Diskriminacija darbo rinkoje ekonomikos namų darbas



Įvadas. Diskriminacijos samprata. Diskriminacijos rūšys. Diskriminacija dėl lyties. Diskriminacija dėl amžiaus. Diskriminacija dėl lytinės orientacijos. Diskriminacija dėl negalios. Diskriminacija dėl rasės ar etninės priklausomybės. Diskriminacija dėl religijos ar įsitikinimų. Diskriminacijos priežastys. Statistika Lietuvoje. Išvados. Literatūros sąrašas.
Europos Sąjungos teisė įpareigoja visas valstybes nares savo nacionalinėje teisėje numatyti draudžiamas diskriminacijos rūšis. Mūsų valstybėje priimti antidiskriminaciniai įstatymai atspindi Europos Sąjungos direktyvose numatytus reikalavimus. Juose yra nustatytos diskriminacijos rūšys, tiksliai ir konkrečiai įvardijami neteisėti ir draudžiami diskriminacijos pagrindai. Moterų ir vyrų lygių galimybių įstatymas draudžia diskriminaciją dėl lyties. Lygių galimybių įstatymas numato vienodą žmonių traktavimą, nepaisant jų:
Lietuvoje darbdaviai labausiai diskriminuoja dėl tautybės, o mažiausiai dėl etninės priklausomybės. Labai dažnai yra susiduriama su kalbos problema, kai darbdaviai reikalauja taisyklingo lietuvių kalbos panaudojimo.
Diskriminacija dėl religijos yra žymiai mažiau paplitusi nei kitos diskriminacijos rūšys. Žmonės dažniau patiria diskriminaciją dėl savo įsitikinimų, ypač politinių. Ne paslaptis, kad dažnai keičiantis valdžios ir valdymo, savivaldos institucijų vadovams, atviriau savo politines pažiūras reiškiantys darbuotojai yra atleidžiami iš darbo. Tačiau viešojoje informacijoje nėra duomenų, kad tokie žmonės bandytų savo teises ginti teismuose ar kitose institucijose. Tokį žmonių pasyvumą sąlygoja baimė prarasti darbo vietą ir susirasti kitą darbą, nepalanki kolegų nuomonė ir kitos priežastys.
moksleivių, studentų ir kitų visuomenės grupių švietimo apie lygias galimybes, socialinės atskirties grupes stoka, nepakankamas pagarbos žmogaus orumui ugdymas;
2015 m. dominavo skundai, kuriuose žmonės reiškė nepasitenkinimą dėl sumažintų pensijų, kitų išmokų ir dėl patiriamos diskriminacijos dėl socialinės padėties. Pensijos buvo sumažintos prasidėjus ekonominei krizei Lietuvoje ir todėl žmonės reiškė nusivylimą neteisėtu ir neteisingu valstybės institucijų elgesiu bei nenoru atstatyti į pradinę sumažintas pensijas.
Taigi, išsiaiškinę, kas yra diskriminacija, išnagrinėję jos rūšis, išanalizavę statistiniuos duomenenis ir įvertinę apklausos rezultatus, galime daryti tokias išvadas:
Pagrindinės diskriminacijos atsiradimo priežastys yra išankstinės nuostatos, tolerancijos nebuvimas visuomenėje, švietimo trūkumas mokymo įstaigose ir diskriminacijos kaip aktualios problemos neiškėlimas.
Diskriminacija dėl amžiaus – dar viena aktuali problema, su kuria susiduria tiek labai jauni, tiek vyresnio amžiaus žmonės. Darbdaviai dažnai nenori jaunų darbuotojų dėl patirties stokos, o priešpensinio amžiaus žmonės vertinami kaip nesugebantys prisitaikyti prie šiuolaikinių technologijų.
Lietuvoje daugiausia skundų sulaukiama dėl socialinės padėties diskriminacijos, bet nebuvo gauta nė vieno skundo dėl lytinės orientacijos diskrimiancijos, tačiau tai nereiškia, kad visuomenė tampa labiau tolerantiška, priešingai – nuo diskriminacijos nukentėję žmonės bijo kreiptis pagalbos, nes taip gali susilaukti atleidimo iš darbo, visuomenės atstumties.
Griguolavičienė D., Vengalė L., Mališauskaitė L. Lygios galimybės visiems. Vilnius, 2007.
Mackevičiūtė I. Diskriminuoti draudžiama integruoti. Normos, stereotipai, išankstinis nusistatymas, galimybės. Vilnius, 2007.
- Microsoft Word 62 KB
- 2017 m.
- Lietuvių
- 12 puslapių (2532 žodžiai)
- Universitetas
- Greta
-