Struktūriniai lipidai


Struktūriniai lipidai. Tai organiniai junginiai, sunkiai arba visai netirpstantys vandenyje. Fosfolipidai. Fosfolipidai yra svarbi ląstelės membranos sudedamoji dalis. Fosfolipidų sandara. 1 – hidrofilinė galvutė, 2 – hidrofobinės uodegos. Glikolipidai. Tai mišrūs lipidai, sudaryti iš dviejų hidrofobinių uodegėlių ir polinio angliavandenininio galo. Steroidai. Tai biologiškai aktyvūs, nehidrolizuojami lipidai. Naudota literatūra.


Tai organiniai junginiai, sunkiai arba visai netirpstantys vandenyje, tačiau labai gerai tirpstantys kituose organinės kilmės tirpikliuose – chloroforme, eteryje ar benzole. Riebalai yra glicerolio ir riebalų rūgščių esteriai. Lipidai, sudaryti iš hidrofilinės fosfatų dalies (polinės galvutės) ir hidrofobinės (nepolinės) dalies – riebalų rūgščių grandinės, membranoje sudaro du monomolekulių sluoksnius: hidrofobinės dalys pasisukusios į membranos vidų, hidrofilinės – į išorę. Sudėtiniam (struktūriniam) lipidam priklauso: Fosfolipidai Glikolipidai Steroidai.

Fosfolipidai yra svarbi ląstelės membranos sudedamoji dalis. Fosfolipidai pagal sandarą skirstomi į glicerofosfolipidus ir sfingofosfolipidus mielinus. Tai - pagrindiniai membranų lipidai. Jų yra daug nervinėse ląstelėse. Fosfolipidai sudaro mielininį dangalą, aktyviai dalyvauja energijos apykaitoje. Fosfolipidai sudaryti i iš dviejų molekulių riebalų rūgščių, glicerolio, fosfato grupės ir azoto turinčios grupės.

  • MS PowerPoint 583 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (341 žodžiai)
  • Universitetas
  • Simona
  • Struktūriniai lipidai
    10 - 1 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Struktūriniai lipidai. (2018 m.). https://www.mokslobaze.lt/strukturiniai-lipidai.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 17:13
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo