Išskirtine istorine verte pasižymintis gyvenamasis namas


Literatūros sąrašas knygos. Internetiniai puslapiai. Išskirtine istorine verte pasižymintis gyvenamasis namas, adresu: Rotušės a. 23, Kauno senamiestyje.

Aptarimui pasirinktas objektas stovi ties šiaurine Rotušės aikštės kraštine, A.Jakšo gatvės ir Rotušės aikštės kampe, pagrindiniu pietiniu fasadu atgręžtas į aikštę. Atskaitos taškai nurodant pasirinktą objektą – Vilniaus gatvė ir A.Jakšto gatvė. Objektas pasiekiamas einant Vilniaus gatve iki prie Šv. Apaštalų Petro ir Pauliaus arkikatedros bazilikos esančios pirmos sankryžos, kuri jungia Vilnius gatvę su M.Valančiaus gatve ir Rotušes aikšte, į kurią ir reikia įeiti. Tada visąlaik eiti tiesiai per Rotušės aikštę iki A.Jakšto g. ir Rotušės a. pirmojo sankirtos kampo. Priėję pirmają šių gatvių sankirtą, ten pamatysime mano paminėtą objektą – namą, adresu Rotušės a. 23.

XVI amžiuje, kaip teigia istorikas Jurgis Oksa, šiame sklype buvo suprojektuotas ir pastatytas mūrinis, dviejų aukštų namas bei šalia jo mūriniai ir mediniai trobėsiai vidiniame pastato kieme, architekto Zigmunto Puhačo. XVI a. pabaigoje, kai pradėjo keistis šio gyvenamojo namo šeimininkai, pats objektas buvo nuolat transformuojamas – padidintas, perstatytas, rekonstruojamas. Dabartinį savo tūrį bei fasadų vaizdą šis objektas įgavo XIX amžiaus viduryje. Kai tuometinis savininkas Steponas Geištoras Peterburge nuvyko į Vyriausiają kelių ir visuomeninių pastatų valdybą, pirmininis namo projektas ten buvo pakoreguotas ir vėliau patvirtintas caro kanceliarijoje. Pats objektas yra dviaukštis, tačiau rytinis pastato korpusas – triaukštis, pusiau uždaro plano su itin siauru vidiniu kiemu. Pagrindinis fasadas mena istorizmo laikotarpį. Centrinė pietinio fasado dalis yra išskirta per abu aukštus piliastrais, virš kurių yra lenktas, segmentinis frontonas, kuris pertraukia tiesią karnizo liniją. Antrame pastato aukšte, centriniame skirsnyje, virš trijų dalių lango taip pat yra suplotas, lenktas, segmentinis frontonėlis, kuris atkartoja pagrindinį bei sujungia šiuos langus. Centriniame skirsnyje esantis platus balkonėlis apjuostas lieto ketaus, ažūrine tvorele. Šoniniuose fasado skirsniuose esantys langai taip pat yra įrėminti piliastrais, o apačioje jų yra padarytos negilios, stačiakampės nišos, kurios pratęsia įrėminimo efektą.

  • Microsoft Word 24 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (1741 žodžiai)
  • Žygis
  • Išskirtine istorine verte pasižymintis gyvenamasis namas
    10 - 2 balsai (-ų)
Išskirtine istorine verte pasižymintis gyvenamasis namas. (2015 m. Lapkričio 06 d.). https://www.mokslobaze.lt/isskirtine-istorine-verte-pasizymintis-gyvenamasis-namas.html Peržiūrėta 2020 m. Vasario 17 d. 14:56
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo