ES struktūriniai fondai (2)



2007 – 2013 metų laikotarpio ES struktūriniai fondai. Europos sąjungos struktūriniai fondai. ES struktūrinių fondų sąvoka ir paskirtis. Europos Sąjungos ES struktūriniai fondai. ES struktūriniai fondai EU Structural Funds. Europos sąjungos struktūrinių fondų rūšys. Europos regioninės plėtros fondas ERPF. Europos socialinis fondas ESF. Europos žemės ūkio garantijų ir orientavimo fondas EŽŪGOF. Sanglaudos fondo SF. Europos jūrų reikalų ir žuvininkystės fondas EJRŽF. Struktūrinių fondų įgyvendinimo etapai. Finansavimo skyrimo etape. 2007 – 2013 ES struktūriniai fondai. 2007 – 2013 ES struktūrinių fondų rūšys. Europos regioninės plėtros fondas. Regioninio konkurencingumo ir užimtumo. Europos teritorinio bendradarbiavimo. Europos socialinis fondas. 2007 2013m. ES struktūrinių fondų tikslai. Konvergencijos suartėjimo tikslas. Konvergencijos regionams nepriklausančiuose regionuose siekiama regionų konkurencingumo ir užimtumo tikslo. Europos teritorinis bendradarbiavimas. 2007 – 2013. ES struktūrinės paramos panaudojimo strategija. Žmogiškųjų išteklių plėtros veiksmų programa. Ekonomikos augimo veiksmų programa. Sanglaudos skatinimo veiksmų programa.
Lisabonoje, 2000 metais įvykusiame viršūnių susitikime Europos Sąjungą (ES) nustatė, kad ES ekonomika turi tapti konkurencingiausia pasaulyje. Taigi, ES suformavo Struktūrinius paramos fondus, kurie atsiliekančioms šalims, tarp kurių yra ir Lietuva, padėtų sumažinti ES valstybių ekonominio ir socialinio išsivystymo nelygumus ir jos taptų konkurencingos su kitomis ES valstybėmis.
Taigi, 2004 metų gegužės 1 d. Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą (ES), ji tapo ekonominės ir politinės ES valstybių narių sąjungos dalis. Prisijungdama prie bendrosios Europos rinkos Lietuvai įgavo pareigas dalyvauti ES politikos įgyvendinime, kurios viena iš bendrųjų dalių – struktūrinė politika. Tad, Lietuva įgijo teisę naudotis ES finansine parama ir tokiu būdu šaliai atsivėrė galimybės sukurti dar palankesnes sąlygas šalies ūkio plėtrai ir stiprinimui. Pirmuoju paramos etapu, Lietuvai buvo skiriamos ES struktūrinės paramos lėšos pagal 2004-2006 m. Bendrojo programavimo dokumentą (BPD). Antruoju – buvo teikiama Struktūrinių fondų parama pagal 2007-2013 m. programą. Šiuo metu, kuris yra jau trečiasis paramos etapas nuo Lietuvos įstojimo į ES, yra 2014 – 2020 m. ES struktūrinės paramos laikotarpis. Kadangi paskutinysis etapas yra dar nepasibaigęs, šiame darbe analizuosime antrąjį paramos etapą - 2007 – 2013 struktūrinius fondus.
Darbo objektas: 2007 – 2013 ES Struktūrinių fondų parama Lietuvai.
Darbo tikslas: nustatyti 2007 – 2013 ES struktūrinių fondų panaudojimo įtaką Lietuvai.
Išnagrinėti Europos Sąjungos struktūrinius fondus, jų paskirtį, rūšis ir įgyvendinimo etapus;
Išanalizuoti 2007 – 2013 ES struktūrinius fondus, jų tikslus, apimtį, paramos panaudojimą, administravimo efektyvumą;
Pateikti 2007 – 2013 ES struktūrinių fondų teikiamą paramą Lietuvai, administravimą šalyje, paramos daromą įtaką.
Šis fondas vienas seniausių ES struktūrinių fondų, kuris buvo įkurtas 1962 metais. Nors šio fondo atsiradimą galima sieti su Bendrosios žemės ūkio politikos (BŽŪP) taikymu Europos Sąjungoje, vis dėlto šio fondo orientavimo dalis laikoma ES struktūrinės, o ne bendrosios žemės ūkio politikos dalimi, nes fondas teikia paramą diegiant naujus ūkininkavimo metodus, plėtojant alternatyvią ekonominę veiklą kaimo vietovėse, kaip pavyzdžiui, kaimo turizmą ir pan. Fondas numato:
2.3. 2007 – 2013 m. ES struktūrinės paramos panaudojimo strategija
Veiksmų programa yra dokumentas, kurioje yra išdėstoma plėtros strategija su prioritetais, jie turi būti įgyvendint gaunant tam tikro fondo paramą. 2007-2013 m. veiksmų programose yra nustatyti tokie prioritetai: