Gyventojų finansinio turto panaudojimas ir valdymas



Įvadas. Gyventojų finansinio turto panaudojimo ir valdymo aspektai. Gyventojų finansų samprata. Gyventojų finansų planavimas ir valdymas. Investavimo samprata. Investavimo galimybės. Tyrimo metodika. Tyrimo proceso planavimas. Empirinis tyrimas. Kiekybiniai ir kokybiniai tyrimo aspektai. Tyrimo imties sudarymo būdai. Lietuvos gyventojų finansinio turto panaudojimo ir valdymo analize. Tyrimo eigos aprašymas. Respondentu pajamu struktūra. Išlaidu struktūra. Respondentu investavimo mastai ir galimybes. Išvados ir pasiulymai. Naudota literatūra. Priedai.
Temos aktualumas. Kiekvieną dieną galime išgirsti terminus "finansai" ir "valdymas", tačiau nedaugelis susimąsto apie šių sąvokų giluminę prasmę ir kokią svarbią pozicija jos daro mūsų, kiekvieno žmogaus gyvenime bei jos mūsų gyvenimo kokybei.
Apie finansų valdymą esame girdėję jau mokyklos laikais, kad kiekvienas bepradedantis gyvenimą žmogus žinotų apie finansų valdymo svarbą ir įgytų tam reikalingus pagrindus bei įgūdžius. Finansiškai bent kiek savarankiško žmogaus finansų valdymo įgūdžių formavimo procesą tikslinga pradėti nuo asmeninių finansų. Paprastai būtų galima sakyti, kad asmeniniai finansai - tai asmens ar namų ūkio pinigai, o pagrindiniai asmeninių finansų dalyviai yra namų ūkiai, finansiniuose santykiuose sąveikaujantys su verslo subjektais bei valstybinėmis institucijomis. Namų ūkių sprendimai, kokią dalį pajamų suvartoti, o kokią sutaupyti, yra svarbūs šalies ūkio ekonominio progreso ir gerovės ateityje veiksnys, nes nuo šių sprendimų priklauso kapitalo kaupimo ir ekonominio potencialo didinimo tiek mikro, tiek makroekonominiu lygiu, procesai. Todėl vienaip ar kitaip nuo to, kaip efektyviai bus valdomi asmeniniai finansai, priklauso ne tik atskiro asmens ar šeimos gerovė, bet ir viso šalies ūkio plėtotė. Nuo gyventojų finansų valdymo taip pat yra neatsiejamas ir investavimas, kuris būtinas norint sutaupytas lėšas efektyviai panaudoti, pinigus „įdarbinti“.
atsižvelgiant į pagrindinius asmeninių finansų principus susisteminti investavimo sampratą ir galimybes;
Per visą savo gyvenimą mes turime daugybę pasirinkimų bei turime priimti daug sprendimų, kurie susiję su asmeniniais reikalais, išsilavinimu, visa ateitimi bei finansine sėkme.
Gyventojų finansai - Tai vieno asmens ar visos jo šeimos finansiniai reikalai. Daugelis žmonių kasdieną priima įvairius finansinius sprendimus, tačiau ne visi tai daro atsakingai ir teisingai. Norint efektyviai ir teisingai valdyti savo asmeninius finansus reikia tam tikrų žinių.
Gyventojų finansai tai ne tik indėlis banke, jie apibūdinami daug platesne sąvoka. Autoriai kalbėdami apie finansus ir investavimą didelį dėmesį pirmiausia skiria taupymui. Kuo greičiau apie tai pradedama kalbėti ir taupoma, tuo greičiau pasiekiamas geresnis rezultatas.
Kiekvienam žmogui finansų planavimas yra labai svarbus, kuris nori padidinti savo turto vertę. Kai asmuo planuoja savo pajamas ir išlaidas, tai reiškia kad, gyventojas jau valdo savo finansus. Norint planuoti savo finansus būtina atkreipti dėmesį į:
Privačių bankininkų specialistai siūlo gyventojo finansinio planavimo metu apsvarstyti daug veiksnių, kurie apima:
Prie kontroliuojamų veiksnių priskiriama: karjeros galimybės, išsilavinimo lygis, šeimyninė padėtis, gyvenamoji vieta. Prie nekontroliuojamų – lytis, rasė, amžius, infliacija ir kiti.
D. Andriukaitis (2009) asmeninių finansų valdymą apibūdina daug plačiau. Jis teigia, kad gyventojų finansų valdymas apima:
Taupomi ir neinvestuojami pinigai nieko neuždirba, tik nuvertėja, o investuojami pinigai, uždirba jų dar daugiau. Pasak žmones investavimas labai sudėtinga procedūra ir žmonėms be išsilavinimo ji pernelyg sudėtinga. Nuo gyventojų finansų negalime atsieti ir investavimo, todėl nes, norint sutaupyti pakankamai lėšų ir jas reikšmingai panaudoti, pinigus reikia įdarbinti , arba kitaip tariant „investuoti“ . Taupomi ir neinvestuojami pinigai nieko neuždirba, tik nuvertėja, o investuojami pinigai, uždirba jų dar daugiau. Pasak žmones investavimas labai sudėtinga procedūra ir žmonėms be išsilavinimo ji pernelyg sudėtinga.