Dailės praktinio darbo aprašas



Karpiniai. Metų laikai. Praktinis darbas. Karpinių meno vystymasis Lietuvoje XVI – XIX a. Karpinių menas Lietuvoje XX a. Literatūros sąrašas.
Pirmiausia rinkau medžiagą apie karpinių atsiradimo istoriją, jų panaudojimą lietuvių buityje, kaip jie atspindėjo originalią liaudies kūrybinę savimonę, kaip priartėjo prie vaizduojamojo meno.
Reikėjo pasirinkti tinkamą temą. Mane visą laiką domino gamta, o ypač joje vykstanti metų kaita. Įdomu stebėti kaip ji keičiasi įtakojama metų laikų. Nuostabu, kad kiekvienas metų laikas savotiškai gražus.
Darbą pradėjau nuo piešinių eskizų. Pasirinkau tą patį gamtos motyvą. Stengiausi, kad piešiniose atsispindėtų kiekvienam metų laikui būdingas grozis.
Pagrindinė karpinių medžiaga yra popierius. Įvairaus storio ir rūšies popierius, kurio viena pusė spalvota yra vadinamas vienpusiu popieriumi. Taip pat yra ir dvipusis popierius – tai popierius, kurio abi pusės vienodos spalvos. Aš pasirinkau baltą, dvipusį popierių, nes iš tokio popieriaus yra lengviau karpyti, mažiau pastebimos sulenkimo žymės bei piešiant nereikia viso piešinio komponuoti priešinga kryptimi. Eskizai A4 formato.
Kirpimas. Paprastos žirklės dažniausiai laikomos taip: į vieną asą įkišamas rankos nykštis, o į antrą – didysis arba bevardis pirštas. Smilius tik prilaiko žirkles iš priekio. Tokiu būdu žirklutes lengva valdyti, jų žingsnis tampa nedidelis ir iškirpti galima tiksliau ir gražiau. Nelabai vingiuotas linijas galima iškirpti nejudamą lapą laikant kairėje rankoje, o dešiniąja kerpant. Kerpant sudėtingesnį raštą, patogiau sukinėti ne ranką su žirklutėmis, o patį lapą taip, kad žirklės kirptų pagal jame iš anksto nubraižytą liniją.
Jeigu karpinio viduryje yra kiaurymių, geriausiai nuo jų ir pradėti. Pirmiausiai reikia iškirpti mažesnes, o vėliau didesnes ir sudėtingesnes, ir tik tada kirpti išorinę rašto liniją. Jei reikia iškirpti mažas skylutes, galima naudoti mažą aštrų peiliuką arba skalpelį.