Atsiskaitymų negrynaisias pinigais organizavimas



Nuo to, kaip sutvarkyta atsiskaitymų tarp ūkio subjektų visuma, priklauso labai daug kas – net paties verslo plėtojimo sėkmė. Pavėluoti atsiskaitymai gali ne tik sutrikdyti normalią įmonės veiklą bet ir padaryti didelių nuostolių. Šie praradimai iš karto pasireiškia pinigų trūkumu. Vėlesniais laikotarpiais dėl sutrikusių atsiskaitymų įmonė gali prarasti tiekėjų pasitikėjimą ir klientų susidomėjimą. Sutrikę atsiskaitymai tiesiogiai mažina ir įmonės galimybes gauti paskolą. Piniginiatsiskaitymas grynaisiais pinigais yra paprasčiausia ir seniausia atsiskaitymų priemonė. Grynųjų pinigų padidėjimas didina įmonės likvidumą, leidžia tuojau pat naudotis gauta pinigų suma. Tačiau visgi toks atsikaitymas turi ir savųsudaromos palankios sąlygos nuslėpti pajamas, ypač tada, kai pirkėjas sumoka pinigus už prekę ir nereikalauja įmokėti į kasą pinigų, kasos čekio ir pan.
Taigi dėl šių trūkumų, atsiskaitymas negrynaisiais pinigais tampa vis labiau populiaresnis. Normalioje rinkoje atsiskaitymai grynaisiais pinigais dažniausiai taikomi mažmeninėje prekyboje , paslaugų sferoje , nors ir čia jų įtaka mažėja. Priešingai atsiskaitymai grynaisiais pinigais dominuoja šešėlinės rinkos operacijose. Jų pagausėjimas- tai šešėlinės rinkos indikatorius, rodantis šios rinkos pagyvėjimą.
Atsiskaitymai negrynaisiais pinigais vykdomi perkeliant lėšas iš vienos įmonės atsiskaitomosios sąskaitos į kitos įmonės atsiskaitomąją sąskaitą. Grynųjų pinigų apyvarta pakeičiama bankų įrašais. Atsiskaitymus grynaisiais pinigais reguliuoja atitinkamų šalių vyriausybės. Pavyzdžiui, Lietuvoje registruotos įmonės, tarpusavyje atsiskaitančios grynaisiais pinigais ir išmokančios per vieną dieną įmonei daugiau kaip 10000 ltl (išskyrus mokėjimus biudžetui, bankams ir pan. ), privalo apie tai pranešti vietos valstybinei mokesčių inspekcijai. Tokio pat dydžio sumą išmokant bet kurios užsienio valstybės įmonei pranešama respublikos valstybinei mokesčių inspekcijai. Išmokėjimai turi būti tik už pateiktas prekes ir suteiktas paslaugas. Atsiskaitymai negrynaisiais pinigais leidžia sumažinti jų emisiją, cirkuliacijos kaštuatsiskaitant negrynaisiais, bankams susidaro palankios sąlygos kontroliuoti įmones jų veiklą. Taip pat jie leidžia valstybės lygmeniu per kredito sistemą apskaityti ir kontroliuoti visuomeninio produkto gamybą ir paskirstymą, sukaupti operatyviąją informaciją.
Teisingai ir racionaliai organizuoti atsiskaitymai negrynaisiais pinigais turi esminę reikšmę įmonės finansinei drausmei stiprinti.