Konstitucijos viršenybės principas



Utenos kolegijos verslo ir technologijų fakulteto teisės katedros teisės studijų programa. Konstitucijos viršenybės principas kursinis darbas. Teisės principai ir jų ėsmė. Konstitucinės teisės principai ir jų rūšys. Konstitucijos viršenybės principas. Kursinio darbo objektas. Kursinio darbo tikslas. Teisės principai ir jų esmė. Teisės principų rūšys.
Šiame darbe autorė daug dėmesio teisės principams, jų reikšmei ir teisiniam reguliavimui. Bus analizuojama teisės principų rūšys ir teisės principų laikymasi. Išskiriama Konstitucijos viršenybės principas.
Darbo uždaviniai: 1. Apibrėžti teisės principus, jų reikšmę 2. Išanalizuoti Konstitucinės teisės principus, jų rūšis. 3. Išanalizuoti Konstitucijos viršenybės principą.
Šiame darbe taikyti tyrimo metodai: teisės aktų analizė, kitų literatūros šaltinių analizė; apibendrinimo metodas;
1.7. Niekas negali ginčyti padarinių veiksmo, kurį atliko pats savo naudai (nemo contra factum proprium venire potest).
1.8. Iš neteisės neatsiranda teisė (ex jura non oritur jus).
2.1. Niekas negali būti teisėjas savo paties byloje (nemo est iudex in sua causa).
2.2. Tebūnie išklausyta ir antroji pusė (audiatur et altera pars).
2.3. Įrodynėjimo našta (pareiga): įrodinėti privalo tas, kuris teigia, o ne kuris neigia (onus probandi).
2.6. Kai yra abėjonių dėl kaltės, tai abėjonė aiškinama gerojon pusėn (dubia judicis de malitia alterius semper sunt in meliorem partem interpretanda.
2.8. Individualios atsakomybės principas: niekas neturi kentėti už kitą, tik pats už save.
3.2. Sandoris neatitinkantis įstatymo reikalavimų, negalioja. (Lietuvos Respublikos CK 47str.)
3.4. Niekas negali du kartus būti baudžiamas už vieną ir tą patį nusikaltimą. (Lietuvos Respublikos BK 3 str. 4 d.).
Šiame kursiniame darbe autorius pabandė išsamiau pažvelgti į mūsų šalies teisės ir Konstitucijos principus bei bendruosius teisės principus, juos visus apibrėžti ir aptarti, o išsamiau išanalizuoti Konstitucijos viršenybės principą.
1.Teisės principai tai yra pagrindinės teisinės idėjos, jie yra ne sugalvoti, o logiškai išvesti iš teisės esmės. Vienas svarbiausių teisės principų būtų „Įstatymui ir teisei visi lygūs“, svarbus jis tuo, kad visų žmonių teisės branginamos vienodai. Analizuoti teisės principus kaip teisinę kategoriją gana sudėtinga, nes jie nepasižymi aiškia struktūra kaip teisės normos, taip pat nebūtinai turi būti įtvirtinti konkretaus teisės akto tekste, o gali būti išvedami iš kitų normų ar principų. Apibendrinant –teisės principai turi stiprų vertybinį pagrindą ir drauge yra gana „lankstūs“ ta prasme, kad jų turinys nėra amžinas ir nekintantis, o priklauso ir nuo pačios visuomenės vertybinių pokyčių.
2. Konstitucija yra pats svarbiausias šaltinis visų įstatymų hierarchijoje, įtakojantis visą teisės sistemą ir visuomenės teisinius santykius. Todėl konstituciniai principai užima itin svarbią vietą teisėkūroje ir teisėje. Jų svarbą ir turinį ne kartą yra išaiškinęs LR Konstitucinis Teismas. Konstituciniai principai mokslinėje litertatūroje yra skirstomi į pirminius (pvz., Žmogaus teisės ir laisvės yra prigimtinės, 18str.) sudėtinius (čia ir yra įtvirtintas minėtas viršenybės principas, jis reiškia, kad Konstitucijai negali prieštarauti joks teisės aktas ir, kad niekas – nei valstybės valdžios ar savivaldos institucijos nei kiti subjektai negali pažeisti Konstitucijos savo veiksmais, kad Konstitucijoje nustatytos teisės gali būti ginamos. Pvz.: Valdžios galias riboja Konstitucija, 5str. 2d. Kiekvienas savo teises gali ginti remdamasis Konstitucija, 6str. 2d.) ir išvestinius.
- Microsoft Word 37 KB
- 2020 m.
- Lietuvių
- 18 puslapių (4382 žodžiai)
- Kolegija
- Andželika
-