Bibliotekų reikšmė kaimo bendruomenėse



Įvadas. Lietuvos kaimo vietovių bibliotekų kūrimasis. Bibliotekų veiklą ir problemos su kuriomis susiduriama. Išvados. Šaltiniai.
Bendruomenės vaidmuo šiuolaikinėje visuomenėje yra ypatingai svarbus. Šiandien Lietuvoje skaičiuojama apie 1800 bendruomeninių organizacijų. Kaimo vietovių kultūros centrai, o ten kur jų nėra – bibliotekos, būtent ir atlieka bendruomeninių centrų funkcijas, o ten dirbantys žmonės greta savo pagrindinių pareigų dar yra ir bendruomenių steigėjai, pirmininkai ir panašiai.
Biblioteka yra viena iš kaimo infrastruktūros sudėtinių socialinių institucijų, kurios paskirtis – tarnauti bendruomenės poreikių tenkinimui. Remiantis A. Poviliūnu, teigtina, kad biblioteka kaime yra labai svarbi ,,viešoji erdvė‘‘, kurioje bendruomenė gali veikti, taip įgyvendindama savo bendruomeninius siekius. Tam, kad dar geriau suprasti bibliotekų svarba yra būtina aptarti jų istoriją. Lietuvoje viešosios bibliotekos pradėjo savo veiklą XX amžiaus antrame – ketvirtame dešimtmetyje.
Besikeičiant kaimo bendruomenių poreikiams, bibliotekos prisitaiko teikiamas paslaugas, išlikdamos reikšmingos ir reikalingos bendruomenėms. Viešosios bendruomenės atsirado iš žmonių poreikio skaityti, gauti kultūrinės paslaugas. Bendruomenė ir kultūros žmogus – tai dvi neatskiriamos jungtys. Jei kultūros žmogus taps priešininkų bendruomenei arba bendruomenė nepriims kultūros darbuotojom nesvarbu, kur jis būtų: bibliotekoje, mokykloje, kultūros centre – tai galima sulaukti neigiamų padarinių. Kultūros žmogaus ir kaimo bendruomenės santykis turėtų būti pats artimiausias.
Bibliotekos – viena iš kultūros institucijų, kurios iki šiol veikiančių Lietuvos kaimo vietovėse, todėl jų veiklos ir ypač teikiamų bendruomenėms paslaugų analizė yra aktuali šiandienos problema.
Biblioteka yra viena iš sociokultūrinių institucijų ilgą laiką esančių su kaimo vietovių gyventojais jų kasdienėje veikloje. Viešosios bibliotekos paskirtis – aptarnauti bendruomenę, kuri ją išlaiko iš surinktų vietos mokesčių (Glosienė, A. ir kt., 1998). Būtent tokiu pagrindu XIX amžiuje viešosios bibliotekos pradėjo plisti visame pasaulyje. Lietuvoje viešosios bibliotekos pradėjo savo veiklą XX amžiaus antrame – ketvirtame dešimtmetyje, kaip atskiros institucijos bibliotekos įsikūrė, remiantis 1936 metų Lietuvos vyriausybės įsakymų.
- Microsoft Word 23 KB
- 2018 m.
- Lietuvių
- 7 puslapiai (1402 žodžiai)
- Universitetas
- Jovita
-