Lietuvos bei nyderlandų ekonominių rodiklių (bvp, nedarbas, atlyginimai) palyginamoji analizė



Ekonomikos būklei nusakyti yra tam tikri rodikliai, tokie kaip BVP (bendras vidaus produktas), importas bei eksportas, nedarbas, biudžetas, infliacija, atlyginimų augimas ir kiti. Būtent pagal šiuos ekonominius rodiklius palyginsime Lietuvos bei Nyderlandų ekonomiką.
Lietuvos ekonomika
Lietuvos ekonomika (arba Lietuvos ūkis) grindžiama kapitalistinės laisvosios rinkos principais. 2000–2008 m. vyravo smarkus BVP augimas. 2009 m. įvyko nuosmukis, 2010 m. ekonomika vėl ėmė kilti. Dabar Lietuvos ekonomika atsigauna, tačiau tiek namų ūkių , tiek įmonių lūkesčiai dėl tolesnės plėtros pradeda prastėti. Šiuo metu realiojo BVP augimą daugiausia didina privataus vartojimo išlaidos. Gana reikšmingai didėja investicijos į bendrąjį pagrindinį kapitalą. Padėtis darbo rinkoje pastaruoju metu yra akivaizdžiai pagerėjusi. Keičiasi ne tik užimtumo, bet ir darbo apmokėjimo rodikliai. Paskutiniu metu užsienio prekybos pokyčius reikšmingiausiai lemia reeksportas. Užsienio prekybos deficitas paskutiniu metu keitėsi mažiau.
Nyderlandų ekonomika
Daug ankščiau nei kitos Europos šalys Nyderlandai rūpinosi stabiliu šalies biudžetu ir sėkmingai kovojo prieš stagnaciją darbo rinkoje. Nyderlandai visada vaidino svarbų vaidmenį Europos ekonomikoje. Žvejyba, bankininkystė, žemės ūkis ir laivyba buvo ir yra svarbiausios sritys Nyderlandų ekonimikoje. Iki 1940-ųjų Nyderlandų prekyba labiausiai vyko Nyderlandų Rytų Indijoje (dabartinė Indonezija), tačiau po Indonezijos nepriklausomybės paskelbimo persiorientavo į Europos rinką. Nyderlanduose gerai veikia liberali ekonominė sistema. Nuo 1980-ųjų vyriausybė nebe taip intensyviai kišasi į verslą. Su profesinių sąjungų sutikimu darbdaviai ir valstybė nustatė darbo užmokestį. Bebarbių procentas – 2,8 %.