Dažniausiai pasitaikančios kalbos problemos interneto svetainėse



Įvadas. Dirbtinė sąmoningai keičiama kalba. Dažniausiai pasitaikančios kalbos problemos interneto svetainėse. Lietuviški rašmenys. Rašybos, skyrybos, kalbos klaidos. Žargonas internete. Slapyvardžių įvairovė. Kreipiniai, pasisveikinimai internete. Išvados. Literatūra.
Svarbu ir tai, kad minėtųjų elektorinių tekstų – asmeninių svetainių, skaitytojų komentarų, replikų konferencijose – autoriai yra neprofesionalai, t. y. tie, kurie nėra specialiai pasirengę kurti viešųjų tekstų ir neišmano viešo kalbėjimo ypatumų taip gerai kaip profesionalai. Kitaip tariant, žmonės, kurie anksčiau buvo tik profesionalų sukurtų tekstų klausytojai ar skaitytojai, internete patys tampa autoriais kalbančiais viešai.
Pasak R.Umbraso, ,,nėra jokių techninių problemų,trukdančių rašyti ir skaityti lietuviškai, kad nereikia bėgti nuo problemos, kurios iš tiesų nėra“.
Akivaizdu, kad dauguma interneto svetainių pokalbių dalyvių nesistengia rašyti be klaidų. Priežastys būtų kelios:
Daugelis interneto lankytojų paprastai pasirašinėja ne tikru vardu ir pavarde, bet susigalvoja slapyvardį. Manoma, kad interneto privalumas yra galimybė būti ne tuo, kas esi. Tokiu būdu užtikrinama, kad niekas nesužinos galbūt, itin aštraus, vulgaraus, neteisingo, pikto, žeidžiančio komentaro autoriaus. Anot psichologų, pasirašinėjant pseudonimu, galima atsikratyti įvairių kompleksų, nes įgyjama drąsos ir pasitikėjimo, esama tarsi už širmos, kuri neišduos tikrojo vardo. Kalbant apie lietuvių kalbos problemas internete, svarbu pažiūrėti kaip slapyvardžiai yra sudaromi, ar juos renkantis, kuriant labai nutolstama nuo lietuvių kalbos ir apskritai lietuviškų dalykų. Pirmiausia pristatysime, kokios slapyvardžių formos egzistuoja: alonimai (slapyvardžiu vartojamos tikros kitų žmonių pavardės), pseudoandronimai (vyriškosios giminės pseudonimai, pasirinkti moterų), pseudoginimai (moteriškosios giminės pseudonimai, pasirinkti vyrų), geonimai slapyvardžiui panaudojami vietovių, kraštų pavadinimai), anonimai (slapyvardžiai, sudaryti iš tikrų pavardžių, sukeičiant raidžių tvarką), matronimai (kai pasirenkamos motinų mergautinės pavardės), patroniniai (slapyvardžiai, sudaryti iš tėvų pavardžių ar vardų), kolektyviniai slapyvardžiai (kai keli žmonės pasirašo vienu vardu), kriptonimai (pavardžių, vardų inicialai ar kelių parašai, kuriuos sudaro tikrų ar sugalvotų raidžių junginiai ir bet kokie kitų formų slapyvardžiai) (Baranauskienė, 68).
Daugelis interneto lankytojų savo slapyvardžio originalumą įžvelgia labai nutoldami nuo lietuvių kalbos žodžių darybos. Galima panagrinėti, kaip sugalvojami „kieti“ slapyvardžiai:
geriausiai parinkti kokį mažai vartojamą, originalų žodį. Pvz., brashe, pupa uoga, bomba, killer, dovanele, centras, robotas, pan.
populiarūs slapyvardžiai kurie baigiasi -iux, -ux, -iuz. Pvz., ievoliux, linciux, dainiuz, mamuliux, katux, pan.
dar labiau tinka vietoj s rašyti z, vietoj ku – g, vietoj žodžio „du“ skaičių 2. Pvz., glverstux, 2n2kaz, sun2kaz, Dj mamane, Dj senis, Dj mažute, indruxs, inexe, pan.
- Microsoft Word 22 KB
- 2017 m.
- Lietuvių
- 12 puslapių (2197 žodžiai)
- Kolegija
- Vytautas
-