Stresas darbe. Kursinis darbas



Stresas yra neišvengiama mūsų gyvenimo dalis. Jaudulys, baimė, nerimas yra visiškai natūralios žmogaus reakcijos. Stresą patiriame namuose, darbe, automobilyje, parduotuvėje, poliklinikoje. Teigiama prasme stresas skatina veiklumą, kūrybiškumą, tobulėjimą. Neigiama – sukelia rimtų sveikatos problemų.
Pastaraisiais dešimtmečiais pastebima vis didesnė neigiama streso įtaka darbinio gyvenimo kokybei. Stresas darbe yra antroji po nugaros skausmų su darbu susijusi sveikatos problema, kuria darbuotojai skundžiasi es šalyse. Dažniausiai stresas patiriamas dėl psichologinės rizikos. Jei stresas intensyvus ir yra patiriamas ilgą laiką, gali sutrikti miegas, apimti nerimas, depresija, sunku susikaupti, jaučiamas nuovargis.
Tyrimai rodo, kad 16 proc. Vyrų ir 22 proc. Moterų širdies ir kraujagyslių ligų lemia stresas darbe. Jis dažnai tampa ir skrandžio bei dvylikapirštės žarnos opos, didelio kraujospūdžio, nusilpusios imuninės sistemos sutrikimų sukėlėju. Kas trečias europos dirbantysis tvirtina, kad darbe yra veikiamas streso. Tačiau dar daug aukų tyli ir kenčia, nemažai darbdavių dar nesuvokia,stresas – stipri emocinė, fiziologinė arba elgesio reakcija į aplinkos poveikius (antinienė, 2000). Tai sankaupa jausmų, kurie kyla individui dėl psichinio ir fizinio pobūdžio apribojimų, nusivylimų, praradimų ir pernelyg didelių reikalavimų.
Stresą sukeliantys aplinkos veiksniai vadinami stresoriais. Jie gali būti fiziniai (šaltis, karštis, alkis, trauma ir kt. ) ir psichosocialiniai (konfliktas, nesekmė, nelaimė, problemos darbe, netikrumas dėl ateities ir kt. ) paprastai sunku atskirti aemocionaliai. Emocinės reakcijos: susierzinimas, pyktis, įniršis, būgštavimas, nerimas, baimė, liūdesys, apgailestavimas, nusiminimas, depresija.
Fiziologiškai. Fiziologinis atsakas į stresą – tai organizmo reakcija įtampos situacijose. etapas - šoko reakcija, blokuojamas aktyvumas; etapas – pasipriešinimas, organizmas bando adaptuotis prie streso. Tai aktyvi fazė, kai išnaudojamas pasipriešinimo potencialas, tačiau kiekvienas organizmas turi ribotą jo kiekį; etapas – išsekimas, jeigu stresas ilgai tęsiasi, organizmas nebepajėgia priešintis.
Elgesiu. Elgesio atsakas į stresą: klaidos, agresstreso būsena gali veikti žmogų ir teigiamai ir neigiamai. Net vieną ir tą patį žmogų gali veikti blogai ir gerai, atsižvelgiant į nuotaiką, situaciją , sąlygas. Todstresas yra natūralus gyvenimo reiškinys, skatinantis veiklumą, išradingumą, tobulėjimą.
- Microsoft Word 57 KB
- 2011 m.
- 26 puslapiai (5551 žodžiai)
- Kolegija
- Feja
-