Lipidų biochemija


Lipidų biochemija. Apibrėžimas. Lipidai – tai. Klasifikacija. Lipidai skirstomi į hidrolizuojamus ir nehidrolizuojamus. Hidrolizuojamieji lipidai. Riebalai (triacilgliceroliai, trigliceridaiRiebalai – tai riebalų rūgščių ir alkoholio glicerolio junginiai. Riebalų molekulės turi polines ir nepolines dalis. Riebalų rūgštys. Riebalų rūgštys vandenyje. Riebalai. Gamyboje riebalai hidrinami - nesočiosiose riebalų rūgštyse prie dvigubųjų ryšių prijungiamosvandenilio molekulės. Vaškai. Vaškai – ilgos riebalų rūgščių (C14-C36) ir alkoholiųesterių grandinės. Fosfolipidai (arba fosfogliceroliai. Fosfolipidai. Fosfatidilcholinas (lecitinas) – tai gausiausias ir svarbiausias fosfolipidas gyvūnų ir augalų ląstelėse. Fosfatidilserinas nerviniame audinyje sudaro iki 15%. Sfingolipidai. Sfingolipidai – tai. Glikolipidai. Glikolipidai – tai. Nehidrolizuojamieji lipidai. Steroidai. Tarp steroidų labiausiai paplitęs yra cholesterolis. Cholesterolio molekulės. Cholesterolį organizme perneša lipoproteinai. Cholesterolis yra tulžies rūgščių ir steroidinių hormonų pirmtakas. Prostaglandinai. Prostaglandinai atlieka ne vieną svarbią funkciją organizme veikia lygiuosius raumenis (padeda gimdymeLipidų išsidėstymas. Įvairūs lipidai, turintys hidrofobinę ir hidrofilinę dalis. Liposomos. Liposomos – tai pūslelės iš lipidinio dvisluoksnio.


Lipidai skirstomi į hidrolizuojamus ir nehidrolizuojamus. Pastariesiems priklauso steroidai. Hidrolizuojamieji yra skirstomi į paprastuosius, kuriems priklauso trigliceridai, vaškai , ir į sudėtinius.

Cholesterolį organizme perneša lipoproteinai. Didelio tankio lipoproteinai yra „gerasis“ cholesterolis. Pagrindinė jų funkcija yra pernešti cholesterolį iš audinių į kepenis, taip mažinant cholesterolio kaupimąsi kraujagyslių sienelėse. Mažo tankio lipoproteinai - tai „blogasis” cholesterolis, taip vadinamas dėl to, jog jis cholesterolį išnešioja po audinius ir jų kraujagysles. Nusėdęs kraujagyslėse, cholesterolis skatina aterosklerozės susidarymą, o besikaupdamas tulžies pūslėje sukelia akmenligę.

  • MS PowerPoint 12780 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 23 puslapiai (819 žodžiai)
  • Universitetas
  • Greta
  • Lipidų biochemija
    10 - 3 balsai (-ų)
Lipidų biochemija. (2019 m. Lapkričio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/lipidu-biochemija.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 11 d. 09:09
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo