Netesybų samprata, rūšys, taikymo ypatumai



Šiais laikais turbūt net neįsivaizduojame tokių sandorių,
kuriuos sudarant nebūtų įvardinti tokie civilinės teisės institutai, kaip netesybos (bauda, delspinigiai) ir palūkanos. Šie civilinės teisės institutai yra svarbūs tuo, kad nukentėjusi sandorio šalis teisinėmis priemonėmis galtų apsidrausti nuo kaltosios šalies prievolės neįvykdymo ar netinkamo įvykdymo ir tokiu būdu galėtų padengti patirtus nuostolius.
Netesybos, kaip prievolių įvykdymo užtikrinimo būdas, plačiausiai naudojamos prievoliniuose santykiuose tarp juridinių asmenų. Rečiau netesybos taikomos prievoliniuose santykiuose tarp fizinių ir juridinių asmenų, kaip antai paskolos fiziniams asmenims suteikimo santykiuose, butų nuomos santykiuose.
Manau, kad ši tema yra aktuali teisinei praktikai ir savo darbe stengsiuosi trumpai aptarti prievolės įvykdymą užtikrinant netesybomis (delspinigiais, bauda). Kuo plačiau mėginsiu aprašyt netesybų sampratą, paminėsiu jos bruožus, formas, rūšis ir taikymo įpatumus. Žinoma, šiai temai svarbu ir teismų praktika, kuri atskleidžia praktinę netesybų pusę.