Žinių ekonomika skaidrės


Žinios – esminis veiksnys. žiniomis grįstoje ekonomikoje. Žinių ekonomikos pradžia. Kas gi ta žinių ekonomika? Žinių ekonomika Lietuvoje ir ES. Kaip įvertinama žinių ekonomika? Žinių ekonomikos indeksas. 2012 m. Pasaulio banko duomenys. Reitinguota 141 šalių. Žinių ekonomika ir verslas. Pažangiausios žinių ekonomikos įmonės. Klausimai. Šaltiniai.


XX a. išsivysčiusiose pasaulio šalyse industrinė ekonomika transformavosi į informacinę, inovacinę, šiuolaikinę ir dabartinę – žinių. Kad ir kaip būtų vadinama XXI a. ekonomika, mokslininkai vieningai sutaria, kad jos pagrindą sudaro naujos mokslinės žinios, pažangios informacinės technologijos ir inovacijos. Nors žinių reikšmė ekonomikai vertinama daugelio pasaulio mokslininkų darbuose, bet nauja žinių ekonomikos samprata formavosi XX ir XXI a. sandūroje, kai pasaulyje, sparčiai kintant rinkos situacijai, žmonių poreikiams ir gamybos veiksniams, vyko didžiulės ekonomikos transformacijos.

3 esminiai XX a. pokyčiai, kuriems būdingas žinių svarbos vystymosi procesams augimas: Įvykus šiems pokyčiams, įvertinta žinių svarba ekonominiams procesams. Esant tokioms sąlygoms buvo neišvengiami ir tolimesni pokyčiai: išaugo įmonių jungimasis į vietinius bei tarptautinius tinklus; padidėjo poreikis diegti inovacijas; išaugo poreikis specializuotoms žinioms; padidėjo reikalavimai specialistų kvalifikacijai ir išsilavinimui; atsirado naujos galimybės žinių sklaidai ir tuo pačiu sumažino sklaidos kaštus; išsiplėtė tarptautinės prekybos galimybės ir t. t.

Pagrindiniai kriterijai, vertinantys žinių svarbą ekonomikos vystymosi procese yra: mokslo tyrimų ir eksperimentinės veiklos plėtros finansavimo struktūra patentų struktūra inovacijų struktūra vyriausybės palaikymas tarptautinis bendradarbiavimas mokslo tyrimų ir išradimų srityje. Dėl žinių savybių transformacijų sukuriama ekonominė vertė, lemianti veiklos produktyvumo didėjimą, o naujų žinių kūrimas ir efektyvus naudojimas skatina valstybių ekonomikos augimą.

  • Ekonomika Skaidrės
  • MS PowerPoint 659 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (817 žodžiai)
  • Universitetas
  • Rūta
  • Žinių ekonomika skaidrės
    10 - 3 balsai (-ų)
Žinių ekonomika skaidrės. (2016 m. Lapkričio 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/ziniu-ekonomika-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 15:37
×