Galvijų laikymas



Galvijų laikymas. Gyvulių laikymo sistema ir technologija. Galvijų laikymo būdai. Pieno veislių galvijų laikymo būdai. Saitinis galvijų laikymas. Besaitis galvijų laikymas. Užtrūkusių karvių laikymas. Karvių veršiavimasis. Prieauglio laikymas. Mėsinių veislių galvijų laikymo būdai. Bendrieji reikavimai galvijų fermoms. Zoohigieniniai reikalimai galvijų patalpoms. Išvada. Informacijos šaltiniai.
Galvijininkystė tai – nuo seno Lietuvos Respublikoje sparčiai besivystanti gyvulininkystės šaka, nes čia yra palankios gamtinės sąlygos.
Galvijų laikymo sąlygos turi atitikti jų biologines ir etologines reikmes, ypač susijusias su laisve, judėjimu, komfortu. Respublikoje nuolat atliekami įvairūs moksliniai eksperimentai, siekiant užtikrinti ne tik galvijų produkcijos kiekybę, bet ir kokybę bei jų sveikatingumą.
Pastarųjų sveikatos būklei įtakos turi pastatų konstrukcija, vėdinimo sistemos parinkimas, nes oro cirkuliacijos aktyvumas turi įtakos pieno kokybei. Dujų koncentracija ore, bei tinkama vidinė aplinkos temperatūra įtakoja galvijų organizmo fiziologinių rodiklių normas.
Kaip egzistuoja nustatyti įvairūs įstatyminiai aktai žmonių gyvenime bei jį supančioje aplinkoje, taip yra numatytos direktyvos dėl gyvulių priežiūros ir laikymo. Jų nesilaikant, yra numatytos administracinės baudos.
Todėl, atsižvelgiant į gyvulių etologines bei ekologines sąlygas, labai svarbu tinkamai pasirinkti gyvulių laikymo būdą, tinkamai įrengti tvartą, įrengti jiems palankias gyvenimo sąlygas, užtikrinti pilnavertį pašarą ir t.t.
Šiame darbe įvertinsiu tvarto vėdinimo ir šildymo sistemas, 160 vietų saitinei karvidei.
Lietuvos ūkiuose dažniausios galvijų laikymo sistemos yra tvartinė, ganyklinė ir mišri-tvartinė ir ganyklinė. Žiemą galvijai paprastai laikomi tvartuose, o vasarą-ganyklose. Tačiau kartais ir vasarą jie laikomi tvarte arba šalia jo esančiame diendaržyje.
Tvartinė-ganyklinė sistema pranašesnė tuo, kad ganymo metu sumažėja darbų ūkyje, didžiąją dalį pašarų gyvuliai gauna iš kultūrinės ganyklos, sumažėja papildomai gaminamų pašarų kiekis. Be to, grynas oras, saulė teigiamai veikia galvijų, ypač prieauglio organizmą – skeleto, virškinamojo trakto ir kitų organų vystymąsi. Veršeliai užsigrūdina, tampa atsparesni įvairioms ligoms. Tvartinė sistema taip pat turi savo pranašumų – jei karvės laikomos pririštos, jos įpranta prie savo vietos ir šalia stovinčių gyvulių, sumažėja stresų dėl hierarchinės bandos struktūros formavimosi. Visus metus laikant galvijus tvarte, galima geriau organizuoti individualų šėrimą, daug patogiau melžti, kadangi nereikia kilnojamųjų melžimo aikštelių ar keletą kartų per dieną parginti karves iš ganyklos į tvartą. Tvartinė sistema dažnai taikoma laikant labai aukšto produktyvumo karves, taip apsaugant jas nuo stresų, ganyklose pasitaikančių parazitų, užtikrinant visus metus pastovią optimalią mitybą.
Pririštų galvijų laikymas. Pririšti galvijai laikomi perdarynėse, kurios dažniausiai išdėstomos eilėmis išilgai tvarto. Tarp perdarynių eilių įrengiamos ėdžios, kurios 5-10cm. Pakeliamos virš perdarynių, nutiesiami pašaro ir mėšlo takai. Ėdžių plotis vienas metras. Perdarynės pakeliamos 10 cm. Virš mėšlo tako. Galvijai rišami saitais. Pririšti galvijai šeriami, girdomi ir melžiami toje pačioje patalpoje, kurioje ir laikomi. Galvijams girdyti prie ėdžių įrengiamos automatinės girdytuvės (viena girdytuvė vandeniu aprūpins dvi karves). Mėšlas iš karvidžių šalinsiu transporteriu – skreperiu. Perdarynės kreikiamos smulkintais šiaudais. Pririštoms karvėms laikyti svarbu parinkti optimalų perdarynių ilgį (apie 160 cm), o plotis bus 110cm. Kai jos per trumpos, karvėms nepatogu gulėti, dalis kūno kabo virš mėšlo tako, dėl to jos serga mastitais bei lytinių organų ligomis. Per ilgos perdarynės nehigieniškos, nes tada mėšlas nepatenka į mėšlo kanalą ir atsigulusi karvė susiteršia tešmenį ir spenius. Perdarynių grindys bus išklojamos guminiais kilimėliais. Priekinėje dalyje perdarynės viena nuo kitos atskiriamos pertvaromis, tam kad neterštų kito gyvulio guoliavietes ir jo nesužalotų užmynus. Melžiamosioms karvėms geriausia tvarto temperatūra yra 6-8 °C.
- Microsoft Word 664 KB
- 2020 m.
- Lietuvių
- 18 puslapių (5662 žodžiai)
- Kolegija
- Gintarė
-