Morkų sudėties, savybių kitimo ir vertės analizė


Įvadas. Morkų cheminė sudėtis. Morkose esančios cheminės medžiagos. Vanduo. Mineralinės medžiagos. Vitaminai. Baltymai. Riebalai. Angliavandeniai. Morkų kokybės reikalavimai, jų ruošimas, geriausios laikymo sąlygos. Morkų kokybės reikalavimai. Morkų ruošimas. Morkų laikymo sąlygos. Morkų komponentų galimi pokyčiai. Baltymų pokyčiai. Riebalų pokyčiai. Angliavandenių pokyčiai. Mineralinių medžiagų pokyčiai. Naujausi moksliniai tyrimai apie morkas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Temą apie morkas pasirinkau todėl, nes esu labai daug girdėjusi, kad morkose yra labai daug vitamino A, kuris gerina regėjimą, taip pat esu girdėjusi ir tai, jog morkos yra energijos šaltinis, nes jose yra labai daug angliavandenių. Taigi todėl norėjau pati įsitikinti ar tikrai ši daržovė yra tokia ypatinga. Manau jog tema apie morkas yra aktuali, nes žmonės tik girdėję apie šių daržovių naudą žmogaus organizmui, tačiau jokių konkrečių žinių apie jų savybes nežino.

Morkos – salierinių augalų gentis, kuriai priklauso dvimečiai augalai su plunksniškai suskaldytais lapais ir elipsišku ar kiaušinišku vaisiumi.

Vanduo – tai svarbi daugelio produktų sudedamoji dalis, lemianti jų savybes. Vanduo morkose užima didžiausią sudėtį. Kadangi vandens savybės yra savitos – šaldant tūris didėja, šildant mažėja. Vandens užšalimo temperatūra 0°C, todėl labai svarbu tinkamai laikyti daug vandens turinčius maisto produktus.

Vitaminas A – dalyvauja angliavandenių ir baltymų apykaitoje, didina organizmo atsparumą infekcinėms ligoms.

Vitaminas B1 – kofermentų, dalyvaujančių energijos išlaisvinimo reakcijose organizme, dalis.

Riebalai – tai įvairios struktūros organiniai junginiai, pasižymintys viena bendra savybe, t.y. jie netirpsta vandenyje, bet gerai tirpsta organiniuose tirpikliuose. Riebalai mitybai svarbūs kaip energijos šaltinis ir riebalų rūgščių bei vitaminų šaltinis. Tačiau jų daržovėse yra nedaug. Šių maisto medžiagų žmogus gauna iš gyvulinės kilmes produktų. Riebalų daržovėse yra tik apie 1%.

Visų klasių morkos turi būti sveikos, nepradėjusios pūti, standžios, nepažeistos kenkėjų, nesumedėjusios, neišsišakojusios, nesužėlusios, sausos, švarios, be matomų priemaišų.

Plauti ar neplauti morkų šakniavaisiai turi būti sveiki, be jokio puvinio, mechaninių pažeidimų, nepažeisti ligų ir kenkėjų, nesuvytę, nesušalę, nesumedėję, nešakoti, nesužėlę, sausi, švarūs, be pašalinio skonio ir kvapo. Maistui geriausiai tinka jaunos morkos, nes jose labai gausu sulčių. Beto, verdant daržoves, mažėja jų mitybinė vertė, todėl ypatingai vertinamos šviežių morkų spaustos sultys.

  • Microsoft Word 1275 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (1705 žodžiai)
  • Rūta
  • Morkų sudėties, savybių kitimo ir vertės analizė
    10 - 6 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Morkų sudėties, savybių kitimo ir vertės analizė. (2016 m.). https://www.mokslobaze.lt/morku-sudeties-savybiu-kitimo-ir-vertes-analize.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 19:36
Peržiūrėti darbą
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo