Kaimo kraštovaizdžio inžinerinės infrastruktūros estetinis vertinimas


Diskusijos tema kaimo kraštovaizdžio inžinerinės infrastruktūros estetinis vertinimas vardenis pavardenis. Įžvalgos. Literatūra.


Europos audito rūmų (2015) specialioje ataskaitoje teigiama, kad kaimo vietovės susiduria su rimtais iššūkiais, tokiais kaip gyventojų mažėjimas ir ekonominių galimybių stoka. Gera infrastruktūra: keliai, vandentiekio ir nuotekų šalinimo sistemos, potvynių prevencijos sistemos, drėkinimo vamzdynai padeda skatinti ekonominį augimą ir daro kaimo vietoves patrauklesnes.

Parengtoje valstybinės reikšmės magistralinio kelio A13 Klaipėda Liepoja ruožo rekonstravimo strateginio pasekmių aplinkai vertinimo ataskaitoje, autorė Ona Samuchovienė (2015) apžvelgdama bendrą išsidėstymo vaizdą teigia, kad kelio ruožas yra Vakarų Lietuvos regione, tarp Klaipėdos ir Palangos, kaimiškajame kraštovaizdyje, kuris pastaraisiais metais pamažu transformuojasi į priemiestinį: pievų ir ganyklų vietose vyksta mažaaukščių gyvenamųjų teritorijų plėtra, vietomis formuojasi ištisi jų kvartalai. Po magistralinio kelio A13 rekonstrukcijos esamas kraštovaizdis pasipildys naujais inžineriniais kelio elementais: nauji pėsčiųjų viadukai, sankryžos, apjungiami keliai, pėsčiųjų ir dviračių takai. Kad kuo mažiau pasikeistų kraštovaizdis, Ona Samuchovienė ataskaitoje rekomenduoja viadukų pylimų šlaitus užsodinti medžiais ir krūmais, formuojant laisvas jų grupes, netaisyklingos formos želdynus.

Viktoras Pranckietis ir Vaclovas Bogužas (2010) įžvelgia ir neigiamą infrastruktūros pusę, jie teigia, kad žemės ūkio naudmenų kaitą lėmė miestai ir jų infrastruktūra, nes dažniausiai miestai plečiasi derlingų žemės ūkio naudmenų sąskaita. Plečiantis miestams reikalinga infrastruktūra, dėl ko kenčia ūkininkai ir natūralus kraštovaizdis.

Atliekant literatūros analizę, pastebėta, kad infrastruktūros plėtra yra naudinga ekonominiu požiūriu, bet natūraliam kaimiškam kraštovaizdžiui yra iššūkis išlikti nepaliestam. Dėl to tiesiant kelius siekiama išsaugoti augančius medžius arba juos atsodinti kitose vietose, išlaikyti unikalų reljefą. Infrastruktūros plėtra reikalinga kaimo vietovėse, bet stengiamasi darniai suderinti su kaimišku kraštovaizdžiu.

Vardenis PAVARDENIS, Vytauto Didžiojo universitetas, Žemės ūkio akademija, Inžinerijos katedra, el. paštas: ....@vdu.lt

Mano nuomone, kaimo plėtros problematika jau ne vieną dešimtį metų yra gvildenama. Ieškoma kaip jaunus žmones grąžinti dirbti į kaimus. Europos Sąjunga ir Lietuvos Respublika skatina ūkininkavimą paramom, naujų projektų finansavimu.

Europos sąjungos oficialioje svetainėje pateikiama Bendros žemės ūkio politikos gairės: remti ūkininkus, didinti žemės ūkio našumą ir taip užtikrinti nuolatinį aprūpinimą maistu prieinamomis kainomis; užtikrinti tinkamą Europos Sąjungos ūkininkų gyvenimo lygį; padėti kovoti su klimato kaita ir tausiai valdyti gamtos išteklius; išsaugoti ES kaimo vietoves ir kraštovaizdį; išsaugoti kaimo ekonomiką skatinant darbo vietų kūrimą žemės ūkio, žemės ūkio ir maisto pramonės ir susijusiuose sektoriuose. Europos sąjunga skiria ūkininkams paramą per du fondus: Europos žemės ūkio garantijų fondo (iš kurio mokama tiesioginė parama ir finansuojamos rinkos priemonės), Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtrai (kurio lėšomis finansuojama kaimo plėtra).

Žemės ūkio ministerijos ir Lietuvos agrarinės ekonomikos instituto iniciatyva buvo parengta Žalioji knyga „Lietuvos kaimo ateitis“ (2010). Šios knygos pagrindinė citata: „Lietuvos kaimas – tai vieta , kurioje gera gyventi, kurioje gyvendamas gali dirbti mėgstamą darbą, kur norisi atvažiuoti laisvalaikiu“. Žaliojoje knygoje pateiktas XXI amžiaus kaimo politikos modelis. Išskiriami 4 darnaus kaimo vystymosi principai – kultūrinis, socialinis, ekonominis ir politinis. Taip pat šioje knygoje iškeliama jaunimo problema, kad reikia daugiau dėmesio skirti jaunoms šeimoms arba jaunimui (padaryti logiškesnį kaimo vietovės plėtimąsi – logistikai, parama jaunoms šeimoms ateinančioms gyventi į kaimą, sukurti būsto fondą – specialistai atvykę dirbti gali išsinuomoti vietoje gyvenamąjį būstą).

  • Microsoft Word 285 KB
  • 2025 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (2073 žodžiai)
  • Universitetas
  • Erika
  • Kaimo kraštovaizdžio inžinerinės infrastruktūros estetinis vertinimas
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Kaimo kraštovaizdžio inžinerinės infrastruktūros estetinis vertinimas. (2025 m.). https://www.mokslobaze.lt/kaimo-krastovaizdzio-inzinerines-infrastrukturos-estetinis-vertinimas.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 13 d. 12:13
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo