Komercinio banko ir kredito unijos palyginimas


Komerciniai bankai. Kredito unijos. Kredito unijų ir komercinių bankų lyginamoji analizė. Kredito unijų ir komercinių bankų panašumai ir skirtumai. Kredito unijų ir komercinių bankų paskolų ir indėlių analizė. Kredito unijos ir komerciniai bankai. Pagrindiniai kredito unijų ir bankų veiklos reglamentavimo skirtumai. Riziką rybojantys normatyvai. Kredito unijų pranašumai prieš komercinius bankus. Išvados. Literatūra.

Lietuvoje, kaip ir kitose ekonominėse valstybėse, egzistuoja ne viena finansinės institucijos rūšis. Didžiausias dėmesys yra kreipiamas į komercinius bankus, kurių Lietuvoje yra 7 ir dar viena finansinė tarpininkė – kredito unija, kuri yra viena iš finansų institucijų Lietuvos finansų sistemoje. Nors jų šiuo metu Lietuvoje yra 63, žymiai daugiau negu bankų, tačiau dėl jų palaikomos uždaros veiklos politikos maža dalis vartotojų naudojasi unijų paslaugomis, nepaisant to, jog jų funkcijos bei veiklos principai yra gana gerai ir aiškiai apibrėžti.

Šio darbo tikslas yra pateikti Lietuvoje veikiančių kredito unijų ir komercinių bankų veiklos skirtumus. Apibūdinsime kredito unijas ir komercinius bankus, panagrinėsime pagrindinius kredito unijų ir bankų veiklos reglamentavimo skirtumus. Taip pat išsiaiškinsim kuo kredito unijos yra pranašesnės už komercinius bankus. Iš balanso ataskaitos, aptarsime indėlių ir paskolų skaičių kredito unijose ir komerciniuose bankuose. Išskirsime šių dviejų finansinių tarpininkų skirtumus.

Tiesiogiai lyginti kredito unijas ir komercinius bankus yra gana sunku, nes nors šių įstaigų veikla yra susijusi su piniginių lėšų valdymu, tačiau jos užima skirtingą dalį Lietuvos rinkos. Pavyzdžiui, kredito unijos užima maždaug 3 proc. rinkos dalies, kai tuo tarpu bankams tenka didžiausias ir pagrindinis Lietuvos finansų sistemos turtas. Taigi, mes pabandysime lyginti finansinių institucijų veiklą ir jos rezultatyvumą, o ne tiesioginius rodiklius.

Pasaulyje yra žinomos kooperatiniais pagrindais sukurtos finansinės institucijos – kredito unijos, bei pelno siekiančios organizacijos – komerciniai bankai. Šių įstaigų veiklos esmė yra tokia pati, tačiau jos turi ir nemažai skirtumų. Trumpai apžvelgsime kredito unijų ir komercinių bankų panašumus bei skirtumus.

Panašumai:

Klientas gali atsidaryti banko sąskaitą.

Suteikiama galimybė pasidėti terminuotą indėlį.

Galimybė pasiimti paskolas įvairioms reikmėms.

Kaupti pinigus įvairaus tipo sąskaitose.

Galima atlikti piniginius pervedimus.

Galimybė sumokėti įmokas ar mokesčius.

Klientai gali turėti tarptautines debetines ar kreditines korteles.

Klientais gali tapti tiek juridiniai, tiek fiziniai asmenys.

Skirtingi bankai ir skirtingos unijos pasilieka sau teisę individualiai spręsti kokios yra paskolų ar indėlių palūkanos bei paslaugų įkainiai.

Bankai aptarnauja kiekvieną asmenį, o kredito unijos – uždarą žmonių grupę, t.y. tik savo organizacijos narius.

Komercinių bankų tikslas yra pelnas, kai tuo tarpu unijos koncentruojasi į liberalią kreditavimo politiką jos viduje bei klientų – narių tikslų išpildymą.

Bankų akcininkams pelnas yra paskirstomas priklausomai nuo turimų akcijų kiekio, o unijose, turint grynojo pelno, yra siūlomos aukštesnes palūkanas už indėlius ir mažesnės už paskolas.

  • Microsoft Word 39 KB
  • 2015 m.
  • 18 puslapių (2933 žodžiai)
  • Universitetas
  • Vaida
  • Komercinio banko ir kredito unijos palyginimas
    10 - 7 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Komercinio banko ir kredito unijos palyginimas. (2015 m.). https://www.mokslobaze.lt/komercinio-banko-ir-kredito-unijos-palyginimas.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 18:11
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo