Vibracija referatas



Vibracijos dydžiai matuojami naudojant vibracijos matavimo sistemas, kurios susideda iš daviklio,stiprintuvo, filtrų ir indikacijos prietaiso. Dažnių diapazonas turi būtine mažesnis kaip 1 100 Hz. Matavimo prietaisai turi būti nustatyta tvarka periodiškai tikrinami. Aparatūra turi būti eksploatuojama pagal prietaisų instrukcijas. Matavimo sistema turi būti kalibruojama prieš ir po vibracijosmatavimo pagal atitinkama sinstrukcijas. Jeigu kalibravimo rezultatai skiriasi daugiau kaip 1,1karto (1 dB), vibracijos matavimaituri būti kartojami.
Vibracija yra kenksminga ne tik žmogui, bet ir technikai bei statiniams
Vibracijos veikiamos gali sugesti mašinos su besisukančiais elementais, tvirtinimo vietose susidėvėti vamzdžiai, pažeisti vamzdžių sujungimo su kitais konstrukciniais elementais hermetiškumą ir irimą dėl tarpusavio detalių smūgių.Mechaninės vibracijos mažinimo techninėmis priemonėmis pagrindas yra vibracijos slopinimas. Vibracijos slopintuvai būna įvairių rūšių:
Šitie slopintuvai yra vibruojančių įrenginių pamatų amortizatoriai. Darbuotojai, kurie dirba mechaninės vibracijos veikiami, turi būti supažindinami su faktinėmis vibracijos vertėmis su priemonėmis vibracijai mažinti, galimomis profesinėmis ligomis bei saugiais darbo būdais, mažinančiais vibracijos poveikį.Darbuotojai, patiriantis vibracijos poveikį turi giežtai laikytis darbo režimo. Po darbo priimamos fizioterapijos procedūros, gerinančios kraujotaką (mankšta, trynimai, pirtis, švitinimas ultravioletiniais spinduliais, vitaminizacija C ir B grupės vitaminais. Darbo metu naudojamos individualios saugos priemonės: storos guminės pirštinės (rankų vibracijai mažinti), speciali avalynė su storu guminiu padu, pagamintu iš daug sluoksnių įvairaus porėtumo gumos, kaivibracija plinta per kojas. Efektyvus mechaninės vibracijos mažinimas yra jos slopinimas mechaninių svyravimų energiją verčiant vidine pamatų medžiagos trinties energija. Vidinė medžiagos energija virsta šilumine, kuri išsisklaido patalpoje. Pamatų vibracijos perdavimas slopinamas ir spyruokliniais amortizatoriais. Aukšto dažnio vibracijos slopinamos minkštomis medžiagomis, žemo dažnio – kietomis .Be pasyviosios apsaugos nuo vibracijos priemonių taikomos aktyviosios apsaugos priemonės.
Tai yra įvairūs vibratoriai, kurie automatiškai valdomi skleidžia priešingos fazės virpesius nei įrenginys. Susidėjus priešingų fazių svyravimams suminio svyravimo amplitudė žymiai sumažėja. Virpančio įrenginio pamatas gali būti izoliuojamas šlako, smėlio ar kitos medžiagos sluoksniu (akustine siūle) .Paminėtina, kad kai kuriuose technologiniuose procesuose vibracija yra naudinga ir ji specialiai sukeliama: liejinių sutankinimas, atskiriant birias medžiagas pagal dalelių matmenis (stambiosios susirenka viršuje vibruojančiojo sluoksnio), grūdų valymas per sietus ir kt.).