Kraštovaizdžio estetinis rekreacinis vertinimas agroaplinkosauginis vertinimas


Aleksandro stulginskio universitetas. Žemėtvarkos ir geomatikos institutas rita valentina golcova kraštovaizdžio estetinis rekreacinis vertinimas agroaplinkosauginis vertinimas. Pagrindinės sąvokos ir jų paaiškinimai. Vilkaviškio rajonas , paežerių kaimas. Gamtovaizdžio estetinis vertinimas. Gamtovaizdžio rangas Gamtovaizdžio plotis laipsniais. Grupėje Gamtovaizdžio požymis ir jo vertinimas Vertinimas Skalės Nr. Viso 47 balai. Tarpinės regyklos parinkimas. Aukštis virš vietinio žemiausio lygio. Grupėje Regyklos požymis Vertinimas Skalės Nr. Žmogaus veiklos padariniai. Viso 43 balai. Gamtovaizdžio estetinis vertinimas ii. Viso 54 balai. Žemutinės regyklos parinkimas. Viso 45 balai. Žemutinės regyklos aukštis 5 metro.


(Kraštovaizdis – sudėtinga dinaminė geokologinė ir kultūrinė sistema su tarpusavyje sąveikaujančiais gamtiniais ir antropogeniniais komponentais. Terminas, bendrosios paskirties , paprastai vartojamas vienaskaitos forma.

3. išlikę vertingi valakų ir vienkieminės reformos suformuoti kaimiškojo kraštovaizdžio fragmentai;

Kraštovaizdį galima išsamiai ir universaliai vertinti bet kokiose teritorijose, tačiau aktualiausi tokio pobūdžio tyrimai yra rekreacinėse zonose, saugomose teritorijose ir vaizdingose (nebūtinai saugomose) vietovėse.

Kraštovaizdžio estetinio rekreacinio vertinimo metodika yra sukurta Botanikos instituto Kraštovaizdžio ekologijos laboratorijoje. Užsienio kalbomis straipsnius ir žemėlapius pateikė K. Ėringis ir A. R. Budriūnas (Budriūnas ir kt., 2000)

Tiek gamtovaizdžiai, tiek regyklos vertinami tuo pačiu analitiniu principu, išskaidant visumą į daugybę detalių, vienaip ar kitaip sudarančių bendrą vertinamų objektų suvokimą. Gamtovaizdžius vertinant vyrauja bendrą jų estetiškumą veikiančios detalės, o regykloms vertinti svarbiausios yra rekreacinio pobūdžio detalės ir savybės (Budriūnas ir kt., 2000)

Darbo tikslas: susipažinti su gamtovaizdžių vertinimo metodika iš specialiai parinktų vietų regyklų bei gebėti jas įvertinti estetiniu rekreaciniu požiūriu.

Darbo objektas: Vilkaviškio rajono Paežerių kaimas su 500 m. teritorija.

Pietvakariniame ežero krante yra Paežeriai, eina plentas Marijampolė-Kybartai-Kalininkgradas, šiauriniame krante įsikūrę Patunkiškiai.

Gamtovaizdžio arba atskirų jo elementų kokybės vertinimas (2 – oji skalė);

Gamtovaizdžio požymių, galinčių turėti ir neigiamą reikšmę, vertinimas (3 – oji skalė).

Gamtovaizdį nustatyta vertinti pagal 80 požymių. Vertinama atskirai pagal keturias požymių grupes (Balevičius ir kt., 2008):

Šios regyklos aukštis 11 metrų ir pagal regyklos sąlyginio aukščio vertinimo lenrelę būtų 3 balai.

Plotas ( mažas – 0, vidutinis – 1, didelis – 2)

Dirvožemio tinkamumas (dumblas arba durpė – 0, palaidas smėlis arba žvyras – 1, rišlus smėlis, priesmėlis arba priemolis – 2)

Įkyrūs vabzdžiai ir pavojingi gyvūnai (nėra – 0, iš dalies yra – 1, yra – 2)

Parko tipo arba sodybų želdiniai (nėra – 0, iš dalies yra – 1, yra – 2)

Architektūros paminklai (nėra – 0, vietinės reikšmės – 1, valstybinės reikšmės – 2, tarptautinės reikšmės – 3)

Atabrado ir kranto dirvožemis (dumblas arba durpė – 0, molis arba purvas – 1, smėlis arba žvyras – 2)

Žemutinė regykla – tai apžvalgos vieta, 0 – 6 metrai iki vandens, iš kurios žvelgiant gamtovaizdis yra puikiai matomas.

1. Gamtovaizdis – kraštovaizdis matymo lauke. Tai neapibrėžtų ribų vaizdas ir ekotopografinio gyvosios ir negyvosios gamtos ir kultūros turinio visuma. Jis nekinta apibrėžtos regyklos plote ir optiškai kinta už regyklos ribų. Regykla – tam tikros vietovės gamtovaizdžių apžvalgos vieta, iš kurios žvelgiant gamtovaizdis yra įspūdingiausias. Tai kalvų viršūnės dalys, piliakalniai, lygumos, supiltos kalvelės, tiltai, pilių bokštai, kelių ir upių vingių atkarpos, ežerų ir upių pakrantės ir panašiai.

3. Tarpinės regyklos aukštis 20,00 metrų ir tai atitinka 4 balus, vertinant pagal sąlyginio aukščio vertinimo lentelę. Regyklos kokybės požymių vertinimo klausimynas - 41 balas.

Žemutinės regyklos aukštis 1,5 metro ir tai atitinka 1 balą, vertinant pagal sąlyginio aukščio vertinimo lentelę. Regyklos kokybės požymių vertinimo klausimynas - 42 balai.

  • Microsoft Word 985 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 31 puslapis (6251 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rita
  • Kraštovaizdžio estetinis rekreacinis vertinimas agroaplinkosauginis vertinimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Kraštovaizdžio estetinis rekreacinis vertinimas agroaplinkosauginis vertinimas. (2017 m. Rugsėjo 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/krastovaizdzio-estetinis-rekreacinis-vertinimas-agroaplinkosauginis-vertinimas.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 14 d. 21:32
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!