Statyba ir architektūra bendrųjų žinių konspektas



Pastatas. Esminiai statinių reikalavimai. Pagrindiniai normatyviniai statybos techniniai dokumentai. Pagrindinių konstrukcinių elementų pamatų , pagrindų , perdangų , stogo , sienų , pertvarų apibrėžimai. Pamatai. Pagrindu. Perdangos. Stogas. Sienos. Pertvaros. Statinių konstrukcijas veikiančios apkrovos ir ribiniai būviai. Tūrinės apkrovos. Paviršinės jėgos. Ribinių būvių. Saugos ribinis būvis. Tinkamumo ribinis būvis. Pastatų sieninė konstrukcinė sistema. Sieninė konstrukcinė sistema. Su išilginėmis laikančiomis sienomis. Su skersinėmis laikančiomis sienomis. Su abiejų krypčių laikančios sienomis. Pastatų karkasinė konstrukcinė sistema Pilno karkaso. Nepilno dalinio karkaso. Pastatų tūrinė – blokinė konstrukcinė sistema. Pastatų stiebinė konstrukcinė sistema. Kokie konstrukciniai elementai sudaro surenkamus juostinius. Iš kokių elementų susideda polinis pamatas. Kaip pamatai apsaugomi nuo grunte esančios drėgmės? Sienų paskirtis ir klasifikacija. Kokių tipų būna monolitinės gelžbetoninės perdangos? Iš kokių elementų formuojamos surenkamosios monolitinės perdangos? Kokių tipų būna tuštymėtosios gelžbetoninės perdangos? Metalinės perdangos konstrukcija? Sąlyginai. Šiuolaikinės medinės perdangos konstrukcija? Iš kokių elementų susideda mediniai laiptai? Plytelių grindų įrengimo ypatumai. Šildomų grindų įrengimo ypatumai. Kokios yra pagrindinės durų varstymo kryptys.
Tvirtai sujungta su žeme. Statiniai skirstomi į: 1) pastatus; 2) inžinerinius statinius (susisiekimo komunikacijas; inžinerinius tinklus; kitus statinius.)
Techniniai (stiprus tvirtas ilgaamžis, patikimas, saugus nuo gaisro, higiena), funkciniai, ekonominiai, estetiniai, gamtosauginiai.
Statinių konstrukcijas veikiančios apkrovos ir ribiniai būviai: Apkrovos gali būti tūrinės (vidinės) ir paviršinės.
su išilginėmis laikančiomis sienomis – naudojamos pastatuose, kurių h<4 aukštai; ilgi, plokšti stačiakampio formos pastatai. visuomeninių pastatų statyboje.
Su skersinėmis laikančiomis sienomis – naudojama pastatuose, kurių h<9 aukštai. Gera skersinį standumą. Išilginį standumą tokiems pastatams suteikia laiptinių sienos, perdangų plokštės, kurios remiamos į skersines laikančiąsias sienas
Kaip pamatai apsaugomi nuo grunte esančios drėgmės? Rūsio sienų apsaugai nuo kapiliarinės drėgmės įrengiama horizontali ir vertikali hidroizoliacijos.
sijinės (briaunotos) plokštė ir sijos (briaunos), išdėstytos viena ar dviem kryptimis. kai plokštė dirba viena linkme, kai plokštė dirba abiem linkmėmis.
besijės (bebriaunės) sudaro ištisinė plokštė, kuri remiasi ant sienų ir gelžbetoninių kolonų. Kolonų viršutinėje dalyje kartais yra įrengiami praplatėjimai, vadinami kapiteliais. Kai nėra sijų, o pastato konstrukcinis sprendinys yra karkasinis, kolonos gali pradurti perdangos plokštę (jei plokštės storis yra nepakankamas). Todėl dažnai monolitinėse perdangose virš kolonų daromi
Surenkamos monolitinės gelžbetoninės perdangos iš smulkių elementų paprastai įrengiamos taip:
tam tikrais atstumais išdėliojamos nedidelės sijos, kurios laikinai yra išramstomos,
Kokių tipų būna tuštymėtosios gelžbetoninės perdangos? Skersiniame plokštės pjūvyje tuštymės dažniausiai yra apskritojo, ovalaus ar kitokio skerspjūvio.
Metalinės perdangos gali būti įrengiamos karkasiniuose ir nekarkasiniuose pastatuose. Paveiksle matome karkasinio pastato fragmentą: metalinės kolonos (1), tarp kolonų metalinės sijos (2), į kurias remiasi perdanga (3). Gan dažnai pati plokštė būna gelžbetoninė, bet vis tik tokią perdangą vadiname metaline.
Vienpakopis ir dvipakopis pagrindinių ir antraeilių sijų įrengimas.
Medinės perdangų sijos paprastai naudojamos < 5 m tarpatramiams perdengti.
Nepadengtos specialiomis apsaugos priemonėmis medinės perdangos yra degios, ir jas leistina naudoti gyvenamiesiems namams, bet h< =2 aukš. Apdorojus medieną specialiomis ugniai atspariomis cheminėmis priemonėmis (antipirenais) ir nutinkavus lubas, perdangos pasidaro sunkiai degančios. Jas leidžiama <= 5 aukštų aukščio gyvenamiesiems namams.
Medinių sijų perdanga: 1 – gipskartonio plokštės; 2 – perdenginio skydas; 3 – hidroizoliacija; 4 – garso izoliacija; 5 – sija; 6 – ilginis; 7 – grindų lentos; 8 – tašeliai.
Medinėms grindims naudojamos lentos iš vientisos medienos arba suklijuotos iš dviejų ar trijų sluoksnių. Plytelių grindų įrengimo ypatumai.
Keraminių plytelių grindys atsparios drėgmei, nusidėvėjimui, yra gražios, lengvai valomos. Jos įrengiamos patalpose su šlapiu eksploataciniu režimu ir ten, kur didelis žmonių judėjimas. Akmens masės plytelės pasižymi geromis mechaninėmis savybėmis bei dideliu atsparumu šalčiui, rūgštims ir trinčiai. Grindims taip pat naudojamos natūralaus akmens plytelės ir plokštės.
Grindys uždengiamos polietileno plėve nepaliekant tarpų plėvės sujungimo vietose, užklojant vieną ant kitos apie 15 cm. Sudedamos apšiltinimo plokštės: putų polistirolo, akmens vatos ar kitų medžiagų, kurios atitinka šildomosioms grindims keliamus reikalavimus. Paklojamas folijos sluoksnis, kuris sumažina šilumos nuostolius į gruntą apie 3%.\
Sudedamos apšiltinimo plokštės (Rockwool, Paroc ir t.t.). Plokštės dedamos taip, kad uždengtų pirmo apšiltinimo sluoksnio siūles, tai yra, kad pirmo ir antro sluoksnių siūlės nesutaptų. Uždengiama polietileno plėvė.
Langų tipai pagal varstymo būdą žiūrint iš vidaus: a – šone pakabinami; b, c – dviejų sąvarų, varstomi į vidų; d – sudėtinis varstomas ir atverčiamas; e – atverčiamas į vidų; f – nustumiamas į lauką, pakabinant viršuje; g, h – paverčiamas apie vertikalią ar horizontalią ašį.
Pagal varstymo būdą durys būna: 1) varstomosios (į vieną pusę); 2) švaistinės; 3) stumdomosios; 4) sukamosios.
- Microsoft Word 19 KB
- 2023 m.
- Lietuvių
- 5 puslapiai (1336 žodžiai)
- Universitetas
- Elena
-