Darbo užmokesčio apskaičiavimas pagrindinėje ir nepagrindinėje bendrovėje


Įvadas. Darbo užmokesčio apskaita. Darbo užmokesčio samprata. Darbo užmokesčio reglamentavimas ir struktūra. Darbo užmokesčio priskaitymai pagrindinėje ir nepagrindinėje bendrovėje. Darbo užmokesčio skaičiavimo taisyklės. Komandiruočių ir atostogų apmokestinimas. Darbo užmokesčio Lietuvos ekonominėse veiklose 2005-2017 m. Analizė. Darbo užmokesčio pokyčio vertinimas darbo rinkoje. Darbo užmokesčio apskaičiavimas 2012-2014 laikotarpiu. Darbo užmokesčio apskaičiavimas 2015-2018 laikotarpiu. Išvados. Summary. Literatūra. Priedai. Priedas.


Darbo užmokesčio apskaitos klausimai svarbūs visos įmonės, nepriklausomai nuo pačios įmonės dydžio, veiklos pobūdžio bei darbuotojų skaičiaus. Rinkos sąlygomis, žmogaus darbo jėga yra perkama ir parduodama ir šią prekę atsiskaitoma sumokant atlygį susijusį su darbo santykiais. Įmonė mokėdama darbo užmokestį darbuotojui, iš to gauna ekonominę naudą . Kad darbuotojai ar darbdaviai nesinaudotų samdoma darbo nesąžininga jėga, darbo užmokestis reikalauja vieningos ir skaidrios darbo užmokesčio apmokėjimo sistemos. Darbo kodeksas nustato bendras darbo užmokesčio sąlygas bei reikalauja diferencijuoti darbo užmokestį pagal darbuotojų sugebėjimus, darbo patirtį, darbo kokybė bei kiekybę.

Siekiant išskirtinumo, šiuolaikiškesnio darbo organizavimo ir lankstesnės darbo tvarkos, iškyla daug problemų dėl teisingo darbo užmokesčio apskaičiavimo pagrindinėje ir nepagrindinėje darbovietėje. Kad to išvengti, darbuotojai ir darbdaviai turi teisingai suprasti visus skirtumus susijusius su darbo atlygio priskaitymu ir apmokėjimu darbuotojams, kurių darbo santykių pobūdis skiriasi-dirbantys pagrindinėje ir nepagrindinėje darbovietėje.

Darbo tikslas. Išanalizuoti darbo užmokesčio apskaitos pokyčių įtaką darbo užmokesčio skaičiavimui pagrindinėje ir nepagrindinėje bendrovėje.

Pirmajame skyriuje aptariama darbo užmokesčio apskaitos sąvoka bei sandora. Taip pat nagrinėjami darbo užmokesčio priskaitymo ypatumai.

Antrajame skyriuje nagrinėjama darbo užmokesčio priskaitymo formulės. Aptariama kaip apskaičiuojamos komandiruotės bei atostoginiai.

Šiandieninėje darbo rinkoje ypač svarbu tinkamai įvertinti darbą bei sukurti tinkamas sistemas, leidžiančias diferencijuoti darbo užmokestį pagal skirtingo sunkumo darbus. Be to, mokant darbo užmokestį labai svarbu įvertinti ir darbuotojo norą bei gebėjimus tinkamai ir atsakingai atlikti jam pavestą darbą, t. y. labai svarbu organizacijoje sukurti efektyvią mokėjimą už darbą sistemą, kuri skatintų darbuotoją dirbti.

Minimaliu darbo užmokesčiu buvo siekiama užtikrinti minimalias, pragyvenimui skirtas pajamas, kad būtų patenkinti darbuotojo ir jo išlaikomų šeimos narių minimalūs, socialiai priimtini poreikiai. Šiuo metu minimalus darbo užmokestis yra 400 eurų, nuo kurių dar valstybė atskaičiuoja mokesčius (Darbo apmokėjimų įstatymų..., 2002).

Darbo apmokėjimo įstatymas taip pat numato ir įvairių priemokų mokėjimą esant nuokrypiams nuo normalių darbo sąlygų. Už viršvalandžius, darbą naktį mokama ne mažiau kaip pusantro darbo užmokesčio, darbą švenčių dienomis - ne mažiau kaip du darbo užmokesčius. Darbuotojo prašymu, darbą poilsio ar švenčių dienomis laikas ar viršvalandinio darbo laikas, padauginus iš atitinkamo apmokėjimo koeficiento, gali būti pridedami prie kasmetinių atostogų laiko.

Įmonės darbdaviams būtina skatinti kiekvieną darbuotoją premijomis, išeiginėmis dienomis, tobulinti darbą ir siekti geresnės darbo kokybės. Nuolat tobulėjanti įmonė, gali pasiekti didesnių, reikšmingesnių pasiekimų. Gerai organizuotojo sistemoje nėra nereikšmingų darbo vietų, kiekvienas darbuotojas, nuo mažiau iki daugiau kvalifikuoto darbo, yra reikšmingas norint didinti darbo našumą bei gerinti įmonės veiklą. Todėl visi darbuotojai yra vienodai reikšmingi, nepriklausomai nuo užimamų pareigų.

Tačiau valstybė neužtikrina geresnių darbo santykių, geresnio darbuotojo darbo, todėl darbdavys, siekdamas geresnių darbo rezultatų, darbuotojams užtikrina daugiau teisių bei didesnį darbo užmokesčio dydį nei nustato vyriausybė.

  • Microsoft Word 125 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 41 puslapis (9350 žodžiai)
  • Universitetas
  • Dovilė
  • Darbo užmokesčio apskaičiavimas pagrindinėje ir nepagrindinėje bendrovėje
    10 - 1 balsai (-ų)
Darbo užmokesčio apskaičiavimas pagrindinėje ir nepagrindinėje bendrovėje . (2019 m. Balandžio 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/darbo-uzmokescio-apskaiciavimas-pagrindineje-ir-nepagrindineje-bendroveje.html Peržiūrėta 2020 m. Balandžio 06 d. 07:53
×
24 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo