Medžiagų šalinimas ir osmoreguliacija


Ii aplinka salinamos medziagos organizmu. Osmoreguliacija.. Osmoreguliacija biologija. Dykumos zinduoliai inksta. Dykumos zinduoliu henles kilpa.

Medžiagų šalinimas ir osmoreguliacijaInksto sandara ir funkcijos. Mikroskopinė inksto sandara. Inksto sandara ir funkcijos Inksto išorinė dalis vadinama žieve. Medžiagų apykaitos produktai, kuriuos šalina šlapimo šalinimo sistema. Žmogaus organizme nuolat vyksta medžiagų apykaita ir susidaro medžiagos, kurias reikia pašalinti. Šlapimo sudėties pokyčiai, pagal kuriuos diagnozuojami sutrikimai. Atlikus šlapimo tyrimus ir žinant, kokių medžiagų sveiko žmogaus šlapime neturi būti, galima diagnozuoti organizmo sutrikimus. Šlapimo susidarymas. Kraujas į inkstą patenka inksto arterija, kuri šakojasi į arterioles (žr. Dykumos žinduolių prisitaikymas reguliuoti vandens ir druskų pusiausvyrą organizme. Sausumos gyvūnai apsirūpina vandeniu gerdami ir gaudami jo su maistu. Inkstų veikla palaikant vandens ir druskų pusiausvyrą organizme. Žmogaus organizmo vidinė terpė yra santykinai pastovi. Jūrinių žinduolių prisitaikymas reguliuoti vandens ir druskų pusiausvyrą organizme. Jūriniai žinduoliai gyvena aplinkoje, kur druskų kiekis yra tris kartus didesnis nei jų organizme.

Inksto sandara ir funkcijos Inksto išorinė dalis vadinama žieve (1). Po žieve yra šerdis, kurią sudaro piramidės (2). Vidinė...

Inksto išorinė dalis vadinama žieve (1). Po žieve yra šerdis, kurią sudaro piramidės (2). Vidinė inksto dalis – inksto geldelė (3), pereinanti į šlapimtakį (4). Geldelė yra tuščiavidurė kamera, į kurią suteka inkste susidaręs šlapimas.

Palaiko pastovią vidinę organizmo terpę, reguliuodami vandens ir mineralinių medžiagų kiekio pokyčius organizme (kai vandens kiekis ar druskų koncentracija kraujyje padidėja, šių medžiagų daugiau išskiriama su šlapimu ir atvirkščiai).

Išskiria iš kraujo medžiagų apykaitos produktus (šlapalą, šlapimo rūgštį), organizmui svetimas medžiagas (vaistus).

Tyrinėjant mikroskopinę inksto sandarą matyti, kad jį sudaro daugybė nefronų. Nefronas yra struktūrinis ir funkcinis inksto vienetas. Kiekvienas nefronas sudarytas iš inksto kūnelio ir kanalėlių sistemos. Kūnelį sudaro dvisienė taurę primenanti kapsulė (Baumano kapsulė – 1), kuri gaubia kapiliarų kamuolėlį (2). Nuo kapsulės prasideda proksimalinis (artimasis) vingiuotasis kanalėlis (3), kuris pereina į tiesųjį kanalėlį. Šis nusileisdamas ir kildamas sudaro nefrono kilpą (Henlės kilpa – 4). Henlės kilpos kylančioji dalis pereina į distalinį (tolimąjį – 5) vingiuotąjį kanalėlį. Distalinis kanalėlis jungiasi su surenkamuoju kanalėliu (6).

Žmogaus organizme nuolat vyksta medžiagų apykaita ir susidaro medžiagos, kurias reikia pašalinti. Organizme riebalai ir angli...

Žmogaus organizme nuolat vyksta medžiagų apykaita ir susidaro medžiagos, kurias reikia pašalinti. Organizme riebalai irangliavandeniai oksiduojami iki anglies dioksido ir vandens. Anglies dioksidas iš ląstelių patenka į kraują, kraujas nuneša jį į plaučius, o iš ten jis pašalinamas iškvepiant. Vanduo patenka į kraujo plazmą, jo perteklių pašalina inkstai. Baltymų apykaitos produktai yra šlapalas ir šiek tiek šlapimo rūgšties. Šlapalas susidaro kepenyse iš amoniako, o šis – iš perteklinių aminorūgščių atskeliant amino grupę. Šias medžiagas šalina inkstai. Vandens, druskų perteklių, šlapalą, šlapimo rūgštį, anglies dioksidą, vaistų likučius organizmas turi pašalinti, kad nebūtų pažeista vidinės organizmo terpės pusiausvyra. Inkstai yra šlapimo šalinimo sistemos organai.

  • Microsoft Word 1559 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (1816 žodžiai)
  • Iveta
  • Medžiagų šalinimas ir osmoreguliacija
    9 - 8 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Medžiagų šalinimas ir osmoreguliacija. (2015 m.). https://www.mokslobaze.lt/medziagu-salinimas-ir-osmoreguliacija.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 14:54
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo