Tropai Žodžių, žodžių junginio, sakinio vartojimas perkeltine prasme


Tropai. Stiliaus figūros. Leksinės stiliaus figūros. Pamokos uždavinys. Metafora. Metafora (vaizdas). Metafora (garsas). Metafora (spalva). Metonimija. Metonimijų pavyzdžiai. Metonimijos rūšis - sinekdocha. Sinekdocha (dalis vietoj visumos). Sinekdocha (vienaskaita vietoj daugiskaitos). Metaforos ir metonimijos skirtumai. Metonimijos rūšis - antonomazija. Kalambūras. Hiperbolė ir litotė -žodis ar žodžių junginys. Perifrazė tikrąjį daikto ar veiksmo vardą nusako žodžių junginiu arba fraze. Kontrastas – tai. Alegorija. Pasitikrinkime. Dvi rausvos mergaitės kojos. . Nueina jūros krantu. H. Radauskas. ,,Mergaitė pajūry”. Šimtas namukų per mišką nurūko. Skundėsi sąsiuvinis, kad Joniukas jo nesaugo- glamžo, plėšo, terlioja. Tarp blakstienų –. Kiek mėnesių karo praėjo,. Dienų kiek lyg tankai sunkių. Reikalingas man tas tavo ,,ačiū” – į piniginę įsidėsiu ar ant sienos pasikabinsiu. Į konkursą susirinko šviesiausieji mokyklos protai. Ir vėl dairausi Tavo rankos,. O linksmas liūdesys vis trankos. G. Grajauskas. Vis mažiau to laiko. Gyvulius mat laiko,. O dar savo vaiką. Visą dieną vaiko. Ten, kur palangėms stiepias sužiurę. Žemčiūgų žiedai,. Kur raudonmargę kreipia kepurę. Jurginų pulkai. Maironis ,,Vakaras”. Į jokias amerikas nekeisčiau gimtosios savo Lietuvos (J. Balt). Vis lėkiau ir lėkiau,. Vis šaukiau ir šaukiau,. Šimtą kartų sakiau-. Be Tavęs man blogiau. Kiek yra dalykų, kurių nėra, ir nieko nuostabaus (J. Gruš. ). Juodame vidurnakčio danguje ryškiai švietė ir baltai spindėjo daugybė žvaigždelių. Įpilk man lašelį kavos.


Naudodamiesi leksinių figūrų apibrėžimais ir pavyzdžiais išsiaiškinsite duotų figūrų reikšmes ir teisingai nustatysite 15- 6 figūras.

Žodžių ar žodžių junginio vartojimas perkeltine prasme, remiantis tam tikru panašumu, paslėptas palyginimas. Metaforos esmė – dviejų skirtingų, iš pirmo žvilgsnio negalinčių turėti jokio ryšio dalykų , dviejų kontekstų gretinimas.

,,Kai krūpteli dangus, kada griaustinis trankos,/ žaibų botagai smogia naktį aklą “.

Lietus plonom stiklinėm kojom Po visą sodą bėginėja.

Žodžio ar žodžių junginio vartojimas perkeltine reikšme, remiantis daiktų, sąvokų realiu ryšiu, sąsaja.

,,Plienas, blizgantis, išalkęs, /skamba pradalgio gale”. Mechike ji laimėjo sidabrą. Ne be reikalo Jonas pasiliko vienas miške, apgalvos ten viską, o paskui ateis ir užkapos visus namus kirviu.

Plienas – plieninis dalgis Sidabrą – sidabrinį medalį Namus- namiškius.

Medžių nuo saulės kepintas lapas Suspindo rasa Maironis.

Antonomazija yra toks metonimijos atvejis, kai tikrinis vardas vartojamas bendrine reikšme, arba atvirkščiai: ,,Negrįš odisėjai , šį kartą gal nebegrįš”... J.Degutytė.

Litotė ...dažnai reikėjo žygiuoti be vandens lašo . Geras bulves išaugino – visai kaip žirniai.

Ausis – ranka- vincas mikolaitis – putinas maironis salomėja nėris žvaigždės.

Klausos organas, viršutinė galūnė dienojančios nakties poetas didžiausias lietuvių romantikas poezijos lakštingala nakties šviesuliai.

  • MS PowerPoint 728 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 41 puslapis (986 žodžiai)
  • Mokykla
  • Indre
  • Tropai Žodžių, žodžių junginio, sakinio vartojimas perkeltine prasme
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Tropai Žodžių, žodžių junginio, sakinio vartojimas perkeltine prasme. (2018 m.). https://www.mokslobaze.lt/tropai-zodziu-zodziu-junginio-sakinio-vartojimas-perkeltine-prasme.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 08:15
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo