Šizofrenija sergančių pacientų slauga



Šizofrenija sergančių pacientų slauga. Įvadas. Visuomenėje vykstanti demokratinių vertybių kaita ir plėtra verčia gilintis į asmens psichikos sveikatos ypatumus. Tikslas. Išanalizuoti šizofrenija sergančių pacientų slaugą. Kas yra šizofrenija? Tai lėtinė dažnai sukelianti negalią psichinė liga. Pagrindinės šizofrenijos. Formos. Paranoidinė šizofrenija Hebefreninė šizofrenija Katatoninė šizofrenija Paprastoji šizofrenija Rezidualinė (liekamoji) šizofrenija. Dažniausiai pažeidžiami. Asmenys. Šizofrenija serga apie 1% pasaulio gyventojų. Priežastys ir rizikos veiksniai. Šizofrenijos priežastys nėra žinomos. Simptomai ir požymiai. Neretai sergant šizofrenija ryškiai pakinta paciento vidinis pasaulis ir elgesys. Gydymas. Šizofrenija - lėtinė liga, tad jos gydymas yra ilgalaikis ir kompleksinis. Katatoninei šizofrenijos formai gydyti taikoma ir elektroimpulsinė terapija. Profilaktika. Prevencinės priemonės turėtų apimti visą kompleksą veiksnių. Stengtis dirbti. Šizofrenija slaugoje. Šizofrenija sergantiems asmenims pasireiškia įvairių haliucinacijų. Nerimą jaučiantys pacientai gali atsisakyti valgyti. Literatūra.
Neretai sergant šizofrenija ryškiai pakinta paciento vidinis pasaulis ir elgesys. Šizofrenijos simptomai gali būti šie: Kliedesiai; Haliucinacijos; Minčių nenuoseklumas; Emocijų stoka ar neadekvačios emocijos; Nuolatinis jausmas, kad kažkas stebi; Sunkumai dirbant, bendraujant, koncentruojantis; Socialinė izoliacija; Asmeninės higienos stoka; Nerangūs, nekoordinuoti judesiai.
Šizofrenija sergantiems asmenims pasireiškia įvairių haliucinacijų, kuriomis jie tiki. Tai sukelia daug įtampos. Slaugytojo pagalba palaikyti saugią aplinką tokiems pacientams reikalinga, o paūmėjimo metu – labai reikalinga, nes paaštrėja suvokimo sutrikimai ir tai apsunkina saugios aplinkos palaikymą. Kaip rašoma literatūroje, šizofrenija sergantis asmuo nesugeba ko nors numatyti ir jaustis saugiai, kai aplinkui per daug naujų žmonių. Pacientai būna uždari, juos reikia skatinti išsakyti savo mintis, jausmus, norus. Paūmėjimo metu bendravimas yra reikalingas, tačiau svarbesnės kitos gyvybinės veiklos. Bendraujant svarbu be žodžių rodyti supratimą, gerbti kiekvieno žmogaus nuomonę ir vertybes. Reikia mokėti ne tik išklausyti, bet ir prakalbinti krizės ištiktus žmones. Šizofrenija sutrikdo tarpusavio santykius ir paciento santykius su aplinkiniu pasauliu, todėl pacientas užsisklendžia savyje.
Nerimą jaučiantys pacientai gali atsisakyti valgyti, jiems gali atrodyti, kad maistas užnuodytas. Slaugytojui ypač reikalinga kantrybė, nes turi dažnai informaciją kartoti, priminti. Kaip teigiama literatūroje, dažnai pacientai yra apsileidę, netvarkingi, bet ir pretenzingi drabužiams. Dėl to vėlgi kaltas interesų ir energijos trūkumas. Dėl vaistų šalutinio poveikio pasireiškia raumenų sustingimas ar veržimasis judėti. Pacientas nejuda lanksčiai, tarsi būtų uždarytas nuosavame kūne, todėl slaugytojas turi padėti. Psichoze sergantiems asmenims reikia padėti suprasti savo lyties raišką, nes jų samprata apie save būna labai iškreipta. Lyties raiška pacientams sutrinka dėl seksualinio priklausymo.