Psichologijos istorija Lietuvoje. Metodai



Psichologijos raida Lietuvoje. Psichologijai Lietuvoje būdingas eklektiškumas (t. Įvairių požiūrių derinimas), tyrimai daugiau ,,kaupiamieji-aprašomieji , o ne naujų erdvių tyrinėjimas. Nuosavos psichologinės mokyklos neturime.
Profesionali psichologija Lietuvoje prasidėjo iš to paties šaltinio kaip ir visame pasaulyje – studijų pas w. Wundt leipcige. Pas jį mokėsi vydūnas, j. Steponavičius, etc. 1946 m. Vilniaus pedagoginiame universitete pradėta ruošti psichologus (psich. Katedrai vadovavo a. Gučas). 1954-1974 m. Neparengta nė vieno psichologo. 1969 m. Pradėta ruošti psichologus vu. 1973 m (a. Bagdono iniciatyva) įsteigta specialiosios psichologijos laboratorija. Iš viso to galime matyti, kad psichologijos raida nebuvo nuosekli, buvo daug trukdymų, ypač sovietų okupacijoje, nes psichologija buvo priskiriama prie ,,laisvamaniškų specialybių, kurios ,,kėlė grėsmę valdžiai ir dėl to buvo draudžiamos. 1989 m. Įkurta Lietuvos psichologų sąjunga.
šiuo metu įvykę daug pozityvių pokyčių – sukurtos pagrindinės studijos, taip pat galima tęsti podiplomines studijas, įkurta daug asociacijų: psichoterapijos, psichoanalizės, humanistinės-egzistencinėsteorija yra tai, nuo ko pradedamas mokslinis tyrimas. Teorija yra bendras principas ar principų grupė, kuri paaiškina, kaip siejasi atsikiri faktai. Teorija leidžia dauetiniai principai. Dalyvavimas tyrime turi būti savanoriškas, konfidencialus, galima bet kada pasitraukti, apgaulė naudojama tik tuomet, kai nėra kito būdu pasiekti norimą tikslą, po tyrimo iškart informuojama apie apgaulę, negalima tyrimo dalyviai. Daugiausia tyrimuose dalyvauja žmonės, kai kada tiriami gyvūnai (nes juos lengviau gauti, jie greičiau atsiveda palikuonių, jei tyrinėjame kartas, galime išbandyti kai kuriuos metodus, kuriuos taikyti žmogui būtų neetiška, bet kokiu atveju, gyvūnų naudojimas tyrimuose taip pat ribojamas etikos principų).
Populiacija vadinama visa dominanti grupė, kuriai norima pritaikyti rezultatus (pvz. , vilniaus miesto gyventojai, sergantieji schizofrenija, mokyklinio amžiaus mergaitės ir pan. ); tai yra grupė, iš kurios pasirenkama imtis. Imtis – tai populiacijos dalis, dalyvaujanti tyrime ir gauti duomenys bus apibendrinami populiacijai. Reprezentatyvi imtis: tai imtis, atrinkta iš didesnės populiacijos taip, kad svarbūs pogrupiai populiacijoje yra tokiomis pat proporcijomis kaip ir didesnėje populiacijoje (pvz. , toks stebėjimas. Skiriamos dvi rūšys: stebėjimas natūraliomis sąlygomis ir stebėjimas laboratorinėmis sąlygomis.
- Microsoft Word 9 KB
- 2010 m.
- 4 puslapiai (1275 žodžiai)
-