Ląstelės struktūra funkcijos


Augalinių ir gyvūninių ląstelių bendros struktūros ir funkcijos. Ląstelės apvalkalėlis. Branduolys ir jo dalys. Plazminė membrana (plazmolema, citolema). Citoplazma (matriksas). Organoidai, apsupti dviguba membrana. Organoidai, apsupti vienguba membrana. Citoskeletas ir ribosomos. Ląstelės judėjimo organoidai.

Branduolio angos – poros – vartų struktūra, kontroliuojanti tarpertriminį medžiagų judėjimą.

Chromosoma sudaryta iš chromatino, - DNR ir susijusių baltymų mišinys. Matoma tik dalijimosi metu (mejozė ir mitozė). Kiekviena chromosoma sudaryta iš vienos DNR molekulės, apsivyniojusios aplink baltymus grupes – histonus.

Branduolėlis – vieta, kurioje sujungiamos ribosominės dalys prieš joms patenkant pro poras į citoplazmą. Branduolėlis yra molekulių agregatas neapgaubtas membrana. Ląstelės dalijimosi metu (mitozė) jis suyra ir vėliau vėl suauga atsiradus poreikiui sintetinti baltymus. Ląstelėje gali būti daug branduolėlių.

Tai ląstelės vidų užpildanti skysta masė, kurioje yra ribosomų ir organoidų. Jame yra mikrofilamentų sistema ir apie 90% vandens su svarbiausiomis gyvybiniams procesams reikalingomis medžiagomis. Šį tirpalą sudaro jonai, aminorūgštys, cukrūs, riebiosios rūgštys, nukleotidai, ištirpusios dujos, vitaminai.

Tai yra vieta, kurioje įsijungia pirminė energijos gavybos fazė – glikolizė.

Mitochondrijų apvalkalėlis sudarytas iš dviejų membranų, tarp kurių yra ertmė.

Mitochondrijose kvėpavimo metu iš galutinių glikolizės produktų gaminama pagrindinė ląstelei reikiamos energijos dalis.

Labai smulkios virškinamosios, pulsuojančiosios vakuolės aptinkamos dažniausiai vienaląsčiuose gyvūnuose ir augaluose.

Vakuolė, paliekanti Goldžio aparatą ir nešanti viduje kompleksines molekules, tokias kaip enzimai, kurie bus panaudoti atitinkamose ląstelės vietose arba ląstelės išorėje.

Goldžio aparatas – vieta, kur baltymai ir kitos makrobiomolekulės pakuojamos transportui ar pašalinti už ląstelės ribų.

Ląstelėje sudaro tinklą. Kieti vamzdeliai suformuoja savotišką citoskeletą, kurio dėka ląstelė išsaugo tam tikrą formą be ląstelės sienelės. Dalyvauja ląstelei dalijantis.

Centriolės – tai mikrotubulių (mikrovamzdelių) organizacijos centras, mikrotubulės reikalingos ląstelei dalijantis. Nedalijimosi metu centriolės nėra matomos. Jos yra apsuptos baltymine kapsule, iš kurios išauga mikrotubulės. Visas kompleksas vadinamas centrosoma. Centriolės turi tik gyvūnų ląstelės.

  • Microsoft Word 226 KB
  • 2014 m.
  • 3 puslapiai (815 žodžiai)
  • Ieva
  • Ląstelės struktūra funkcijos
    10 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Ląstelės struktūra funkcijos. (2014 m.). https://www.mokslobaze.lt/lasteles-struktura-funkcijos.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 14:13
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo