Triukšmo įtaka žmogaus sveikatai



Įvadas. Triukšmo poveikis žmogaus organizmui. Triukšmo įtaka klausai. Triukšmo poveikis visam organizmui, žmogaus veiklai. Triukšmas sutrikdo miegą. Triukšmo charakteristika. Daiktų skleidžiamas triukšmas. Triukšmo normavimas ir vertinimas. Triukšmo mažinimo būdai. Garso izoliacija. Virpesių izoliavimas. Garso sugertis. Aktyvus triukšmo mažinimas. Organizacinės – administracinės priemonės. Architektūrinės – statybinės priemonės. Asmeninės apsauginės priemonės. Išvados. Naudota literatūra.
Triukšmas yra įvairaus stiprio ir dažnio girdimųjų bangų (garsų) visuma, kuri gali:
Trukdo išgirsti ir suvokti girdimuosius informacinius signalus, tarp jų ir kito žmogaus balsą;
Triukšmas tampa darbe patiriamo streso priežastimi. Dėl streso galimi tokie sveikatos sutrikimai:susilpnėja imunitetas, vystosi širdies ir kraujagyslių, virškinamojo trakto ligos.
60 dB(A) – elektrinė barzdos skutimo mašinėlė; 80 dB(A) – durų, telefono skambutis;
95 – 110 dB(A) – motociklas; 110 dB(A) – šūvis į orą;
Įrengti lanksčius ryšius (spyruoklės, elastingi tarpikliai) tarp detalių ir mazgų, kurie sukelia virpesius;
Metalines detales pakeisti detalėmis iš plastmasės arba kitų neskambių medžiagų;
Garsą izoliuojančiais gaubtais uždengiami didžiausią triukšmą keliantys mechanizmai. Gaubtai ir ekranai gaminami iš tankios medžiagos, t. y. metalo, plastmasės arba medžio, atsižvelgiant į gaisrinės saugos, technologinius reikalavimus ir gamybines galimybes. Kad mechanizmas neperkaistų, gaubte daromos ventiliacinės angos su slopintuvais. Vidinė jų pusė padengiama triukšmą sugeriančiomis medžiagomis. Ploni metaliniai gaubtai iš vidaus padengiami virpesius sugeriančiomis medžiagomis (mastikomis, plastmasėmis). Sugeriančios medžiagos storis lygus dviem gaubto sienelės storiams. Norint užkirsti kelią korpuso triukšmo plitimui į pastato konstrukcijas, garsą izoliuojantį gaubtą reikia statyti ant amortizuojančio padėklo iš tamprios (elastingos) medžiagos. Atsižvelgiant į tai, kokia gaubto konstrukcija ir izoliuojamojo triukšmo pobūdis, gaubtas gali sumažinti bendrą triukšmo lygį 15 – 20 dB.
Garsą sugeriančiomis savybėmis pasižymi visos statybinės medžiagos, tačiau garsą sugeriančiomis medžiagomis ir konstrukcijomis vadinamos tik tos, kurių sugėrimo koeficientas vidutinių dažnių yra didesnis kaip 0,2.
Garsą sugeriančios medžiagos naudojamos kaip garsą sugerianti apdaila ant sienų bei lubų, kaip vienetiniai sugertuvai, ekranų, gaubtų apdarai.
Asmeninės apsauginės priemonės. Ankščiau minėti būdai ne visada leidžia sumažinti gamybinį triukšmą iki leistino lygio. Todėl papildomai naudojamos asmeninės apsauginės priemonės:
Šalmai uždengia visą galvą. Naudojami klausos apsaugai, veikiant 120 – 130 dB triukšmui. Jie sumažina triukšmą 10 – 60 dB.
- Microsoft Word 615 KB
- 2019 m.
- Lietuvių
- 13 puslapių (2317 žodžiai)
- Kolegija
- Mindaugas
-