Sveika darbo aplinka



Sveika darbo aplinka. Darbo aplinka ir sveikata. Darbo aplinkos ir sveikatos ryšys išreikštas kaip aplinkos, individo ir jo reakcijų tarpusavio sąveika. Darbo aplinka ir profesinė sveikata. Profesinės sveikatos vadyba. Integruota žmogaus ekologijos valdymo sistema. Sveikatos ergonomika. Darbo aplinkos poveikis žmogui. Darbo aplinkos ergonominiai parametrai.
Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pateikia programą – kurti sveiką aplinką, kuri nekeltų rizikos žmonių sveikatai Programos dalys: aplinkos ir sveikatos politika; aplinkos sveikatos vadyba; vandens kokybė; oro kokybė; maisto kokybė; atliekų tvarkymas žmogaus ir gyvenvietės ekologija; žmonių sveikata darbe.
Darbo aplinka vertinama įvairiapusišku poveikiu: Fizinės sveikatos komponentė Psichinės sveikatos komponentė Dvasinės sveikatos komponentė Intelektinės sveikatos komponentė Emocinės sveikatos komponentė Socialinės sveikatos komponentė.
Nepalankios darbo sąlygos dažniausiai lemia profesines ligas. Profesinė liga – tai ūmi arba lėtinė liga, kilusi dėl kenksmingų profesinių veiksnių ar nepalankių darbo sąlygų.
Tarptautinė darbo organizacija ir PSO rekomenduoja profesinę sveikatą užtikrinti trimis kryptimis: Saugant ir gerinant darbuotojų sveikatą ir darbingumą; Puoselėjant darbo aplinką, kad darbas būtų saugus, o aplinka sveika; Gerinant darbo organizavimą ir keliant darbo kultūrą.
Sveikatos palaikymo ir gerinimo klausimus turėtų spręsti sveikatos ergonomika, išnaudodama dvi galimybes: projektuoti ergosistemas, atsižvelgdama į vartotojų reikmes ir galimybę produktyviai jomis naudotis; apmokyti vartotojus, kad nebūtų rizikuojama žmogaus sveikata ir net gyvybe.
Sveikatos ergonomika žmogaus sveikatą vertina kompleksiškai. Skiriamos šešios sudėtinės dalys: fizinė, psichinė, dvasinė, intelektinė, socialinė, reprodukcinė.
Ergonomika dažniau kalba apie nesveikatą, negalavimus ar ligas sukeliančias priežastis ir priemones, kurios leistų stabdyti ar net mažinti nesveikatą. Fizinė nesveikata Psichinė nesveikata Dvasinė nesveikata Intelektinė nesveikata Socialinė nesveikata Reprodukcinė nesveikata.
- MS PowerPoint 1049 KB
- 2020 m.
- Lietuvių
- 26 puslapiai (979 žodžiai)
- Universitetas
- Laura
-