Teisės įgyvendinimo formos konspektas


Teisės taikymo priežastys , sąvoka , požymiai , principai formos. Teisės taikymo subjektai. Teisės taikymas kaip procesas , jo stadijos. Kodėl teisės taikymas nėra teisėkūra. Teisės taikymo aktų sąvoka , požymiai , struktūra , rūšys. Teisės taikymo aktai ir kiti teisės įgyvendinimo aktai , jų reikšmė.


Teisės įgyvendinimas reiškia teisės, kaip socialinio reiškinio, realaus poveikio visuomeniniams santykiams darymas, t. y. būtent taip pasireiškia teisės realumas, jos gyvastis. Teisė yra įgyvendinama ne tuomet, kai atskleidžiami teisės principai ir normos, jų egzistavimas, bet būtent tada, kai šie teisės principai ir normos daro realų poveikį faktiniams santykiams.

Minėtas teisinės tvarkos formaliąja ir materialiąja prasmėmis supratimas ypač aiškus analizuojant „teisės viršenybės“ ir „teisės viešpatavimo“ sąvokas. Pastaroji sąvoka, sietina su teisine tvarka materialiąja prasme, reiškia ir yra orientuota į teisės veikimą, t. y. akcentuojant tai, kad teisės paskirtis nėra tik formali, priešingai – teisės yra visuomeninis reiškinys, realiai ir veiksmingai veikiantis visuomenės ir jos narių elgesį. Dar daugiau, teisės viešpatavimas reiškia tai, jog neužtenka tik teisės principų ir normų būties, būtinas mechanizmas, padedantis asmenims realiai, o ne menamai įgyvendinti jų teises ir laisves taip, kad nusistovėtų teisiniai santykiai. O teisės viršenybė pirmiausia reiškia instrumentinį teisės pobūdį, akcentuojant tik reikšmingą teisės vietą visuomeninių reiškinių sistemoje.

Teisės įgyvendinimas nėra savitikslis, nes tam, kad teisinis reguliavimas nebūtų tik formalus, kad teisė būtų „gyva“, ji turi būti įgyvendinama.

Teisės įgyvendinimas yra teisinio reguliavimo loginė tąsa. Teisinio reguliavimo būdai yra šie – įgaliojimas, įpareigojimas, draudimas arba leidimas. Įgaliojimas reiškia, kad teisės subjektai pagal teisės aktų nuostatas turi tam tikras teises atlikti tam tikras juridiškai vertingas veikas. Draudimas reiškia, kad teisės subjektai pagal teisę turi tam tikras pareigas susilaikyti nuo tam tikrų juridiškai žalingų veikų atlikimo. Leidimas reiškia, kad teisės subjektai pagal teisę turi tam tikras teises atlikti tam tikras juridiškai vertingas veikas.

Minėti teisinio reguliavimo būdai pateikia atsakymą į klausimą, kaip atliekamas teisės įgyvendinimas: teisinio reguliavimo būdai yra prielaidos teisės realizavimo formoms (arba rūšims). Teisės įgyvendinimas atliekamas tokiomis formomis, kai atliekamos tam tikros juridiškai vertingos veikos arba susilaikoma nuo tam tikrų juridiškai žalingų veikų atlikimo:

Akcentuotina, kad prielaidos naudotis teise yra įgaliojimas ir leidimas, laikytis teisės – draudimas, o vykdyti teisę – įpareigojimas. Tiek naudoti teise, tiek laikytis teisės ir ją vykdyti gali tiek privatūs, tiek viešieji asmenys.

Naudojantis teise yra vykdomos teisės, įgyvendinamos atliekant tiek aktyvias, tiek pasyvias veikas. Antai norint įgyti nuosavybės teises į tam tikrą turtą, asmeniui būtina realizuoti nuosavybės teisės principus ir, pvz., sudarius pirkimo pardavimo sandorį, tą turtą įgyti. Kartu akcentuotina, kad tam tikros asmens teisės, esančios teisės principų turiniu, yra besirealizuojančios savaime, t. y. teisės principų, jų aspektų įgyvendinti nė nereikia: šiuo atveju dėl teisinio reguliavimo savaime susidaro absoliutūs konstituciniai santykiai.

Laikantis teisės yra vykdomos pareigos, įgyvendinamos atliekant tik pasyvias veikas, t. y. nedarant žalingų veikų, pvz., neatliekant teisės pažeidimų.

  • Microsoft Word 33 KB
  • 2025 m.
  • Lietuvių
  • 9 puslapiai (3837 žodžiai)
  • Universitetas
  • Giedrius
  • Teisės įgyvendinimo formos konspektas
    10 - 2 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Teisės įgyvendinimo formos konspektas. (2025 m.). https://www.mokslobaze.lt/teises-igyvendinimo-formos-konspektas.html Peržiūrėta 2025 m. Gegužės 22 d. 14:40
×
75 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo