Etnomuzikos reikšmė vaiko meniniame ugdyme



Etnomuzikos reikšmė vaiko meniniame ugdyme. Etnomuzikos puoselėjimas – vienas iš svarbesnių dabartinio muzikinio vaikų ugdymo uždavinių. Etnomuzika. Visų pirma, turbūt, daugeliui kyla klausimas kas yra etnomuzika. Liaudies dainos – reikšmingos savo žodiniais tekstais. Etnokultūros ir etnomuzikos tradicijų puoselėjimas visuminiame vaiko ugdymo procese. Lietuvių etnomuzika vaikams apima įvairius žanrus tai dainos. Labai svarbi dainuojamosios tautosakos savybė yra ta. Lopšinės – tai sinkretinio pobūdžio muzikos kūrinėliai. Žaidimai – tai tarpinis žanras tarp dainos ir žaidimo. Gyvūnijos apdainavimas - tai dainos apie gyvūnus. Formulinės dainos – tai ypatingos formos dainos. Gamtos garsų pamėgdžiojimas – tai gamtos garsų atkūrimas. Dainuojamosios skaičiuotės – tai smulkiosios tautosakos žanras. Erzinimai yra gana populiarūs tarp vaikų ir šiandien. Pasakų dainuojamieji intarpai – tai gana gausus ir mažų vaikų labai mėgstamas žanras. Muzikiniai žaidimai yra ne kas kita kaip drama ir muzika drauge. Rateliai – tarpinis žanras tarp dainos ir šokio. Instrumentinė muzika – tai įvairiausi melodijų. Literatūra.
Etnomuzikos reikšmė vaiko meniniame ugdyme.
Visų pirma, turbūt, daugeliui kyla klausimas kas yra etnomuzika? Etnomuzika lietuvių liaudies muzika atitinkanti mūsų krašto gamtą, jos sandaros paprastumą, tradicijas. Visų antra, svarbiausias vaidmuo, kai ugdomi vaikų tautiniai meniniai gebėjimai, tenka etnokultūrai. Tai – dainos, šokiai, žaidimai. Muzikinis ugdymas etnoplotmėje turėtų prasidėti šeimose, o etnokultūrinis ugdymas – ikimokykliniame amžiuje. Muzikiniam vaiko ugdymui didelę reikšmę turi pedagogo kompetencija. Todėl ir mokyklose ir darželiuose labai dažnai naudojama lietuvių liaudies tautosaka muzikos užsiėmimuose: greitakalbės nuodojamos kaip pratimai dikcijai gerinti, paukščių pamėgdžiojimai diapazonui plėsti ir pan.
Lopšinės – tai sinkretinio pobūdžio muzikos kūrinėliai, susidedantys iš trijų komponentų: žodžio, melodijos ir judesio. Visų lopšinių melodijos paprastos, lengvai įsimenamos.
Rateliai – tarpinis žanras tarp dainos ir šokio. Rateliuose judesiai yra atliekami dainuojant, kai atlikėjai stovi ir eina ratu. Ratelio teksto prasmė atskleidžiama imitaciniais judesiais. Tai vaikų mėgstamiausias žanras, nes jis tenkina judėjimo, saviraiškos poreikius. Einant ratelius lavėja vaiko judesiai, jų koordinacija erdvėje, vystosi matematiniai vaizdiniai, ritmo pojūtis. Šokiai – tai kūrinėlis vaikams, turintis melodiją, tekstą ir atitinkančius nuotaiką judesius. Tekstai dažniausiai yra vieno posmelio. Labai populiarūs šie šokiai: „Bitute pilkoji“, „Klumpakojis“, „Ragučiai“ ir kt. Šokiai, kaip ir rateliai, padeda lavinti judesius, ritmo jausmą, pratina reikšti muziką meniniais judesiais, jų atlikimo ansambliškumą, tenkina judėjimo, programavimo poreikius.
Katinienė A., A.Vaičienė (2001). Muzika vaikų darželyje. Šiauliai: Šiaurės Lietuva. A.Katinienė, Vaiko muzikinis kultūros ugdymas darželyje. Vilnius, 1998.
- MS PowerPoint 991 KB
- 2021 m.
- Lietuvių
- 18 puslapių (1012 žodžiai)
- Kolegija
- Michelkevicius
-