Pinigų istorija rašto darbas



Pratarmė. Dėstomoji dalis. Pinigų atsiradimas/priešistorė. Natūriniai mainai/ Monetų, kaip atsiskaitymo priemonės, poreikis visuomenėje. Pirmųjų monetų atsiradimas ir jų pavyzdžiai. Pinigų raida viduramžias. Monetų kaita skirtingose kultūrose. Banknotų istorijos raida Kinijoje. Pinigų tobulėjimas/naujieji ir naujausieji amžiai. Naujieji amžiai. Monetų raida. Banknotų raida. Naujausieji amžiai. Elektroniniai pinigai. Elektroninė bankininkystė. Išvados. Bibliografinių nuorodų sąrašas.
Istorikų ir ekonomistų nuomonė iki pat XIX a. vidurio buvo vieninga – pinigų atsiradimas, kaita ir tobulėjimas – sąmoningos žmogaus valios padarinys, tačiau bėgant laikui, žmonių spėliojimai, iš kur ir kodėl atsirado pinigai, šiek tiek skyrėsi. Vieni spėjo, jog pinigai buvo sukurti kolektyvinės žmonių valios dėka (pvz.: kuri nors gentis vieną dieną tiesiog sugalvojo ir pradėjo vartoti pinigus). Kiti tikėjo, jog pinigai atsirado kurio nors valdymo įsakymu. Tačiau jau XIX a. visos žmonių išgalvotos pinigų teorijos pradeda griūti, nes būtent pinigų kilmės, raidos ir tobulėjimo tyrinėjimai keldavo vis daugiau klausimų ir palaipsniui šie tyrinėjimai virsdavo etnografų ir archeologų, tačiau ne ekonomistų tyrinėjimo objektu.
Šiais laikais turbūt būtų nelengva ginti kurią nors pinigų atsiradimo teoriją, nes tenka vis dažniau įsitikinti, kad jie atsirado be sąmoningo žmogaus ar žmonių grupės valios įsikišimo. Veikiausiai, pinigai atsirado visiškai atsitiktinai ir atitikdami tuometines ūkio sąlygas įsiliejo į ūkiškus žmonių santykius. Vėlesnei pinigų raidai didžiausią įtaką darė sąmoningi žmonių veiksmai siekiant tobulinti pačius pinigus ir skatinti jų cirkuliaciją rinkoje. Taip pat pinigų pagalba bet kuri valstybė tvarkosi savo šalies ūkį, biudžetą, kurių dėka kuria tokias gyvenimo sąlygas, kuriose pasireiškia tikrasis pinigų tikslingumas ir poreikis bei parodoma, jog jie neatsiejama valstybės, tautos ir žmonių tobulėjimo proceso dalis. Būtent tai įrodo, jog pinigų tema yra viena aktualiausių įvairaus amžiaus ir skirtingų laikotarpių žmonėms.
Šio rašto darbo tikslas yra atskleisti bei papasakoti pinigų priešistorę, pradedant nuo seniausiųjų laikų, sužinoti, kaip vykdavo atsiskaitymai bei kitos įvairios operacijos, susijusios su atsiskaitymais, kurios buvo reikalingos tuomet, kai dar nebuvo apčiuopiamų pinigų, aptarti pirmųjų pinigų analogų atsiradimą, vartoseną ir jų cirkuliacija viename seniausių laikmečių ir aptarti pirmųjų monetų atsiradimą ir jų pavyzdžius. Darbe taip pat bus aptariama pinigų raida Viduramžiais: pirmųjų monetų raida bei kaita skirtingose kultūrose, jų vartosena jose ir pirmųjų banknotų atsiradimas, raida bei vartojimas Kinijoje. Paskutiniajame skyriuje bus aptariama Naujųjų ir Naujausiųjų laikų pinigų raida bei tobulėjimas: monetų ir banknotų kaita, naujųjų sistemų diegimas į pinigų cirkuliaciją, elektroninių pinigų bei elektroninės bankininkystės atsiradimas, raida, pokyčiai ir tobulėjimas.
Darbas atliktas remiantis įvairia literatūra, straipsniais, susijusiais su pinigų kilme, raida, tobulėjimu bei cirkuliacija įvairiose platformose, kultūrose bei laikmečiuose. Taip pat šios srities specialistų mintys bei įžvalgos leis į šią istoriją pažvelgti keletu galbūt dar neapgalvotų aspektų, papasakos svarbiausius įvykius, susijusius su šia tema. Darbas taip pat atskleis bei dar kartą patvirtins šios temos aktualumą ir svarbą bei atsakys į svarbiausius temos klausimus remiantis objektyviausiais bei vienais tiksliausių faktų ir istorijų.
Prekyba prasidėjo tada, kai pradėjo irti pirmykštė bendruomeninė santvarka. Žmogus nebuvo pajėgus viską pasigaminti pats, todėl atsirado būtinybė keistis savo darbo rezultatais. Taip atsirado natūriniai mainai.
Kuriose tautose, kokiais pinigais pradėta atsiskaitinėti priklausė nuo ekonominių ir socialinių tautų gyvenimo sąlygų. Didelę reikšmę turėjo tautos gyvenimo būdas (ar buvo užsiimama medžiokle, gyvulininkyste, augalininkyste, amatais). Visose tautose pinigais tapdavo tie daiktai, kurie buvo labiausiai paplitę. Žinoma, keičiamos prekės turėjo būti lygiavertės.
- Microsoft Word 94 KB
- 2017 m.
- Lietuvių
- 11 puslapių (3523 žodžiai)
- Universitetas
- Gabrielė
-