Užbaigtų bylų tvarkymas



Įvadas. Užbaigtų bylų tvarkymas. Bylų tvarkymo reikalavimai. Užbaigtų bylų tvarkymo reikalavimai. Trumpai saugomų bylų tvarkymas. Išvados. Naudotos literatūros ir šaltinių sąrašas.
Užbaigtų bylų tvarkymas yra labai svarbus šiandieniniame gyvenime, negalime pamiršti to, kad kasdien yra užvedama šimtai naujų įvairaus pobūdžio bylų, ir jei jas tvarkančios įstaigos senų bylų netvarkytų, ko gero būtų labai didelis chaosas. Kad to išvengti yra atliekamas užbaigtų bylų tvarkymo procesas, kuris leidžia užbaigtas bylas esant reikalui rasti archyvuose. Užbaigtos bylos yra saugomos vadovaujantis Lietuvos vyriausiojo archyvaro ir kitų institucijų nustatytomis taisyklėmis bei norminiais aktais. Šio darbo tikslai ir uždaviniai:
išanalizuoti kokiam terminui suėjus bylos yra užbaigiamos ir tvarkomos;
Bylų tvarkymo reikalavimai skirstomi į bendruosius (taikomi visoms byloms) ir specialiuosius - taikomus tik ilgo ir nuolatinio saugojimo byloms.
Byloje neturi likti juodraščių, nereikalingų dokumentų egzempliorių, žymeklių, sąvaržėlių, skirtukų.
Paprastai trumpai saugomų bylų (kurioms nustatyti saugojimo terminai iki 25 metų) lapai nenumeruojami, nebent tokia byla ar atskiri jos dokumentai teisės aktų nustatyta tvarka laikinai perduodami naudotis kitoms įstaigoms, tuomet bylos lapai sunumeruojami ir parašomas bylos baigiamasis įrašas. Kadangi trumpai saugomų bylų lapai nenumeruojami, jų chronologinės ribos yra bylos sudarymo ir užbaigimo metai. Ikiteisminio tyrimo, teismo proceso tęstinės bylos chronologinės ribos nurodomos metais. Jei tokią bylą sudaro keli tomai, jų chronologinės ribos bus vienodos - nurodomos bylos tomuose esančio įstaigoje registruoto anksčiausio ir vėliausio dokumento datos (metais). Trumpai saugomos bylos antraštinio lapo galima nerašyti, jei bylos aprašymo duomenys užrašyti ant bylos segtuvo ar aplanko.
Išanalizavus visą referatą galima suprasti, jog užbaigtų bylų tvarkymas yra labai svarbus, reikia išmanyti ir suprasti pagrindinius šio darbo principus: