Psichologijos metodai


Psichologiniai metodai. Stebėjimo metodas psichologijoje. Stebejimo metodas. Stebėjimas reiksme psichologijoje. Metodai psichologija. Pagrindinis psichologijos metodas. Vienas pagrindiniu psichologijos metodu. Kaip susiimti. Savo psichikos stebejimas. Savistabos metodas.

Psichologijos metodai. Stebėjimo metodas. Eksperimentų metodas. Racionalinis metodas. Žodinė ataskaita. Anketų metodas. Veiklos produktų analizė. Taikomas faktų rinkimo metodas, kai žmogus savo jutimo organų pagalba tikslingai suvokia daiktus ir reiškinius. Jis turi ypatingą reikšmę, tiriant tokias svarbias asmens savybes, kaip charakteris, kada kiti psichologiniai metodai duoda mažai rezultatų. Šis metodas turi dvi formas – tai savistaba ir kitų stebėjimas, arba išorinis stebėjimas. Gyvenime žmogus dažnai imasi savistabos, t. Y. Pradeda stebėti savo paties dvasinį gyvenimą, kai nori suprasti savo pergyvenimus arba paaiškinti savo elgesį. ,,aš pats nežinau,- pasakė aštuntosios klasės mokinys, kai jam reikėjo pasirinkti profesiją,- kurioje srityje labiau norėčiau dirbti. Man atrodo, kad rimtai dar to neapgalvojau, dar nesupratau vienos ar kitos profesijos pranašumų”. ,,kažkaip man iš pradžių nesisekė dirbti,- sako profesinės technikos mokyklos mokinys,- aš kažkodėl iš ryto jausdavau nuovargį, nesuprantamą abejingumą. Pasistengiau susiimti, įsakiau sau dirbti kaip reikiant, ir pradėjo sektis”.

Stebėjimo metodas – vienas iš pagrindinių bei seniausių įvairiuose moksluose

Gyvenime žmogus dažnai imasi savistabos, Man atrodo, kad rimtai dar to neapgalvojau, dar nesupratau vienos ar kitos profesijos pranašumų . Pasistengiau susiimti, įsakiau sau dirbti kaip reikiant, ir pradėjo sektis . [1 n. Levitonas. Psichologija. 1970 m. (12 psl. )].

Sprendžiat daugelį klausimų, psichologijoje negalima apsieiti be savistabos metodo, pavyzdžiui, kai tiriami žmogaus interesai, jausmai, siekimai. Tačiau nė vieno psichologinio tyrimo negalima grįsti tik savistaba. Mat, šis metodas subjektyvus, žmogus dažnai apsirinka, analizuodamas savo pergyvenimus ir savybes. Yra nemažai žmonių, pervertinančių savo sugebėjimus.

Moksliškesniu reikia laikyti kitų žmonių psichikos stebėjimo metodą. Senas priežodis sako: ,,į kito širdį neįlįsi . Bet pažinti kito žmogaus širdį reikia, jo sielą galima, nes psichiniai procesai, psichinės būsenos ir asmenybės savybės įgauna vienokią ar kitokią išorinę išraišką.

Psichikos išorinei išraiškai visų pirma priklauso mimika, Išraiškingi veido judesiai. Mokytojas apie mokinių atidumą klasėje sprendžia, žiūrėdamas į jų veidus, pozą. Mokinių – atidaus ir išsiblaškiusio – mimika yra labai skirtinga.

žmogus taip pat išreiškia savo psichinę būseną pantomimika, Išraiškingais rankų ir kojų judesiais, pavyzdžiui, pykčio būsenoje žmogus daužo kumščiu stalą, vaikšto iš kampo į kampą ir pan.

Nereikia spręsti apie žmogaus psichiką vien iš mimikos ir pantomimikos. Pavyzdžiui, ašaros ne visuomet išreiškia sielvartą, kai kada galima verkti iš džiaugsmo. Daugelis žmonių rūpestingai slepia savo pergyvenimus, o kitiems, kaip sakoma, ,,kas širdy, tas ant liežuvio .

Stebint dirbantį žmogų, galima padaryti išvadą, ar jis atidus dirbdamas, ar reikiamai susidomėjęs darbu, ar dirba planingai ar be plano, kiek jis savikritiškas, vertindmokėjimo suprasti savo pergyvenimus, kad būtų galima išaiškinti kitų žmonių pergyvenimų išorines apraiškas.

Tikslaus stebėjimų protokolavimo. Psichologiniai stebėjimai atliekami pagal tam tikrą planą arba schemą.

Stebėjimo metodas turi didelę reikšmę profesijai tirti. Stebint darbą, reikia pamatyti, kokių savybių jis reikalauja, ypač sunkiausiais momentais, kokių individualių savybių privalo turėti specialistas darbininkas, kad pasiektų aukščiausius rodiklius, ir, atvirkščiai, nuo kokių menkai išsivysčiusių savybių nukenčia darbo našumas.

Reikia stebėti įvairios gamybinės kvalifikacijos žmonių darbą.

  • Microsoft Word 11 KB
  • 2012 m.
  • 5 puslapiai (1875 žodžiai)
  • Danas
  • Psichologijos metodai
    10 - 1 balsai (-ų)
Psichologijos metodai. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/psichologijos-metodai.html Peržiūrėta 2020 m. Spalio 27 d. 12:00
×
30 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo