016 m.
- Lietuvių
- 54 puslapiai (2107 žodžiai)
- Universitetas
- Paulius
-