Hidrologinis ciklas


Hidrologinis ciklas. Apibūdinimas. Vandens judėjimo procesai. Vandens kiekiai skirtingose ciklo fazėse. Vandens buvimo telkiniuose trukmė. Vandens ciklo pokyčiai ir žmogaus įtaka. Vandens ciklo įtaka klimatui ir biogeocheminiams procesams. Biocheminė apytaka. Biocheminės apytakos istorija. Trys biogeocheminės apytakos ciklų grupės. Paveikslėliai. Šaltiniai.

Pirmajai priklauso vandens ciklas, kuriame cirkuliuoja tirpūs junginia; · antroji grupė – dujiniai deguonies, anglies ir azoto ciklai, vykstantys atmosferoje, litosferoje ir hidrosferoje. Jų atsargų fondas yra atmosferos dujiniai elementai. · trečioji grupė – nuosėdiniai ciklai, dar vadinami sedimentiniais. Didžiausias nuosėdinių ciklų atsargų fondas yra litosfera. Iš jos biogeniniai elementai atpalaiduojami dėl dūlėjimo procesų. Nuosėdiniame cikle medžiagų judėjimas sausumoje gali būti sulėtinamas arba nutraukiamas dėl erozijos ir medžiagų išplovimo į jūras ir vandenynus. Dėl to dalis nuosėdinio ciklo biogenų prarandama jiems nusėdant vandens telkinių dugne, kur jie užkonservuojami ilgiems geologiniams laikmečiams kaip netirpūs junginiai, tampa gyviesiems organizmams neprieinami ir apytakoje nedalyvauja. Žemės ūkyje tokių biogenų, kaip fosforas bei mikroelementai, nuostoliai turi būti kompensuojami tręšiant dirbamas žemes mineralinėmis trąšomis. Svarbiausi nuosėdiniai ciklai yra sieros ir fosforo.

  • Biologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 1670 KB
  • 2014 m.
  • 14 puslapių (1017 žodžiai)
  • Julius
  • Hidrologinis ciklas
    10 - 2 balsai (-ų)
Hidrologinis ciklas. (2014 m. Sausio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/hidrologinis-ciklas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 10:12
×